06.02.07
Україна
Господарський суд Чернігівської області
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
30 січня 2007 року № 13/159/17
Позивач: Заступник прокурора Чернігівського р-ну в інтересах
держави в особі Халявинської сільської ради
15524 Чернігівський р-н с. Халявин
До відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю “Прогрес”
15524 Чернігівський р-н с. Халявин, вул. Шевченко, 30
про визнання права комунальної власності на об’єкти соціального призначення (житлового фонду) та зобов’язання відповідача передати житлові будинки на баланс Халявинської сільської ради
Суддя І.А.Фетисова
Представники сторін
Від позивача : Шеремет К.Г. д. 1 від 09.01.07 р.
Від відповідача : Зубенко Л.Д. д. 3 від 10.01.07 р.
Від прокуратури Косова О.А.
Рішення приймається після оголошених 14.12.2006 р., 10.01.2007 р., 18.01.2007 р. перерв відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ
Позивачем подано позов про визнання права комунальної власності на об’єкти соціального призначення (житлового фонду) та зобов’язання відповідача передати житлові будинки на баланс Халявинської сільської ради в с. Халявин по вул. Шевченко, 60, вул. Шевченко, 44, вул. Зарічна, 128.
Відповідач відзив на позов не надав.
Позивачем подано заяву про припинення провадження по справі у зв’язку врегулюванням та відсутністю предмету спору в частині передачі житлових будинків та прийняття на баланс Халявинською сільською радою.
Рішення приймається на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши повноважного представника позивача, відповідача та прокуратури, зясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив:
13 липня 2006 року виконавчий комітет позивача звернувся до відповідача з листом №66 щодо надання дозволу на передачу у комунальну власність територіальної громади житловий будинок по вул..Шевченка 44.
29 вересня 2006 року позивачем прийнято рішення щодо надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади житлові будинки по вул. Шевченко, 60, вул. Шевченко, 44, вул. Зарічна, 128.
Відповідно до статутних документів та наявних відомостей у справі, відповідач є правонаступником СВК “Прогрес” та КСП “Прогрес”.
Відповідно до Переліку майна соціальної сфери, затвердженого загальними зборами колишніх членів КСП “Прогрес” протоколом №2 від 22.02.2002 року, що до статутного фонду відповідача не увійшли об’єкти соціальної сфери - житлові будинки з ріком забудови 1977,1982 та 1983 та які обліковувались на балансі відповідача, згідно до інвентарних карток №1490, 1595,1105 обліку основних засобів. Дані факти не заперечуються відповідачем по справі.
Протоколом №1 від 02.02.2005 року зборів співвласників відповідача підтверджується, що зборами прийнято рішення про надання дозволу на продаж будинків у власність мешканців по балансовій вартості, а кошти розподілити між членами кооперативу, або використати на благоустрій села.
11 січня 2007 року відповідач звернувся до позивача з клопотанням про прийняття на баланс сільської ради спірних будинків, в зв’язку з чим 12 січня 2007 року позивачем прийнято рішення про прийняття у комунальну власність територіальної громади спірні житлові будинки.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Житлового кодексу Української РСР будинки відомчого житлового фонду підлягають поступовій передачі до відання місцевих рад в порядку і строки, що визначаються радою Міністрів СРСР та радою Міністрів Української РСР.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.96 № 1443 № про поетапну передачу до комунальної власності об’єктів соціальної інфраструктури” об’єкти соціальної інфраструктури сільськогосподарських підприємств, що реорганізуються у зв’язку виділенням окремих господарюючих суб’єктів, включаються в порядку черговості до переліків таких об’єктів, що пропонуються для передачі до комунальної власності у 1999 році і наступних роках.
Відповідно до Указу Президента України „Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств” № 398/2000 від 09.03.2000 раді Міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській місцевим державним адміністраціям із залученням у встановленому порядку органів місцевого самоврядування здійснити відповідно до Закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, інших актів законодавства України організаційні заходи щодо, зокрема, безоплатної передачі протягом 2000 року в комунальну власність житлового фонду та інших об’єктів соціальної інфраструктури, включаючи об’єкти незавершеного будівництва ( далі –об’єкти соціальної інфраструктури ), які належать сільськогосподарським кооперативам, приватним ( приватно –орендним ) сільськогосподарським підприємствам, селянським ( фермерським ) господарствам, господарським товариствам, а також іншим сільськогосподарським підприємствам, які засновані на приватній власності, із збереженням мережі та функціонального призначення об’єктів соціальної інфраструктури.
Абзацом 4 п. 1 цього Указу передбачено, що зазначені у цій статті заходи здійснювати за згодою недержавних сільськогосподарських підприємств.
Але даний Указ передбачав здійснення таких заходів протягом 2000 року, а тому вимоги щодо згоди недержавних сільськогосподарських підприємств на здійснення цих заходів не можуть розповсюджуватися на даний спір.
Відповідно до п. 2 п.п. 1) абзацу 9 Указу Президента України „Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки” від 29.01.01 за № 62/2001 Міністерству аграрної політики України, Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям розробити до 1 березня 2001 року та здійснити протягом поточного року комплекс організаційних заходів щодо забезпечення управління об’єктами права державної власності, що перебували у користуванні колективних сільськогосподарських підприємств, а також збереження і використання за призначенням до передачі їх у комунальну власність об’єктів соціальної інфраструктури, які належали зазначеним підприємствам.
Наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.01 № 62 затверджено „Порядок розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.04.01 за № 305/5496 згідно з п. 17 якого підприємство –правонаступник здійснює заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 8 ст.31 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” об’єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємства, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств –правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 31 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.03 № 1253 затверджено „Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств –правонаступників” ( далі –Порядок ).
Порядком визначено механізм безоплатної передачі у комунальну власність, зокрема, житлового фонду колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягав паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та переданого на баланс підприємств –правонаступників.
Відповідно до п. 4 Порядку ініціаторами передачі об’єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства –правонаступники на балансі яких перебувають об’єкти.
У разі коли ініціатором передачі у комунальну власність є місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством –правонаступником.
Отже, Порядок передбачає погодження з підприємством –правонаступником пропозиції місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу об’єктів у комунальну власність, а не згоду підприємства –правонаступника на передачу об’єктів як на це вказує відповідач.
Згідно з ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 329 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа публічного права набуває права власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
За судовою практикою баланс підприємства ( організації ) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов’язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності ( володінні ) підприємства ( абзац 2 п. 7 роз’яснення президії Вищого арбітражного суду України від 02.04.94 № 02-5/225, з відповідними змінами ).
Згідно з ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи та не оспорюється відповідачем, право власності на спірні житлові будинки не зареєстровані а ні за відповідачем а ні за мешканцями.
В зв’язку з цим, позовні вимоги в частині визнання права комунальної власності за територіальною громадою Халявинської сідьською Ради на спірні будинки підлягають задоволенню, оскільки відповідач не довів, що він є власником спірного житлового фонду. Дані житлові будинки перебувають на балансі у відповідача в зв’язку з реформуванням КСП ”Прогрес”, правонаступником якого був СВК “Прогрес”, а в даний час є відповідач, і підлягають безоплатній передачі до комунальної власності відповідно до п. 8 ст. 31 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство.”
Враховуючи подане клопотання про припинення провадження у справі в частині зобов’язання відповідача передати на баланс спірні будинки та подані суду докази цих обставин, суд приходить до висновку, що спір в цій частині вимог сторонами врегульовано, а тому провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст.80 ГПК України
Керуючись ст.ст. 321,329 ЦК України , ст.ст. 22, 33 ,49, 75,77, 80,82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Припинити провадження по справі в частині зобов’язання відповідача передати житлові будинки (вул. Шевченко, 60, вул. Шевченко, 44, вул. Зарічна, 128) на баланс Халявинської сільської ради, в зв’язку з врегулюванням спору.
2. Визнати право комунальної власності на об’єкти соціального призначення (житлового фонду) житлові будинки в с. Халявин по вул. Шевченко, 60, вул. Шевченко, 44, вул. Зарічна, 128 за територіальною громадою Халявинської сільської Ради.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Прогрес” (Чернігівський р-н с. Халявин) в доход державного бюджету (отримувач держбюджет м. Чернігів код платежу 22090200 р/р 31114095600002 УДК в Чернігівській області МФО 853592 код 22825965 символ звітності 095) 102 грн. державного мита.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Прогрес” (Чернігівський р-н с. Халявин) на користь ДП “Судовий інформаційний центр” (м. Київ, вул. Трутенко, 2 р/р 26002014180001 у ВАТ “Банк Універсальний” м. Львів МФО 325707 код ЄДРПОУ 30045370) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя І.А.Фетисова