Судове рішення #41848
16/3944-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

          _________________________________________________________________



ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"18" липня 2006 р.                                                            Справа №16/3944-А


За позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському  районі,  смт. Рожнятів, Івано-Франківської області   

до Закритого акціонерного товариства “Новоушицький райагробуд”, смт.Нова Ушиця

про стягнення 2 233,20 грн. заборгованості по регресних вимогах


Суддя  Магера В.В.                    Секретар судового засідання Приступа Д.І.


Представники :

Від позивача –не з’явився        

Від відповідача –Проектор М.Г. – голова правління


      Ухвалою суду  від  03.07.06р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено     судовий розгляд на 18.07.06р. Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи. Ухвала суду від 03.07.06 р. сторонам надіслана ( вих. № 01 - 124 від 05.07.06р.).


        Суть спору: Позивач звернувся з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 2 233,20 грн. заборгованості по регресних вимогах. При цьому позивач зазначає, що відповідачем гр-ну Ільківу В.Ю. заподіяно каліцтво, внаслідок чого його визнано інвалідом 2-ї групи і йому призначено пенсію по інвалідності. Загальна сума виплаченої пенсії по трудовому каліцтву гр-ну Ільківу В.Ю. за період 01.07.1999 р.-01.04.2001 р. складає 2 233,20 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на вимоги ст. 460 ЦК УРСР, ст. 1191 ЦК України.  При цьому позивач у позовній заяві просить суд поновити строк позовної давності по стягненню вказаної заборгованості.

          Повноважний представник позивача в судове засідання не з’явився. Між тим, 07.07.2006 р. на адресу суду від нього надійшов лист, в якому він позовні вимоги підтримує, справу просить розглянути без участі представника сторони.

Відповідач у відзиві на позов, його представник в судовому засіданні проти позову заперечують та зазначають, що позивачем пропущено строк позовної давності, що передбачений ЦК та КАС України. Відповідач просить суд застосувати строк позовної давності до спірних правовідносин.

У зв’язку із заявою позивача, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами.


Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Закрите акціонерне товариство “Новоушицький райагробуд”, смт.Нова Ушиця зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Довідкою №899 Хмельницького обласного управління статистики та  відповідно до ст.ст.1, 14 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

    16.11.1968 р. з гр-ном Ільковим Ю.В., що працював в Новоушицькій міжколгоспні будівельні         організації стався нещасний випадок на виробництві, про було складено Акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом від 16.11.1968 р.

         Згідно довідки МСЕК (ВТЭК) серія Б-68 № 046162 потерпілому від нещасного випадку визначено 2-гу групу інвалідності.

         Позивачем в період 1999 –2001 р.р.  на адресу відповідача направлялись претензії та довідки про суми фактично виплачених пенсій, які підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду за регресними вимогами. Однак відповідачем вказані суми позивачу не сплачені.

     У зв’язку із наявною заборгованістю відповідача, позивачем подано позов до суду про примусове стягнення даної заборгованості.

                     

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності судом приймається до уваги наступне:

   Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого        самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

       Ст. 71 ЦК УРСР було встановлено, що загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність), встановлюється в три роки. Ст. 75 ЦК УРСР зазначала, що  позовна давність застосовується судом, арбітражем або третейським судом незалежно від заяви сторін.

        Згідно до ст. 460 ЦК УРСР організація або громадянин, відповідальні за заподіяну шкоду, зобов'язані за регресною вимогою органу державного соціального страхування чи Пенсійного фонду України відшкодувати суми допомоги або пенсій, що виплачені особам, зазначеним у статтях 456 і 457 цього Кодексу.

      Ст.ст. 256-257 ЦК України визначено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

        Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ст. 267 ЦК України).

      Відповідно до ст. 1191 ЦК України особа,  яка відшкодувала шкоду,  завдану іншою особою, має      право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

            Як на підставу позовних вимог позивач посилається на норми цивільного законодавства України,       ст.460 ЦК УРСР та ст. 1191 ЦК України. Ним також подано клопотання про поновлення строку позовної давності. Між тим, позивачем не зазначено поважних причин та обставин пропуску цього строку за період з 2001 р., часу надіслання відповідачу останньої претензії про сплату боргу №90 від 18.01.2001 р. Тому судом відхиляється клопотання  про поновлення строку позовної давності. При цьому судом враховуються вимоги ст. 267 ЦК України.   

          За таких обставин, позовні вимоги позивача про стягнення 2 233,20 грн. заборгованості по регресних вимогах з відповідача є такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, заявлені по сплину строку позовної давності визначеної Законом, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

        У зв’язку із відмовою в задоволені позову судові витрати  по  справі на  відповідача не покладаються, згідно ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст.4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6,7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України , СУД –

ПОСТАНОВИВ:


      В позові Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському  районі,  смт. Рожнятів, Івано-Франківської області до Закритого акціонерного товариства “Новоушицький райагробуд”, смт.Нова Ушиця про стягнення 2 233,20 грн. заборгованості по регресних вимогах відмовити.


Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.



Суддя                                                                      В.В. Магера


Віддрук. 3 примір.:

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу,


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація