ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 320
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.12.2006 |
Справа №2-13/18739-2006А |
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Жукової А.І.
при секретарі Ковальчук К.В.
за участю:
від позивача - Пікін О.В. - представник, дов. від 03.10.2006 року.
від відповідачів: 1. Савопуло Б.М. - представник, дов. у справі; 2. Савопуло Б.М. - представник, дов. 02-14/1842 від 29.12.2005 року
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тай-Інвест», Дніпропетровська область м. Кривий Ріг вул. Костенко, 33
До відповідачів: 1. Симеїзьської селищної ради, м. Ялта смт. Симеїз вул. Зоряна, 2
2. Виконавчого комітету Симеїзьської селищної ради, м. Ялта смт. Симеїз вул. Зоряна, 2
Про визнання права на користування земельною ділянкою та зобов'язання вчинити
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Тай-Інвест» (надалі - Позивач) звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Симеїзську селищну раду(надалі - Відповідач) на найближчій сесії розглянути питання про затвердження проекту відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування кліматопавільонів за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе, площею 1.90000 га., а також визнати за ним право на користування зазначеною земельною ділянкою. Позивач вважає, що його право на користування земельною ділянкою для будівництва і обслуговування кліматопавільонів, що знаходяться за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе, є законним, а тому Відповідачі 1,2 повинні розглянути питання про затвердження проекту відведення земельної ділянки за вищевказаною адресою і укласти договір оренди земельної ділянки.
Представник Позивача під час судового засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідачів позовні вимоги не визнав, вказавши, що поданий позивачем на розгляд проект відведення земельної ділянки не був узгоджений належним чином з Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини, тому на теперішній час проект не може бути затверджений на сесії до врегулювання спірних питань.
Провадження по справи здійснювалось відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
сторони відмовилися від послуг перекладача.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Сторони у судовому засіданні заявили про відмову у фіксуванні судового процесу технічними засобами.
Відповідно до статті 130 Кодексу Адміністративного судочинства України перед початком слухання справи сторонам були вручені пам'ятки про права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до п.6, 8 ст.3 КАС України адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ч.ч.1, ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ТОВ “Тай-Інвест” 6 червня 2006 року звернувся до Сімеїзької селищної ради з листом про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки, що розташована за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе. До листа були додані відповідні документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, а також матеріали, які передбачені частиною 15 статті 151 Земельного кодексу України. Відповідачем на 6-ій сесії 5-го скликання був наданий дозвіл на розроблення проекту відведення зазначеної земельної ділянки (рішення № 45 від 15 червня 2006 року).
Проект землеустрою по відведенню земельної ділянки для будівництва та обслуговування кліматопавільонів на замовлення Позивача був розроблений ТОВ «Ялтаземпроект» (ліцензія серії АБ № 111950 від 15.12.2004р. по 14.12. 2009р.) в жовтні 2006 року і зареєстрований за № 1628. Проект був погоджений Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини (висновок від 31.10.2006р. № 11087), Державною санітарно-епідеміологічною службою (висновок від 03.10.2006р. № 05.03.02-07/47194), Алупкінською міською санепідемстанцією (висновок від 27.10.2006р. № 815), Державною Азово - Чорноморською екологічною інспекцією (висновок від 06.10.2006р. № 11/1882), Управлінням головного архітектора Ялтинського міськвиконкому (висновок від 24.07.2006р. № 05/1146), Ялтинським міським управлінням земельних ресурсів (висновок від 26.10.2006р. № 14750 - 2/00). 08 листопада 2006 року був одержаний висновок державної експертизи землевпорядної документації за № 1628-06 та затверджений першим заступником Голови Державного комітету України по земельних ресурсах.
Листом Республіканського комітету з охорони культурної спадщини від 16.11.2006р. № 1606 на ім'я Симеїзьської селищної ради було призупинено дію власного висновку до врегулювання всіх спірних питань.
20.11.2006р. Позивач звернувся до Відповідача з проханням затвердити проект землеустрою по відведенню земельної ділянки на найближчій сесії.
Листом від 21.11.2006р. за № 02-14/1476 Відповідач, посилаючись на лист від 16.11.2006р. № 1606 Республіканського комітету з охорони культурної спадщини, яким було призупинено дію власного висновку, наданого 31.10.2006 р. № 11087, повідомив, що розгляд заяви Позивача відкладено на невизначений термін до моменту розв'язання спірних питань.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, представлені докази, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Стаття 144 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 26 вказаного Закону надано перелік питань виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, до яких також віднесено вирішення у відповідності з законом питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 124 ЗКУ передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Згідно ст.123 ЗКУ, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Стаття 16 Закону України «Про оренду землі» містить вимоги до порядку оформлення договору оренди земельної ділянки відповідно до якого, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться в порядку, встановленому ЗКУ. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
У справі є матеріали, які підтверджують, що Позивач 6 червня 2006 року звернувся до Відповідача з листом та відповідними додатками до нього, в якому просив надати йому згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки, що розташована за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе. При відсутності будь-яких інших заяв (клопотань) на оренду вищевказаної земельної ділянки Відповідач на 6-ій сесії 5-го скликання надав Позивачу дозвіл на розроблення проекту відведення зазначеної земельної ділянки (рішення № 45 від 15 червня 2006 року). Керуючись ст. 123 ЗКУ, ст.16 Закону України «Про оренду землі», ТОВ «Ялтаземпроект» (ліцензія серії АБ № 111950 від 15.12.2004р. по 14.12. 2009р.) на замовлення Позивача був розроблений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки для будівництва та обслуговування кліматопавільонів. Проект був узгоджений з Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини (висновок від 31.10.2006р. № 11087), Державною санітарно-епідеміологічною службою (висновок від 03.10.2006р. № 05.03.02-07/47194), Алупкінською міською санепідемстанцією (висновок від 27.10.2006р. № 815), Державною Азово - Чорноморською екологічною інспекцією (висновок від 06.10.2006р. № 11/1882), Управлінням головного архітектора Ялтинського міськвиконкому (висновок від 24.07.2006р. № 05/1146), Ялтинським міським управлінням земельних ресурсів (висновок від 26.10.2006р. № 14750 - 2/00). 08 листопада 2006 року був одержаний висновок державної експертизи землевпорядної документації за № 1628-06 та затверджений першим заступником Голови Державного комітету України по земельних ресурсах.
20.11.2006р. Позивач звернувся до Відповідача з проханням затвердити проект землеустрою по відведенню земельної ділянки на найближчій сесії. Таким чином, суд робить висновок що, Позивач виконав усі необхідні дії, отримав усі необхідні дозволи та погодження, які є необхідними та достатніми для затвердження на сесії Симеїзської селищної ради проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, що розташована за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе, та укладення з Позивачем договору оренди зазначеної земельної ділянки.
Відповідно до п.9 ст.123 ЗКУ рішення селищної ради про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Як вбачається зі змісту листа від 21.11.2006р. за № 02-14/1476, яким Відповідач відмовив Позивачу в розгляді на сесії питання про затвердження проекту землеустрою, то ця відповідь є невмотивованою з посиланням на відомості, що не є перевіреними, зокрема на неузгодженість проекту землеустрою з Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини. Суд не бере до уваги лист Республіканського комітету з охорони культурної спадщини від 16.11.2006 р., оскільки проект землеустрою по відведенню земельної ділянки для будівництва та обслуговування кліматопавільонів, що розташована за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе, був погоджений комітетом - висновок від 31.10.2006р. № 11087, а у змісті листа не наведені аргументи, внаслідок яких було припинено дію висновку.
Згідно п.9 ст. 123 ЗКУ відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
За вказаних обставин, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджені матеріалами справи.
Судовий збір у сумі 3,40 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова скажена у повному обсязі відповідно до статті 163 КАС України та підписана 11.12.2006 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 98, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Симеїзську селищну раду (м. Ялта смт. Симеїз вул. Зоряна, 2) на найближчій сесії розглянути питання про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки для будівництва і обслуговування кліматопавільонів за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе, площею 1,9 га.
3. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Тай-Інвест» (Дніпропетровська область м. Кривий Ріг вул. Костенко, 33) право на користування земельною ділянкою для будівництва і обслуговування кліматопавільонів, що знаходяться за адресою: Україна, АР Крим, смт. Паркове, вул. Паркове шосе, площею 1,9 га.
4. Стягнути з Державного бюджету України (отримувача: Держбюджет м. Сімферополь, р/р 31118095600002 у банку отримувача: Управлення Держказначейства в АРК, МФО 824026, код ЗКПО 22301854) на користь Товариством з обмеженою відповідальністю «Тай-Інвест» (Дніпропетровська область м. Кривий Ріг вул. Костенко, 33; ЗКПО 31123962, банківські реквізити суду не відомі) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.