Справа № 585/1031/15-а
Номер провадження 2-а/585/31/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2015 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Сольона Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Ромнах та Роменському районі, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом і просить визнати протиправними дії щодо відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області зарахувати їй період роботи з 01.01.1992 р. по 05.10.1995 р. на посаді старшої вожатої до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області зарахувати трудовий стаж роботи старшою піонервожатою Довгополівської неповної середньої школи Роменського району Сумської області до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років з 01.01.1992 р. по 05.101995 р.
Свої вимоги мотивувала тим, що в Довгополівській неповній середній школі вона працювала на посаді старшої піонервожатої школи з 01.09.1989 року по 05.10.1995 року. Відповідно наказу по Роменському райво від 30.05.1995 року переведена на посаду вчителя англійської мови цієї ж школи.
На її звернення до УПФУ у м. Ромнах та Роменському районі Сумської області щодо визначення права на пенсію за вислугу років, Пенсійний фонд відповів відмовою. За підрахунками пенсійного фонду в спеціальний стаж, який дає право на пенсію по вислузі років не враховано період з 01.01.1992 року по 05.10.1995 року на посаді старшої вожатої.
Законодавством часів СРСР у загальноосвітніх школах була передбачена посада старшого піонервожатого. Рішення колегії Міністерства праці УРСР від 29 березня 1991 р. № 25 “Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати і посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР” були затверджені нові умови оплати праці працівників освіти. Зазначеною постановою в загальноосвітніх навчальних закладах замість посади старшого вожатого з 01.04.1991 р. вводилась посада педагога-організатора. Тому всі старші піонервожаті з 01.04.1991 р. мали бути переведені або перейменовані на посаду педагогів-організаторів.
Оплата праці їй проводилась як педагогу-організатору, відповідно до Інструкцій про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти України від 30.08.1991 р. №166 (п.11) та 15.04.1993р. № 102 (із змінами п.8).
Відповідно до наказу управління освіти, молоді та спорту Роменської районної державної адміністрації від 23.03.2015 р. за № 53-К з 01.04.1991 р. посада “Старша піонервожата” перейменована на посаду “Педагог-організатор”.
Несвоєчасне перейменування посади не залежало від неї, оскільки до безпосередніх її посадових обов'язків не входить обов'язок заповнення трудової книжки та відповідність їх назв нормативним документам. Це свідчить про неузгоджене та неналежне упорядкування роботодавцем всіх документів про трудову діяльність працівника, а саме про його спеціальний стаж, які в даному випадку мають важливе значення при призначенні пенсії за вислугу років. Тому звернулася до суду з вказаним позовом.
Позивач надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити.
Представник відповідача надав суду письмове заперечення, в якому просив відмовити в задоволенні позову, вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Свої заперечення мотивував тим, що відповідач на законних підставах не зарахував позивачці період роботи старшою піонервожатою з 01.01.1992 року по 04.10.1995 року, оскільки постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Переліком передбачено, що право на пенсію за вислугу років, зокрема, мають педагоги-організатори. Вказаний період роботи на вказаній посаді не може бути зарахований до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, оскільки посада старшої піонервожатої не передбачена Переліком. На думку відповідача, позивачем неправильно сформульовано резолютивна частина позовної заяви щодо права на пільгову пенсію за вислугу років, оскільки такий вид пенсії взагалі не передбачений Законом України “Про пенсійне забезпечення” чи іншим Законом у сфері пенсійного забезпечення. Статтею 13 даного Закону передбачено пенсії за віком на пільгових умовах, а ст. 52 – працівників, які мають право на пенсію за вислугу років.
Враховуючи, що сторони своєчасно та належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, письмово клопотали про розгляд справи у їх відсутності, відповідно до вимог ч.6 ст. 128 КАСУ, суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.09.1989 року по 05.10.1995 року працювала в Довгополівській неповній середній школі на посаді старшої піонервожатої школи, згідно до Наказу № 140 від 30.08.1989 р. Відповідно до Наказу №37 від 05.10.1995 року позивач була переведена на посаду вчителя англійської мови, що підтверджується копією трудової книжки. (а.с. 8)
Відповідно до наказу Управління освіти, молоді та спорту Роменської районної державної адміністрації від 23.03.2015 р. № 53-к “Про приведення назви посади у відповідність з нормативними документами” перейменовано з 01.04.1991 р. посада “Старша піонервожата”, яку обіймала ОСОБА_1 на посаду “Педагог-організатор”. Також в наказі зазначено про внесення змін до трудової книжки ОСОБА_1 (а.с. 6-7).
Позивач звернулася з письмовою заявою до УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі з приводу призначення їй пенсії за вислугою років.
З листа УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі від 04.03.2015 року вбачається, що відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугою років з тих підстав, що спеціальний стаж роботи повинен становити не менше 25 років. До спеціального стажу не був зарахований період роботи з 01.01.1992 року по 04.10.1995 року, оскільки для цього немає підстав. (а.с.5).
Згідно п. “е” ст. 55 Закону “Про пенсійне забезпечення”, право на пенсію за вислугою років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до ч.2 ст.7 Закону “Про пенсійне забезпечення”, пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 із змінами, затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно з даним Переліком, користуються правом на призначення пенсії за вислугу років особи, які працювали в загальноосвітніх навчальних закладах на посадах учителів, логопедів, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, викладачів, навчальних сурдопедагогів, тифлопедагогів, вихователів, завідуючих та інструкторів слухових кабінетів, директорів, завідуючих їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Так, Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 не передбачає посади старшої піонервожатої. Проте, згідно з приміткою 3 до зазначеного Переліку робота на посаді старшої піонервожатої до 01.01.1992 р. зараховується до стажу для призначення пенсії.
Це пов'язане з тим, що постановою колегії Мінпраці УРСР від 29.03.1991 р. № 25 “Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР” замість посади старшого піонервожатого з 01.04.1991р. введена посада педагога-організатора. З того часу в жодному нормативному акті нема посади старшої піонервожатої і відповідно не визначені для неї посадові оклади.
До спеціального стажу зараховується час роботи на посадах у відповідних закладах і установах, віднесених до Переліку за умови, що ця робота є основною.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58, записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.
З огляду на те, що відповідальність за належне і своєчасне оформлення штатних розкладів та вірне внесення в трудові книжки працівників освіти найменування посад покладається на керівників підприємств та установ, несвоєчасне приведення записів у трудовій книжці працівника у відповідність з діючим положенням не може позбавити особу гарантованого Конституцією права на належне пенсійне забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що зміна трудової функції працівника ОСОБА_1 не відбулася, обсяг виконуваної неї роботи відповідав обсягу посадових обов'язків педагога-організатора, оплата праці здійснювалась як педагогу-організатору, що підтверджується наказом Управління освіти, молоді та спорту Роменської районної державної адміністрації від 23.03.2015 р. № 53-к (а.с. 6-7).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову в зарахуванні в стаж роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугу років, періоду з 01.01.1992 р. по 05.10.1995 р., а тому дії відповідача слід визнати протиправними і позовні вимоги в цій частині слід задовольнити, а також зобов’язати відповідача зарахувати позивачу трудовий стаж роботи на посаді старшої піонервожатої Довгополівської неповної середньої школи Роменського району Сумської області за період з 01.01.1992 р. по 05.101995 р. до стажу роботи , що дає право на пенсію за вислугу років.
Керуючись ст.ст. 6-7, 11, 71, 86, ч.6 ст. 128, ст. ст. 159, 163 КАС України, ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, роботи на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 4 листопада 1993 року з наступними змінами, рішенням колегії Міністерства праці УРСР від 29 березня 1991 року № 25 “Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР”, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Ромнах та Роменському районі, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.01.1992 року по 05.10.1995 року на посаді старшої піонервожатої до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області зарахувати ОСОБА_1 трудовий стаж роботи на посаді старшої піонервожатої Довгополівської неповної середньої школи Роменського району Сумської області за період 01.01.1992 року по 05.10.1995 року до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.
СУДДЯ: підпис …
КОПІЯ ВІРНА:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ
ОСОБА_2
- Номер: 4450/15
- Опис: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 585/1031/15-а
- Суд: Харківський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Сольона Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.05.2015
- Дата етапу: 03.07.2015
- Номер: 2-а/585/31/15
- Опис: про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 585/1031/15-а
- Суд: Роменський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Сольона Н.М.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.04.2015
- Дата етапу: 08.06.2015