Справа № 194/313/15-а
Провадження № 2-а/194/21/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2015 року м. Тернівка
Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Ковальчук В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 02 березня 2015 року звернулась до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02 квітня 2014 року у справі № 194/298/14-а, яка набрала законної сили 14 жовтня 2014 року, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, згідно довідки про заробітну плату № 247/04/06 від 31 січня 2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Разом з тим, позивач зазначила, що листом від 20 січня 2015 року їй було повідомлено при виконання даного рішення у відповідності з діючим законодавством України.
З даним рішенням вона не згодна, адже воно суперечить нормам матеріального права, оскільки відповідно до ч. 2 та ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення їй пенсії, пенсія державного службовця призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, та за кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більш 90 відсотків заробітної плати.
Також, позивач зазначила, що її стаж державного службовця складає більш ніж 11 років, а тому розмір пенсії до перерахунку складав 81 відсоток заробітної плати.
Також, позивач зазначила, що при виконанні судового рішення відповідач порушив її право, зменшивши відсоток від заробітної плати з 81 відсотку на 80 відсотків, тобто згідно листа УПФ м. Тернівка від 20 січня 2015 року пенсія на час перерахунку відповідачем визначена відповідно до розрахунку: 2068,75*80% = 1655 грн., а не в більшому розмірі з урахуванням 81 відсотку заробітної плати.
В зв'язку з зазначеними в позовній заяві позивач просить визнати дії відповідача щодо перерахунку пенсії державного службовця відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного суду від 14 жовтня 2014 року з урахуванням 80% заробітної плати та зміни базового місяця нарахування індексації наростаючим підсумком неправомірними, зобов'язати УПФУ в м. Тернівка здійснити нарахування та виплату пенсії, починаючи з 01 лютого 2014 року в розмірі 81 % сум заробітної плати, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат, зобов'язати відповідача відновити їй з 01 лютого 2014 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ № 1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат та стягнути з державного бюджету України на її користь судові витрати.
Судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в запереченні. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі 194/298/14-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату від 31 січня 2014 року № 247/04/06. Тому, виконання судового рішення управлінням було проведено перерахунок пенсії з урахуванням ст. 37 ЗУ «Про державну службу» чинної на момент проведення перерахунку, яка передбачає, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове держане соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Іншого порядку перерахування пенсії державним службовцям діючим законодавством не передбачено. Крім того, оскільки після проведення перерахунку розмір пенсії позивача з 01 лютого 2014 року збільшився, але не перевищив суму пенсійної виплати з урахуванням індексації до перерахунку 1797 грн. 21 коп. (1627,34 (пенсія) + 169,97 (індексація), то сума пенсійної виплати з урахуванням індексації після проведення перерахунку складала 1797 грн. 21 коп. (1655 (пенсія з урахуванням інших виплат) + 142,21 (фіксована індексація), у зв'язку з чим згідно Порядку проведення індексації грошових доходів населення індексація за цей місяць не проводиться, тому лютий 2014 року для позивача став базовим для проведення подальшої індексації.
Суддя, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління Пенсійного Фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області, як одержувач пенсії за віком, згідно Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії позивачу обчислювався за стаж роботи державного службовця, який складає більш 10 років.
Згідно до положень ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців,- незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії державних службовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано противоправними дії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області здійснити належним чином перерахунок та виплату ОСОБА_1, згідно довідки про заробітну плату № 247 від 31 січня 2014 року, з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, починаючи з 01 лютого 2014 року. Суддя вважає, що у даному випадку перерахунок пенсії позивачу, як державного службовця, здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому проведений перерахунок пенсії позивачу в розмірі 80% є порушенням його конституційного права на соціальний захист. Так як звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Згідно до положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Суддя вважає, що при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 81 % від заробітної плати. Тобто відповідач повинен був застосовувати саме норми Закону України, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
При таких обставинах, суддя вважає, що перераховуючи пенсію позивачу, виходячи із 80% від заробітної плати державного службовця, відповідач порушив конституційне право позивача, шляхом його звуження та обмеження, на отримання пенсії у розмірі вже призначеної пенсії, виходячи із 81 % від заробітної плати.
Крім того, статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в т.ч. пенсії.
Згідно ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що підставою для проведення індексації грошових доходів населення є перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Згідно змісту зазначеної статті обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону; для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078). який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників
Відповідно до п.п. 1-1 п. 1 «Порядку № 1078» Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003р.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до пункту 5 «Порядку № 1078», у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Крім того, як стверджує позивач, і це підтверджується довідкою Управління ПФУ в м. Тернівка Дніпропетровської області про розмір пенсії ОСОБА_1, при проведенні перерахунку її пенсії, на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року, Управління ПФУ в м. Тернівка протизаконно, без будь-яких законодавчих підстав змінило базовий місяць нарахування індексації її пенсії.
На письмовий запит позивача від 12 січня 2015 року, відповідачем було направлено лист від 20 січня 2015 № 122/04/06 про виконання рішення суду, в якому зазначено, що постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року виконані та розмір пенсії визначено з урахуванням редакції ст. 37 ЗУ «Про державну службу» на дату з якої проводиться перерахунок пенсії, а саме з лютого 2014 року. Та оскільки відбулось підвищення розміру пенсійної виплати, індексація грошових доходів за цей місяць не провадилась.
Суддя вважає, що УПФ України в Тернівка Дніпропетровської області після проведення, на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року, перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірно, в порушення п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 р. №1078, змінило базовий місяць нарахування індексації її пенсії на лютий 2014 року, тобто на місяць з якого суд зобов'язав перерахувати пенсію, оскільки збільшення її пенсії на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії. Зазначеним вище рішенням суду фактично тільки було поновлене її порушене право на отримання необхідного розміру пенсії, на який вона мала право.
Крім того, доводи відповідача на правомірність перерахування пенсії позивачу у розмірі 80 % її заробітної плати з посилання на норму ст. 37 ЗУ «Про державну службу», чинної на момент проведення перерахунку, є хибними, так як дана стаття у такий редакції застосується при призначені пенсії держслужбовцю, який звернувся із заявою до пенсійного фонду для призначення йому пенсії після 01.10.11 року, а у даному випадку йде мова про перерахунок вже призначеної пенсії.
З урахуванням наведеного, суддя вважає за необхідне позов ОСОБА_1 задовольнити повністю, визнавши протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області щодо перерахунку пенсії державного службовця, відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 194/298/14-а з урахуванням 80% заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 194/298/14-а з урахуванням 81 % заробітної плати, тобто з 01 лютого 2014 року та відновити ОСОБА_1 з 01 лютого 2014 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ № 1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Тому суд, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 73 грн. 08 коп.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19,22,64 Конституції України, ст.37, 37-1 «Про державну службу», ст.ст. 2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. ст. 2,6,8,9,11,69,104,122,159,160,162,163, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області щодо перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1, відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 194/298/14-а з урахуванням 80 відсотків заробітної плати та зміни базового місяця нарахування індексації наростаючим підсумком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 194/298/14-а з урахуванням 81 відсотку заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто з 01 лютого 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області відновити ОСОБА_1 з 01 лютого 2014 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ № 1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) в рахунок відшкодування витрат по оплаті судового збору суму в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: В.О.Ковальчук
- Номер: 872/5300/15
- Опис: визнання дій неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 194/313/15-а
- Суд: Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Ковальчук В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.05.2015
- Дата етапу: 16.09.2015