Справа № 2а-126/2009 рік.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2009 року Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Крюковського О.А.,
при секретарі Степановій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Каховка, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської області про визнання дій неправомірними, зобов’язання до вчинення дій, стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської області (далі – «Управління») з позовом про визнання дій неправомірними, зобов’язання до вчинення дій, стягнення заборгованості.
Вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 – мати малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та має право на одержання одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На думку позивача вказані соціальні виплати нараховуються їй у розмірі меншому, ніж визначений чинним законодавством. За вказаних обставин ОСОБА_1 просить визнати неправомірними дії Управління щодо нарахування та виплати їй державної допомоги, зобов’язати Управління призначити їй відповідно до допомогу при народження дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; стягнути з Управління на її користь недотримані суми допомоги при народженні дитини., щомісячної допомоги при народженні дитини за 12 місяців, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В судове засідання позивач надала заяву про розгляд справи за її відсутності, відповідно до змісту якої на задоволенні позову наполягала.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилася – подала заяву про розгляд справи за її відсутністю та письмові заперечення проти позову, відповідно до яких в задоволенні вимог ОСОБА_1 просила відмовити, оскільки допомога виплачується позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства, делегованих повноважень та в межах бюджетних асигнувань.
Вимоги підлягають задоволенню частково.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтв про народження ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, матір’ю їх є ОСОБА_1 (а.с. №№ 10 – 11).
Згідно письмових заперечень відповідача ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та як особа, застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, отримала допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку:
• з 19 червня 2007 року по 30 вересня 2007 року – по 129 грн. 03 коп. на кожну дитину;
• з 01 жовтня 2007 року – по 130 грн. 64 коп. на кожну дитину;
• з 01 січня 2008 року – по 144 грн. 10 коп. на кожну дитину.
Як встановлено ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до абзаців 1, 2, 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:
• допомога при народженні дитини – у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
• допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність 09 липня 2007 року – в день визнання їх рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 (у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян) такими, що не відповідають Конституції України.
З цього дня відновили свою дію положення ч. 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Положення абзацу 2 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, скасовані або змінені протягом 2007 року не були.
Згідно пп. 12 п. 25 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» виключено ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зазначені положення відповідно до Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 (у справі № 1-28/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) є неконституційними та втратили чинність 22 травня 2008 року.
Тобто з 22 травня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна надаватися застрахованій особі у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як визначено у п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України – ч. 1 ст. 94 КАС України.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять – ч. 3 ст. 11 КАС України.
Суд, оглянувши матеріали справи, вважає, що з акон України про Державний бюджет є основним фінансовим нормативно-правовим актом, що визначає порядок формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються державою , тому має вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів відносно розмірів, порядків обчислення соціальної допомоги.
За встановлених обставин суд визнає правомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги при народженні дитини у розмірі 8 500 грн. 00 коп.
Погоджується суд із діями відповідача з приводу нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у періоди з червня 2007 року до 09 липня 2007 року та з 01 січня 2008 року до 22 травня 2008 року, оскільки вони відповідали вимогам закону.
Дії Управління щодо виплати та нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року суд визнає неправомірними, оскільки вони не відповідають закону, що діяв на момент їх вчинення. У зв’язку із тим, що кошти, призначені для виплати соціальної допомоги, не є власністю Управління, стягнення їх з відповідача не можливе. Але у відповідності до наданих законом Управлінню повноважень, суд вважає необхідним зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити Вараві І.В. допомогу за вказаний період, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Керуючись ст.ст. 2,8, 21, 22, 24, 55, 58, 95, 124, 129 Конституції України,
ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»,
ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»,
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року,
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року,
ст.ст. 2, 7 – 12, 69 – 72, 94, 99, 100, 104, 159 – 161, 163, 254, п. 5 Прикінцевих
та перехідних положень КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , призначеної допомоги по догляду за кожною дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, за періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, неправомірними.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради Херсонської області здійснити нарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за кожною дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно.
В задоволенні решти позову відмовити.
Повернути ОСОБА_1 з бюджету м. Каховка Херсонської області судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили, якщо протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі не подано заяву про апеляційне оскарження. Якщо, у двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана – судове рішення набирає сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Одеського апеляційного адміністративного суду через Каховський міськрайонний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: О.А. Крюковський