МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.04.2015 Справа № 814/1402/15
м. Миколаїв
13:43
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Князєва В. С.,
за участю:
секретаря судового засідання: Зощака В.В.,
представника позивача: Татарінова В.П., Обухової Ю.В.,
представника відповідача: Тюкіна В.Р.,
представників третіх осіб: Мазуніна В.М., Олійника Я.Ю., Стоянова Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомВиконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001
до відповідачаМиколаївської міської організації Комуністичної партії України, вул. Фалеєвська, 12, м. Миколаїв, 54001
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:Миколаївське міське управління УМВС в Миколаївській області, вул. Артилерійська,4, м. Миколаїв, 54001 Управління служби безпеки України в Миколаївській області, вул. Спаська, 40, м. Миколаїв, 54001 Прокуратура міста Миколаєва, Бузький бульвар, 15, м. Миколаїв,54030 Відділ ДАІ з обслуговування міста Миколаєва УДАІ УМВС України в Миколаївській області, вул. К.Лібкнехта, 22, м. Миколаїв, 54001
прообмеження Миколаївському міському комітету Компартії України та інших осіб (крім органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, які будуть проводити офіційні заходи) в реалізації права громадян на організацію і проведення мітингів, зборів, походів, демонстрацій шляхом заборони проведення 1 травня 2015 року демонстрації та мітингу, яка запланована зі збором учасників о 09:00 на вул. Радянській біля готелю «Україна», початком руху колони о 09:40 на площі Леніна о10:00, закінчення заходу о 11:30; визначення Миколаївському міському комітету Компартії України місцем проведення 1 травня 2015 року демонстрації та мітингу, яка запланована зі збором учасників о 09:00, місця встановлені рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 25.03.2014 № 244,
В С Т А Н О В И В:
Виконавчий комітет Миколаївської міської ради звернувся до суду із позовом до Миколаївського міського комітету Комуністичної партії України (треті особи без самостійних вимог на стороні позивача - Миколаївське міське управління УМВС України в Миколаївській області, управління служби безпеки України в Миколаївській області, прокуратура міста Миколаєва, відділ ДАІ з обслуговування міста Миколаєва УДАІ УМВС України в Миколаївській області) в якому просив обмежити Миколаївській міський комітет Компартії України та інших осіб (крім органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, які будуть проводити офіційні заходи) в реалізації права громадян на організацію і проведення мітингів, зборів, походів, демонстрацій шляхом заборони проведення 1 травня 2015 року демонстрації та мітингу, які заплановані зі збором учасників о 09:00 на вул. Радянській біля готелю «Україна», початком руху колони о 09:40, початок мітингу на площі Леніна о 10:00, закінчення заходу об 11:30; визначити Миколаївському міському комітету Компартії України місцем проведення 1 травня 2015 року демонстрації та мітингу, яка запланована зі збором учасників о 09:00, місця встановлені рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 25.03.2014 року №244. Свій позов мотивував тим, що проведення зазначеного заходу негативно вплине на громадський порядок, безпеку, життя та здоров'я мешканців міста; ці заходи будуть перешкоджати проведенню інших запланованих святкових спортивних та культурних заходів; під час проведення зазначених заходів не виключається проведення провокацій, направлених на дестабілізацію суспільної ситуації, порушення правопорядку і громадської безпеки в місті, посягання на життя, здоров'я, безпеку громадян.
Ухвалою суду від 29 квітня 2015 року здійснено заміну неналежного відповідача - Миколаївський міський комітет Компартії України на належно відповідача - Миколаївську міську організацію Комуністичної партії України.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. Зазначав, що мітинги та демонстрації на 1 травня проводяться Комуністичною партією традиційно з 1944 року щорічно на тих самих місцях - площа В.І. Леніна та вулиця Радянська, а тому неможливо заборонити людям приходити на демонстрацію в цей день у зазначені місця. Вважав, що виконком Миколаївської міської ради мав можливість своєчасно узгодити проведення інших масових заходів так, щоб вони не збігалися із часом та місцем проведення мітингу та демонстрації відповідача. Звертав увагу на те, що представники міського осередку Комуністичної партії України жодного разу не притягувалися до кримінальної чи адміністративної відповідальності у зв'язку з проведенням мирних зібрань.
Представник третьої особи Миколаївське міське управління УМВС України в Миколаївській області позов підтримав. Зазначив, що заплановане місце проведення відповідачем мирних зібрань 1 травня 2015 року збігається з місцем проведення інших масових заходів та за наявною оперативною інформацією у зв'язку з цим плануються провокації та заворушення. Вважав можливим визначити відповідачу інші місця для проведення мирних зібрань, згідно з переліком, затвердженим виконкомом Миколаївської міської ради, які за своїми характеристиками відповідають можливості проведення таких заходів.
Представник третьої особи управління служби безпеки України в Миколаївській області позов підтримав. Зазначив, що органи місцевого самоврядування повинні визначити учасникам масових акцій місця їх проведення таким чином, щоб ці місця та час проведення не збігалися. Пояснив, що з наявною оперативною інформацією при проведенні мирних зібрань Комуністичною партією України можливі провокації які можуть привести до скоєння злочинів.
Представник третьої особи прокуратура міста Миколаєва позов підтримав та просив його задовольнити.
Третя особа - відділ ДАІ з обслуговування міста Миколаєва УДАІ УМВС України в Миколаївській області у судове засідання свого представника не направив, був повідомлений про час та місце розгляду справи завчасно у встановленому законом порядку. Ухвалою суду вирішено розглянути справу без участі представника відділу ДАІ з обслуговування міста Миколаєва УДАІ УМВС України в Миколаївській області.
Дослідивши обставини адміністративної справи та докази, якими учасники процесу обґрунтовували свої вимоги і заперечення, суд приходить до такого.
Листом від 22 квітня 2015 року Миколаївський міський комітет Комуністичної партії України повідомив виконком Миколаївської міської ради про те, що 1 травня 2015 року відбудеться демонстрація і мітинг кількістю учасників до 3000 осіб. У повідомленні зазначалося, що збір учасників акції відбудеться о 9:00 годин на вулиці Радянській біля готелю «Україна»; початок руху колони о 9:40; початок мітингу на площі В.І. Леніна о 10:00 годині; закінчення заходу об 11:30 годині. Також у повідомленні зазначено, що на заході буде використана звукопідсилююча апаратура.
Також на адресу виконкому Миколаївської міської ради надійшли листи від Миколаївської обласної державної адміністрації, в яких повідомлялося, що 01 травня 2015 року о 9:00 годині відділ фізичної культури і спорту Миколаївської обласної державної адміністрації разом із департаментом освіти, науки та молоді облдержадміністрації проводитиме на вулиці Адміральській (від вулиці Фалеївської до вулиці Карла Лібкнехта) спортивний масовий захід «Молодіжні весняні старти», та в той же час на вулиці Радянській (від вулиці Велика Морська до вулиці Спаська) - спортивний масовий захід «Свято сімейного здоров'я для мешканців міста». У листах зазначалося про використання звукової апаратури протягом проведення цих заходів.
Крім того на адресу виконкому Миколаївської міської ради надійшов лист від Миколаївського міського управління УМВС України в Миколаївській області від 27 квітня 2015 року №21/3-3259, в якому повідомлялося про збіг маршрутів руху учасників демонстрації представників Миколаївського обласного комітету Комуністичної партії України з місцями проведення інших масових заходів, що буде заважати їх проведенню. У листі зазначалося, що проведення зазначеної акції може призвести до виникнення конфліктних ситуацій, групових порушень громадського порядку, масових заворушень, закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку, тобто може призвести до скоєння злочинів, передбачених статтями 279, 293, 296, 341 Кримінального кодексу України. У зазначеному листі було висловлено прохання до виконавчого органу місцевого самоврядування звернутися до адміністративного суду з позовом щодо встановлення обмежень на проведення зазначеного масового заходу шляхом заборони або перенесення до інших місць, або розмежування за часом його проведення.
Також від цим органом була надано довідка про те, що за наявною оперативною інформацією окремими проукраїнськими активістами та громадськими організаціями заплановано здійснити спробу провокації та завадити проведенню масового заходу представникам Комуністичної партії України.
Від управління Служби безпеки України в Миколаївській області на адресу Миколаївського міського голови надійшов лист від 28 квітня 2015 року №64/20-3970, в якому повідомлялося про отримання цим органом інформації щодо наявності на території південного регіону групи осіб, які мають намір дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію у м. Миколаєві та Миколаївській області при проведенні зборів, походів, демонстрацій, що може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.
У статі 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу мирних зібрань і здійснення цього права не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до сталої практики Європейського суду з прав людини, свобода мирних зібрань, як і свобода вираження, «є фундаментальним правом у демократичному суспільстві та є однією з підвалин такого суспільства» (Rassemblement jurassien et Unite jurassienne v. Switzerland, 1980).
Аналогічні позиції щодо реалізації передбаченого статтею 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на свободу мирних зібрань Європейський суд з прав людини висловив також у рішеннях у справах «Станков та об'єднана македонська організація «Ілінден» проти Болгарії» (2001 рік), «Іванов та інші проти Болгарії» (2005 рік), «Християнська демократична народна партія проти Молдови» (2006 рік), «Оллінджер проти Австрії» (2006 рік) та інших.
Відповідно до статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. За Конституцією України (стаття 68) кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Норма статті 39 Конституції України є бланкетною нормою, оскільки встановлює лише загальне правило та зазначає про те, що обмеження щодо реалізації права може встановлюватися судом відповідно до закону. Наразі відповідне питання на законодавчому рівні не врегульоване.
В той же час, згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти.
Приписами статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Відповідно до положень статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Отже, обмеження у праві, передбаченому статтею 39 Конституції України допускається лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам.
Під злочином, відповідно до положень статті 11 Кримінального кодексу України, розуміється передбачене цим кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину.
Термін «заворушення» означає масовий вияв невдоволення кимсь, чимсь, протесту проти кого-, чого-небудь (Словник української мови: в 11 томах. - Том 3, 1972. - стор. 61).
При цьому законодавець визначає, що обмеження права на мирні зібрання можливе з метою запобігання заворушенням чи злочинам. Отже, виходячи з буквального тлумачення норми статті 39 Конституції України, вбачається, що підставою для обмеження цього права є потенційна можливість виникнення заворушень або вчинення злочинів у зв'язку з реалізацією права на мирні зібрання. Законодавець не вимагає наявності фактів здійснених злочинів чи заворушень, як підстав для обмеження цього права.
Суд констатує, що наразі ставлення українського суспільства до діяльності комуністичної партії, комуністичної ідеології є неоднозначним. До того ж, на території України проводиться антитерористична операція. Ці обставини є загальновідомими. Також загальновідомими є трагічні події у м. Одесі, які відбулися 2 травня 2014 року.
Тому в даний час будь-які масові політичні акції знаходяться під загрозою організації провокацій та здійснення терористичних актів, що може потягнути за собою спричинення шкоди життю та здоров'ю людей.
Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод у статті 2 також визначено, що право кожного на життя охороняється законом. Статтею 3 цієї Конвенції передбачено, що нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню.
Суд вважає, що обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання повинні бути пропорційними до можливих наслідків порушення інтересів національної безпеки та громадського порядку.
Суд враховує ті обставини, що відповідач заявив про проведення демонстрації та мітингу у найбільш людяних місцях міста Миколаєва, до того ж маршрут руху демонстрації проходить через місце проведення іншого масового заходу, а місце проведення мітингу фактично співпадає також з місцем проведення молодіжного спортивного масового заходу.
На думку суду, держава повинна захищати громадян незалежно від їхньої політичної орієнтації. За таких обставин суд погоджується з позицією позивача, що для забезпечення громадського порядку та з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод як учасників мирного зібрання так і інших людей пропорційним та достатнім є обмеження для відповідача проведення зазначених ним мирних зібрань на вулиці Радянській та на площі В.І. Леніна, замість цього визначивши йому інші місця для проведення цих заходів, достатні для повноцінного їх проведення.
Таке обмеження не є забороною проведення мирних зібрань, які заплановані відповідачем, та не перешкодить їх проведенню та досягненню мети таких зібрань - збиратися мирно, без зброї та висловлювати свій світогляд, думки, погляди і переконання, використовувати і поширювати інформацію.
Рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 25 березня 2014 року №244 було визначено перелік місць для проведення мирних зібрань громадян у м. Миколаєві, а саме: площа перед Будинком культури «Будівельник» (вул. Спаський спуск, 13, з боку вул. Нікольської); площа перед концерт-холом «Юність» (пр. Жовтневий, 39-а); площа перед колишнім кінотеатром «Іскра» (вул. Бутоми 1-а); площа перед Будинком культури «Металург» (пр. Жовтневий, 321); площа перед Обласним палацом культури (пл. Суднобудівельників, 3); сквер «Ради Європи» (бульварна частина вул. Садової, від вул. Нікольської до вул. Потьомкінської).
Згідно з повідомленням управління культури, національностей та релігії Миколаївської обласної державної адміністрації 1 травня 2015 року з 10:00 до 20:00 на площі біля Обласного палацу культури (пл. Суднобудівельників, 3) відбудеться регіональний фестиваль - конкурс хореографічного мистецтва «Миколаївські зорі». Отже суд вважає можливим визначити місця проведення мирних зібрань для відповідача за виключенням цього місця.
Тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Позовні вимоги в частині обмеження реалізації права на мирні зібрання іншим особам (крім органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, які будуть проводити офіційні заходи) без визначеного їх кола задоволенню не підлягають, оскільки є неконкретними та невмотивованими, протирічать нормам Кодексу адміністративного судочинства, яким передбачено, що у позовній вимозі позивач зазначає відповідача, обґрунтовує свої позовні вимоги та зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Керуючись статтями 11, 128, 158-163, 167, 182, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково. 2. Обмежити Миколаївській міській організації Комуністичної партії України можливість проведення на вулиці Радянській та площі Леніна у місті Миколаєві зборів, мітингів, походів і демонстрацій, які заплановані зі збором учасників о 9:00 годині на вул. Радянській, початком руху колони о 9:40 годині, початком мітингу на площі Леніна о 10:00 годині, закінченням заходу об 11:30 годині 1 травня 2015 року. 3. Визначити Миколаївській міській організації Комуністичної партії України місця для проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій 1 травня 2015 року: площу перед Будинком культури «Будівельник» (вулиця Спаський спуск, 13, з боку вулиці Нікольської); площу перед концерт-холом «Юність» (проспект Жовтневий, 39-а); площу перед колишнім кінотеатром «Іскра» (вулиця Бутоми 1-а); площу перед Будинком культури «Металург» (проспект Жовтневий, 321); сквер «Ради Європи» (бульварна частина вулиці Садової, від вулиці Нікольської до вулиці Потьомкінської). 4. В решті позову - відмовити. 5. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.С. Князєв