У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого |
Жука В.Г., |
суддів |
Кузьменко О.Т. і Скотаря А.М., |
за участю прокурора |
Морозової С.Ю. |
розглянула в судовому засіданні 19 лютого 2009 року в м. Києві кримінальну справу за касаційними скаргами потерпілої ОСОБА_3 та засудженої ОСОБА_1 на ухвалу апеляційного суду Донецької області від 21 серпня 2007 року.
Вироком Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 19 червня 2007 року
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1 народження,
раніше судиму,
засуджено за ч. 2 ст. 121 КК України до позбавлення волі на 7 років.
ОСОБА_2,
ІНФОРМАЦІЯ_2 народження,
раніше судимого 25.07.1996 року
за ч. 2 ст. 141 КК України на 1 рік 6 місяців
позбавлення волі,
засуджено за ч. 1 ст. 125 КК України до 200 годин громадських робіт.
Ухвалою апеляційного суду Донецької області від 21 серпня 2007 року вирок змінено, дії ОСОБА_1 перекваліфіковано на ч. 1 ст. 119 КК України та призначено покарання у виді 3 років позбавлення волі. В решті вирок залишено без зміни.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнано винними у тому, що вони під час розпиття розпиття спиртних напоїв з ОСОБА_3 у квартирі останнього по АДРЕСА_1 в ході з'ясування з ним стосунків почали його бити. При цьому ОСОБА_2 наніс удари ОСОБА_3 руками і ногами в обличчя та по тулубу, заподіявши легкі тілесні ушкодження. ОСОБА_1 кинула в ОСОБА_3 з близької відстані тарілку в голову, заподіявши тяжкі тілесні ушкодження, від яких настала його смерть.
У касаційній скарзі потерпіла ОСОБА_3 порушує питання про скасування ухвали апеляційного суду та направлення справи на новий апеляційний розгляд. На її думку, апеляційний суд безпідставно перекваліфікував дії ОСОБА_1 на ч. 1 ст. 119 КК України та призначив їй занадто м'яке покарання. Крім того, зазначає, що у вступній частині ухвали вказані відомості, що не відповідають дійсності, а саме щодо покарання призначеного ОСОБА_1.
У касаційній скарзі засуджена ОСОБА_1 порушує питання про зміну ухвали апеляційної інстанції та просить перекваліфікувати її дії на ст. 128 КК України, оскільки вважає, що заподіяла ОСОБА_3 тяжкі тілесні ушкодження з необережності. Просить призначити покарання не пов'язане з позбавленням волі.
Заслухавши доповідача, прокурора, яка підтримала касаційну скаргу потерпілої, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів вважає, що скарга потерпілої підлягає задоволенню в повному обсязі, а скарга засудженої - частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 398 КПК України підставою для скасування чи зміни вироку, ухвали чи постанови є, зокрема, істотне порушення кримінально-процесуального закону, неправильне застосування кримінального закону та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.
Як убачається з матеріалів справи, апеляційний суд, перекваліфіковуючи дії засудженої ОСОБА_1 з ч. 2 ст. 121 КК України на ч. 1 ст. 119 КК України допустив неповноту та однобічність у дослідженні обставин справи.
Так, апеляційним судом не дано належної оцінки показанням засудженого у цій справі ОСОБА_2 щодо нанесення ОСОБА_1 удару ребром тарілки в голову потерпілому ОСОБА_3, висновкам судово-медичних експертиз щодо заподіяння потерпілому тяжких тілесних ушкоджень, та причину смерті потерпілого.
Сама ОСОБА_1 в судовому засіданні показала, що дійсно взяла зі столу тарілку та кинула її в сторону ОСОБА_3, а на досудовому слідстві вона заявляла, що кинула тарілку в голову потерпілому, котра попала в ліву частину голови.
Крім того, апеляційний суд у вступній частині ухвали допустив помилку, вказавши, що на підставі ч. 1 ст. 71 КК України до призначеного покарання, частково у вигляді 1 місяця позбавлення волі приєднана невідбута частина покарання за вироком Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 15.09.2003 року і остаточно призначено покарання за сукупністю вироків - 7 років 7 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна.
Проте, як убачається з матеріалів справи, ні ОСОБА_1, ні ОСОБА_2 раніше Орджонікідзевським районним судом м. Маріуполя Донецької області не засуджувалися, а санкції ч. 2 ст. 121 та ч. 1 ст. 125 КК України додаткового покарання у вигляді конфіскації майна не передбачають.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню, а справа направленню на новий апеляційний розгляд, в ході якого слід розглянути справу з дотриманням вимог чинного законодавства та прийняти законне і обгрунтоване рішення.
Керуючись ст. ст. 395, 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційну скаргу потерпілої ОСОБА_3 задовольнити повністю, а касаційну скаргу ОСОБА_1 - частково.
Ухвалу апеляційного суду Донецької області від 21 серпня 2007 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд в апеляційний суд Донецької області.
Судді:
В.Г. Жук О.Т. Кузьменко А.М. Скотарь