Р І ШЕ Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
Справа № 752/15909/14-ц
Провадження № 2/752/1533/15
30.03.2015 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Фролова М.О., за участі секретаря Титоренка А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа - Головне управління юстиції у місті Києві про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся у Голосіївський районний суд міста Києва із вищезазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер його дядько ОСОБА_2, після смерті якого залишилась спадщина - квартира АДРЕСА_1.
Позивач зазначає, що звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак отримав відмову у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документу на нерухоме майно, яке входить до складу спадщини.
У зв'язку із зазначеним, позивач просив суд визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер 10.01.2014 року.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
Відповідач - Київська міська рада в судове засідання не з'явилась, про дату та час судового засідання належним чином повідомлялась. Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову та слухати справу у відсутність представника КМР.
Третя особа - Головне управління юстиції в судове засідання не з'явились, явку свого представника не забезпечили, належним чином повідомлялись. Надіслали пояснення, в яких при прийнятті рішення поклались на розсуд суду та просили слкхати справу за відсутності представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши позицію сторін та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_2, відповідно до свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а. с. 6).
Після смерті останнього відкрилась спадщина, яка складається з квартири АДРЕСА_1, що вбачається з матеріалів спадкової справи.
Окрім того, в матеріалах справи наявний лист Органу приватизації житлового фонду управління житлово-комунального господарства Голосіївської РДА, в якому зазначено, що вказана квартира передана в приватну власність згідно розпорядження від 10.12.2013 року.
З копії свідоцтва про народження позивача, вбачається, що його матір'ю є ОСОБА_3, яка померла 21.05.1978 року, відповідно до свідоцтва про смерть (а. с. 4).
З копії посвідки про народження ОСОБА_2 вбачається, що народження останнього зареєстровано в с. Савинки Корюківського району Чернігівської області.
З відновленого запису акта про народження ОСОБА_3 вбачається, народження останньої зареєстровано в с. Савинки Корюківського району Чернігівської області.
У зв'язку із зазначеним, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 та спадкодавець ОСОБА_2 є рідними братом і сестрою, а позивач ОСОБА_1 є племінником спадкодавця, відтак відноситься до п'ятої черги спадкоємців за законом.
З матеріалів спадкової справи вбачається, що інші спадкоємці відсутні.
Судом встановлено, що позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак отримав відмову, у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документу. (а. с. 8).
Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 2 ст. 1223 ЦК України за відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття всіма спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги.
Оскільки заповіт відсутній, спадкування здійснюється за законом.
Разом з цим, суд зазначає, що згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
При цьому, згідно ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
В свою чергу суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірним, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У положеннях п. 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 р. за № 24-753/0/4-13, роз'яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК). Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
У відповідності до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищезазначене, а саме відсутність правовстановлюючого документа у власника на нерухоме майно, дане питання може бути вирішено виключно в судовому порядку.
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі та досліджені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно є спадкоємцем за законом після померлого ОСОБА_2, спадщину прийняв своєчасно, вимоги позивача є обґрунтованими, базуються на законі, тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.10, 15, 60, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, ст. ст. 328, 392, 1217, 1220, 1223, 1268 ЦК України суд, -
вирішив:
позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа - Головне управління юстиції у місті Києві про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення, а рішення яке було ухвалено без участі особи, яка її оскаржує протягом десяти днів з дня отримання копії рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду міста Києва через Голосіївський районний суд міста Києва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя