Справа № 752/6769/15-ц
Провадження по справі № 2/752/3623/15
У Х В А Л А
Іменем України
24.04.2015 року Голосіївського районного суду міста Києва Фролов М.О. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Печерського районного суду міста Києва, судді Литвинової І.В., Апеляційного суду міста Києва, судді Барановської Л.В., Кабінету Міністрів України про відшкодування шкоди , -
встановив:
У лютому 2015 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся в суд з вищеозначеним позовом, який мотивував тим, що на його думку зазначені позивачем відповідачі - судові інстанції порушили його права у галузі пенсійного забезпечення.
Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 01 квітня 2015 року підсудність позовної заяви ОСОБА_2 визначена за Голосіївським районним судом міста Києва
Виходячи з обставин викладених позивачем у його позовній заяві про відшкодування шкоди позивач оскаржує порушення своїх прав, які на його думку заподіяні судовими інстанціями.
Відповідно до ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
В зв'язку з цим приходжу до висновку про необхідність відмовити позивачу у відкритті провадження у справі, оскільки суд, як орган, що здійснює правосуддя не може бути відповідачем у цивільній справі.
Зазначену позицію визначено Верховним Судом України в Ухвалі від 23 березня 2011 року якою встановлено, що судові рішення і відповідно дії або бездіяльність судів (суддів) з питань здійснення правосуддя (пов'язаних із підготовкою й розглядом справ у судових інстанціях) можуть оскаржуватись у визначеному порядку до суду вищої інстанції, а не в інший суд першої інстанції. Останнє порушувало б і принцип незалежності суддів і заборону втручання у вирішення справи належним судом. Суд є органом, який розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових і службових осіб, а його рішення (дії, бездіяльність) оскаржуються лише в порядку, визначеному ст.129 Конституції і законодавством про судочинство. Таким чином, суд (суддя) як орган (особа), що здійснює правосуддя, не може бути відповідачем у цивільній справі. Винятками є лише випадки, коли суд (суддя) виступає не як орган (особа), що здійснює правосуддя, а як будь-яка інша установа (особа). Заяви, скарги, спрямовані на дії судді при здійсненні правосуддя, не підлягають розглядові в суді першої інстанції, оскільки відповідно до закону є інший механізм усунення помилок і недоліків, допущених при здійсненні правосуддя.
У п.10 постанови Пленуму Верховного Суду від 13.06.2007 №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що виключне право перевірки законності та обгрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається, і суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв з таким предметом.
Керуючись ст.ст. 15, 122, 293-294, 296 ЦПК України, -
постановив:
У відкритті провадження в цивільній справі за позовною ОСОБА_2 до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Печерського районного суду міста Києва, судді Литвинової І.В., Апеляційного суду міста Києва, судді Барановської Л.В., Кабінету Міністрів України про відшкодування шкоди - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а ухвалу яку було постановлено без участі особи, яка її оскаржує протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду міста Києва через Голосіївський районний суд міста Києва.
Суддя