ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Адреса: 88000, м.Ужгород, вул.Коцюбинського, 2-а тел.: 61-72-21
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
20.04.2015 Справа № 907/434/15
Суддя господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Агора”, с. Великі Геївці, Ужгородського району
до відповідача: Міського комунального проектного підприємства „Чоппроект”, м. Чоп
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Чопська міська рада, м. Чоп
про витребування майна з чужого незаконного володіння,
визнав, що позовну заяву слід повернути позивачу без розгляду.
Виносячи дану ухвалу суд виходив з наступного:
17.04.2015 року за вх.№02.5.1-17/459/15 в канцелярії Господарського суду Закарпатської області зареєстровано позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Агора”, (с. Великі Геївці, Ужгородського району) до Міського комунального проектного підприємства „Чоппроект”, (м. Чоп) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Чопської міської ради Закарпатської області (м. Чоп) про витребування майна з чужого незаконного володіння.
При підготовці позовної заяви до розгляду судом встановлено, що така підлягає поверненню без розгляду з наступних підстав:
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 57 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” та станом на дату подачі позову мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 1218 гривень.
Згідно п.п. 1 п. 2 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат; за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, розмір судового збору за розгляд позовних заяв майнового характеру в господарському суді, що надійшли у 2015 році, становить не менше 1827,00 грн. та не більше 73080,00 грн., розмір судового збору за розгляд позовних заяв в господарському суді немайнового характеру, що надійшли у 2015 році, становить 1218,00 грн.
Статтею 55 ГПК України передбачено визначення ціни позову у позовах про стягнення грошей і про витребування майна. Відповідні позовні заяви мають майновий характер, і розмір ставок судового збору за їх подання визначається за приписом підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України „Про судовий збір”
Відповідно до п. 2.2.1 Постанови Пленуму ВГСУ від 21.02.13 № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна (в тому числі в зв’язку з вимогами, заснованими на приписах частини п’ятої статті 216, статті 1212 Цивільного кодексу України тощо) визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру. При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки за змістом пункту 3 частини другої статті 54 і статті 55 ГПК України такий обов’язок покладається на позивача (в тому числі і в тих випадках, коли правові наслідки у вигляді повернення майна застосовуються з ініціативи господарського суду, наприклад, при визнанні договору недійсним – пункт 1 статті 83 ГПК України).
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем, в порушення норм статті 55 ГПК України та пп. 1 п. 2 ч.2 статті 4 Закону України „Про судовий збір” сплачено 1827грн. за позовну вимогу без урахування вартості майна, яке витребується позивачем.
Таким чином, вищезазначена обставина є підставою для повернення позовної заяви без розгляду відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України.
Після усунення зазначеного, на підставі приписів ч. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України позовну заяву може бути повторно подано до господарського суду.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може, за вмотивованим клопотанням, своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Також, форма і зміст документів, які подаються до господарського суду, повинні відповідати вимогам, установленим чинним законодавством для цих документів. Якщо законодавством установлено вимоги до певних документів, то документи повинні відповідати цим вимогам. Зокрема, відповідно до частини 2 статті 36 Господарського процесуального кодексу України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Відповідно до пункту 5.27. Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, при цьому засвідчуватись повинна кожна сторінка документа з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи. Проте, позивачем, у порушення зазначених вище правових норм, було засвідчено належним чином не всі додатки, долучені до позову.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 57, п.4 ч.1 ст. 63, 86 ГПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Агора”, (с. Великі Геївці, Ужгородського району) до Міського комунального проектного підприємства „Чоппроект”, (м. Чоп) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Чопської міської ради Закарпатської області (м. Чоп) про витребування майна з чужого незаконного володіння – повернути без розгляду.
ДОДАТОК: на 70 - и арк.
Повернення позовної заяви не є перешкодою для звернення із позовною заявою в установленому порядку до господарського суду після усунення обставин, що спричинили повернення даної позовної заяви.
Суддя Андрейчук Л.В.