Судове рішення #42026961

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

07540, вул. Леніна, 32, м. Березань, Київська обл.

Номер провадження 2-а/356/10/15

Справа № 356/321/15-а


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29.04.2015 Березанський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Капшученко І. О.,

при секретарі Мамей Н.І., Олефіренко О.Г.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

  ОСОБА_1  звернулась до  суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона з 28.07.2009 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Березань Київської області та отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 17.05.2010. 

При призначенні пенсії до складу середньомісячної заробітної плати не включено розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексація заробітної плати. 12.02.2015 позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Березань із заявою про перерахунок пенсії, врахувавши в заробітну плату, для обчислення пенсії, вищевказані виплати.  Згідно відповіді Управління від 03.03.2015 №14/3-01, пенсію за віком призначено правильно, у відповідності до ст.33 ЗУ «Про державну службу» у проханні провести перерахунок пенсії відмовлено. Вважає, що їй безпідставно відмовлено в зв’язку з тим, що згідно довідки від 12.02.2015 №4 виданої Виконавчим комітетом Березнської міської ради Київської області про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до ЗУ «Про державну службу», дані, наведені у колонці «Інші виплати» та розшифровка цих виплат засвідчують ту обставину, що за період з 01.05.2008 по 30.04.2010 виплачено 17768,36грн., у т.ч. матеріальна допомога на оздоровлення 14569,00грн. з них: матеріальна допомога на оздоровлення – 14569,00 грн., сума індексації заробітної плати – 3199,36 грн.

Просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Березань Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії з включенням заробітної плати, з якої обраховується пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати - протиправними; зобов’язати управління Пенсійного Фонду України у м. Березань Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1ПІ. заборгованості пенсії у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії, та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у редакції, чинній на час призначення пенсії, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обраховувалась пенсія, поряд з іншими складовими матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, починаючи з 17.05.2010 з урахуванням проведених раніше виплат; зобов’язати відповідача включити у розрахунок пенсії ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, отриману нею за період з 01.05.2008-30.04.2010; зобов’язати відповідача здійснити виплату заборгованості за недоврахування у пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, отриману ОСОБА_1 за період з 01.05.2008 по 30.04.2010.

       Позивач в судовому засіданні засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

        Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав подав заперечення і пояснив суду, що матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні  ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов’язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає до часткового задоволення.

В судовому засіданні встановлено.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Березань Київської області та отримує пенсію державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» має стаж роботи 40 років 1 місяць (а.с.24). 

12.02.2015 ОСОБА_1 звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Березань із заявою про перерахунок пенсії, врахувавши в заробітну плату, для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення та індексацію заробітної плати за період з 01.05.2018-30.04.2010 (а.с.10).

Згідно листа Управління пенсійного фонду України в м. Березань Київської області від 03.03.2015 № 14/3-01, пенсію за віком ОСОБА_1 призначено, у відповідності до ч. 2, 6, 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу». Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії (а.с.11-12).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, особам , які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями ,- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі  пенсія збільшується на один відсоток заробітну, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальобов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина 2). Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять:основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України «Про загальнобов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховується: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчисленні) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на  які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, не залежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14,28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Крім того, у постанові від 03 червня 2014 року (справа 321-134а14) Верховний Суд України звернув увагу на те, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин-стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом(судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб2єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт,що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов’язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, позивачу необхідно здійснити перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням всіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до матеріалів справи, із заявою про перерахунок такої пенсії позивач звернувся до УПФУ в м. Березань 12.02.2015, яка зареєстрована за вхідним № 14/3-01.

Відповідно до ч. 2 ст. 99  КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, враховуючи положення ч. 2 ст. 99 КАС України, позивачу необхідно провести перерахунок пенсії з  12.08.2014 року.

Згідно відповіді Управління Пенсійного Фонду у м. Березань Київської області від 03 березня 2015 року № 14/З-01 позивачу відмовлено у задоволенні заяви про включення у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, але не відмовлено у обрахуванні пенсії виходячи з 80%, від сум заробітної плати, що призначено згідно ст.37 України «Про державну службу», у редакції що діяла на момент призначення пенсії (а.с.11-12).

Тому, враховуючи, що позивачу вже призначена пенсія виходячи з 80 % заробітної плати, тому спору с цього приводу між сторонами немає, отже суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На основі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 6, 8, 9, 11, 14, 159, 163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнобов»язкове державне пенсійне страхування», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Березань щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з врахуванням сум виплачених з період роботи з 01.05.2008 по 30.04.2010, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати – протиправними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Березань включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення, та індексацію отримані за період з 01.05.2008 по 30.04.2010.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у м. Березань здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 14569,00 (чотирнадцять тисяч п’ятсот шістдесят дев’ять) гривень 00коп., та індексацію заробітної плати в сумі 3199 (три тисячі сто дев’яносто дев’ять) гривень 36 коп. за період 01.05.2008 по 30.04.2010, з 12.08.2014 з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржені до Київського апеляційного адміністративного суду через Березанський міський суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня її оголошення.



Суддя: І. О. Капшученко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація