Судове рішення #41784374

543/295/15-ц

2/543/174/15


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2015 сел. Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гришко О.Я.

при секретарі - Федорині А.А.

з участю представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Черевківської сільської ради, третя особа - приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О., про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернулася 07 квітня 2015 року до Оржицького районного суду Полтавської області з позовом до Черевківської сільської ради, третьою особою вказано - приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О., про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

З позовної заяви вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла мати позивача - ОСОБА_4, останнім місцем проживання якої було село Сліпорід Оржицького району Полтавської області.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,79 га, яка розташована на території Черевківської сільської ради Оржицького району Полтавської області і належить померлій на праві приватної власності. Позивачка є спадкоємцем першої черги за законом на вказану спадщину після смерті матері ОСОБА_4

В позові зазначено, що в 2015 році з метою оформлення спадкових прав позивачка звернулася до приватного нотаріуса, проте одержати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті матері не може, оскільки вона не подала до нотаріальної контори в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вважає, що вона через поважні причини не подала заяву про прийняття спадщини, оскільки хворіла, що позбавило її фізичної можливості подати вказану заяву.

Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Черевківської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Просила визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними та визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_4.

В судовому засіданні 17 квітня 2015 року представник позивача позов підтримав в повному обсязі і пояснив, що позивачка після смерть матері тяжко переживала, і як наслідок - загострилися її хвороби, діагностовані в 2006 році, через які вона постійно зверталася за медичною допомогою та фізично не могла вчасно звернутися до нотаріуса.

Представник Черевківської сільської ради Оржицького району Полтавської області в судове засідання не з'явився, проте до суду направив лист, відповідно до якого позов ОСОБА_2 визнав і просить справу розглянути у відсутність представника сільської ради.

Третя особа приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області Черненко О.О. в судове засідання не з'явилась, від неї надійшов лист, в якому вона просила розглянути справу без її участі, не заперечувала проти задоволення заяви.


Суд, вивчивши матеріали справи і давши їм належну оцінку, заслухавши пояснення представника позивача, приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що мати позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якої було с. Сліпорід Оржицького району Полтавської області (а.с. 6), померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, про що видане відповідне свідоцтво про смерть (а.с. 5).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,79 га, яка розташована на території Черевківської сільської ради Оржицького району Полтавської області, державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1, виданий 10.12.2007 року (а.с. 5-6).

Згідно довідки Черевківської сільської ради Оржицького району на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 була зареєстрована та проживала у будинку, що знаходиться за адресою с. Сліпорід Оржицького району району Полтавської області (а.с. 6).

З свідоцтва про одруження вбачається, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до одруження мала дівоче прізвище «ОСОБА_2» (а.с. 8-9).

Згідно свідоцтва про народження матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 була ОСОБА_4 (а.с. 7).

Приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О. постановою від 04 березня 2015 року відмовила позивачу ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки вона не подала до нотаріальної контори в установлений законом строк заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 та на момент її смерті не була зареєстрована за адресою померлої (а.с. 12).

З інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 04.03.2015 року вбачається, що після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, станом на 04.03.2015 року спадкові справи не заводилися і свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часиною 3 ст. 1272ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року передбачено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 проживала окремо від спадкодавця - у іншому населеному пункті (а.с. 10). Також позивачка тривалий час хворіла та зверталася за медичною допомогою по місцю свого проживання (а.с. 13-17), що позбавило її фізичної можливості у встановлений законом строк подати заяву до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

Суд оцінив наявні у справі докази, з урахуванням обставин справи та відсутність інших спадкоємців, які претендують на спадщину, і приходить до висновку, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустила встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_4

При таких обставинах справи, коли позивачем надані належні докази того, що нею пропущено строк для прийняття спадщини з поважних причин, в суду є передбачені законом підстави для визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1216, 1261, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 174, 212-215 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_2 до Черевківської сільської ради, третя особа - приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О., про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

2. Визнати причини пропуску ОСОБА_2 строку для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 поважними.

3. Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року після смерті ОСОБА_4, один місяць з дня набрання законної сили цим рішенням суду.

Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області подається протягом десяти днів після проголошення рішення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час розгляду справи, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація