Судове рішення #41794588

Дата документу Справа №


Апеляційний суд Запорізької області

Є. у. №310/7777/14-ц Головуючий у 1 інстанції: Ліхтанська Н.П.

№ провадження

22-ц/778/2097/15 Суддя-доповідач: Боєва В.В.


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2015 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

Головуючого: Боєвої В.В.,

Суддів Денисенко Т.С., Коваленко А.І.,

При секретарі: Хомяк К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 грудня 2014 р. за заявою Бердянської територіальної громади - в особі Бердянської міської ради Запорізької області, зацікавлені особи: Бердянська державна нотаріальна контора, реєстраційна служба Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, ОСОБА_3 - про визнання спадщини відумерлою,

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2014 року Бердянська міська рада звернулася до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою, яку в процесі розгляду справи уточнила.

В заяві зазначено, що згідно довідки КПТІ Бердянської міської ради від 02.07.2014 року № 230 право власності на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1 в м. Бердянську Запорізької області зареєстровано за ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності від 08.12.1993 року.

Також в заяві вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровано смерть ОСОБА_4

Згідно свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстровано смерть його дружини - ОСОБА_5 - за рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області № 310/2883/13 - про оголошення фізичної особи померлою (а. с. 17).

На адресу Бердянської державної нотаріальної контори було направлено запит з проханням надати інформацію щодо відкриття спадщини, наявності спадкоємців, усунення спадкоємців від спадкування, прийняття спадщини, а також відмови від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, ОСОБА_5

Вказаний запит нотаріальною конторою не задоволено, інформації не надано.

Згодом заяву було уточнено в зв'язку з тим, що стало відомо, що ОСОБА_5, 1963 року народження є живою й перебуває як бездомна на обліку у Комунальній установі Територіального центру соціального обслуговування і зареєстрована за адресою цього закладу (а. с. 25-26).

Згідно інформації відділу ДРАЦС по м. Бердянську 15.10.2014 року (актовий запис № 1535) зареєстровано смерть заінтересованої особи ОСОБА_3 (а. с. 96).

Посилаючись на ст. ст. 1220, 1277 ЦК України заявник просив визнати спадщину, яка відкрилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 у вигляді права спільної сумісної власності з ОСОБА_3 та ОСОБА_5 на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1 в м. Бердянську Запорізької області відумерлою.

Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 грудня 2014 року справу за заявою Бердянської міської ради Запорізької області, зацікавлені особи Бердянська державна нотаріальна контора, реєстраційна служба Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою залишено без розгляду в частині визнання спадщини відумерлою після померлої ОСОБА_5 - з тих підстав, що є відомості про те, що ОСОБА_5 жива (а. с. 106).

Рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 грудня 2014 року заява задоволена.

Визнано спадщину у вигляді права спільної сумісної власності з ОСОБА_3 та ОСОБА_5 на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1 в м. Бердянську Запорізької області, після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 відумерлою.

Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду скасувати, заяву залишити без розгляду.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.


Згідно ст. 307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог, або змінити рішення.

Відповідно ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Згідно ч. 2 ст. 314 ЦПК України апеляційний суд ухвалює рішення у випадках скасування судового рішення і ухвалення нового або зміни рішення.

Вирішуючи питання про визнання спадщини відумерлою, суд посилався на положення статей 1220, 1269, 1277 ЦК України, якими визначено поняття відкриття спадщини; встановлено строки та порядок подання заяви про прийняття спадщини; підстави, порядок та строки визнання спадщини відумерлою.

Ухваливши рішення про визнання спадщини у вигляді права спільної сумісної власності з ОСОБА_3 та ОСОБА_5 на 1/2 частину житлового будинку по АДРЕСА_1 в м. Бердянську Запорізької області, після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 відумерлою, суд виходив з того, що після смерті ОСОБА_4 пройшло більше одного року і ніхто не звернувся з заявою про прийняття спадщини і не прийняв спадщину.

Основні доводи апеляційної скарги ОСОБА_2 полягають в тому, що суд першої інстанції взагалі не залучив її до участі в справі, оскільки вона є єдиною спадкоємицею після померлого батька - ОСОБА_3 та своєчасно подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Також апелянт посилається на те, що суд першої інстанції не в повній мірі дослідив обставини справи, зокрема, не з'ясував, чи є спадкоємці після смерті ОСОБА_4 та не витребував необхідних документів з нотаріальної контори, а тому висновки суду не відповідають обставинам справи.

Ці доводи апеляційної скарги знайшли підтвердження при апеляційному розгляді справи.

З матеріалів справи видно, що вирішуючи питання про визнання спадщини відумерлою, суд першої інстанції взяв до уваги наступні письмові докази:

· довідку КПТІ Бердянської міської ради № 230 від 02.07.2014 року згідно якої право власності на 1/2частину житлового будинку по АДРЕСА_1 в м. Бердянську належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (а. с. 4- на звороті);

· довідку відділу ДРАЦС Бердянського міськрайнного управління юстиції № 2330/ 02-04-04-40ДСК від 24.10.2014р. стосовно того, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 - про що в книзі реєстрації актів про смерть проведений відповідний запис 16.12.2004р. за № 1729, місце смерті - м. Бердянськ, що підтверджується копією актового запису про смерть (а. с. 19);

· відповідь Бердянської державної нотаріальної контори № 4159/01-16 від 30.10.2014 року стосовно того, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 з заявами про прийняття спадщини або відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася (а. с. 84).

Проте, суд першої інстанції залишив поза увагою наявність в матеріалах справи копії спадкової справи № 371/2013 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5, з якої вбачається, що до нотаріальної контори звертався ОСОБА_3 з заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_5 - в порядку спадкування по закону - як спадкоємець четвертої черги (а. с. 24-76).

Частинами 1, 2 статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно частини 1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 1277 ЦК України в разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органа місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

З додатків до апеляційної скарги вбачається, що в спірному житловому приміщенні проживали разом ОСОБА_6 зі своїм сином - ОСОБА_4, що підтверджується довідкою вуличного комітету № 28 та матеріалами спадкової справи № 371/2013, заведеної відносно майна ОСОБА_5, оскільки в спадковій справі є копії документів, які підтверджують, що ОСОБА_4 є сином ОСОБА_6 та проживав разом з нею в спірному житловому приміщенні (а. с. 135-158; 24-76).

Згідно частини 1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, , має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Виходячи з того, що ОСОБА_6 постійно проживала зі спадкодавцем ОСОБА_4, який є її сином, а заяву про відмову від спадщини до нотаріальної контори не подавала, то слід вважати, що вона . прийняла спадщину.

Саме таким шляхом після смерті ОСОБА_6 спадщину прийняв її чоловік - ОСОБА_3, оскільки вони проживали разом, а після смерті ОСОБА_3 з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулася донька ОСОБА_6 - ОСОБА_2, оскільки вона не проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 проте, ОСОБА_2 до участі в справі суд не залучив.

Таким чином, довід апеляційної скарги про невідповідність висновків суду обставинам справи знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду. За таких обставин рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні заяви про визнання спадщини відумерлою.

Керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів

В И Р І Ш И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 22 грудня 2014 року скасувати.

Ухвалити нове рішення наступного змісту: в задоволенні заяви Бердянської територіальної громади - в особі Бердянської міської ради Запорізької області, зацікавлені особи: Бердянська державна нотаріальна контора, реєстраційна служба Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, ОСОБА_3 - про визнання відумерлою спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 - відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржено безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.


Головуючий:

Судді:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація