Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
судова палата з розгляду цивільних справ
________
Україна, 69005,м.Запоріжжя, пр.Леніна,162
Суддя 1-ї інстанції Кляшторний В.С. Суддя доповідач Бондар М.С
Є.у.№336/538/15
14 квітня 2015 року Справа № 22ц-778/2216/15
У Х В А Л А
Іменем України
Коллегія судової палаті з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючий - суддя: Бондар М.С., судді: Дашковська А.В., Подліянова Г.С.
секретар - Мельник З.П.
при участі: прокурора - адвоката -
____________________________________________________________________________________________
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за
за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" на ухвалу судді Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 10.02.2015 року про повернення позовної заяви у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованиої електричної енергії, -
в с т а н о в и л а :
У січні 2015 року Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" (далі-Товариство) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 і ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
За ухвалою судді Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 27.01.2015 року, зазначена заява на підставах ст.119 ЦПК була залишена без руху із-за недоліків квитанції про оплату судового збору, а згодом, 10.02.2015 року, повернута заявнику, у зв'язку з невиконанням вимог про надання підтверджувальних документів про сплату судового збору.
Посилаючись на те, що ухвала судді про повернення позову прийнята з порушенням процесуального закону Товариство просило її скасувати.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.311 ЦПК суд апеляційної інстанції скасовує ухвалу суду першої інстанції, якщо ухвалу постановлено з порушенням процесуального закону.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.
Зокрема, частиною п'ятою статті 119 ЦПК передбачено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Отже, якщо сплата судового збору згідно з вимогами закону є обов'язковою, то наслідком недотримання цієї умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі, якщо документ, що підтверджує сплату судового збору (частина п'ята статті 119 ЦПК), не буде поданий у строк, установлений судом, - визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві (стаття 121 ЦПК) або залишення заяви без розгляду (пункт 8 частини першої статті 207 ЦПК).
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 6 Закону України "Про судовий збір" судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку. Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України (частина 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір").
Законодавством не встановлено спеціальних вимог до оформлення платіжних документів, на підставі яких перераховуються суми судового збору. Таке перерахування здійснюється за загальними правилами згідно з вимогами Закону України від 05 квітня 2001 року "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" і відповідних нормативно-правових актів Національного банку України.
Платіжне доручення на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою додаються до позовної заяви (заяви, скарги).
При цьому, платіжне доручення повинно бути підписано уповноваженою посадовою особою банку і скріплено печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та відміткою про зарахування суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідні документи подаються до суду тільки в оригіналі; копії, у тому числі виготовлені з використанням технічних засобів (фотокопії тощо) цих документів, а також платіжне доручення, яке за формою не відповідає наведеним вимогам, не можуть бути належним доказом сплати судового збору.
Судовий збір сплачується до територіальних органів Державної казначейської служби України; платники судового збору у платіжних документах на перерахування судового збору повинні в рядку "одержувач" зазначити найменування територіального органу Державної казначейської служби України за місцем знаходження суду, який розглядає справу.
Якщо заявником не подано належних доказів сплати судового збору у встановленому законодавством порядку та розмірі або (за необхідності) документів, що підтверджують звільнення від його сплати, заява (скарга) залишається без руху. При цьому у відповідній ухвалі суду має бути зазначено правильний порядок сплати та/або розмір судового збору.
Із ухвали судді спостерігається, що до заяви додане платіжне доручення про сплату судового збору. Правильно вказані відповідні реквізити та наданий оригінал квитанції установи банку встановленої форми.
Залишаючи позов без руху, оскільки відомості про те, що дата сплати судового збору не співпадає з датою надходження заяви до суду та суддя не врахував, що ця обставина не є підставою для залишення такої заяви (скарги) без руху, оскільки сума судового збору зарахована до державного бюджету й не витребував у заявника або компетентних органів державної влади документального підтвердження відсутності зарахування грошових коштів до Державного бюджету України.
Беручи до уваги наведене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена.
Керуючись ст.311,313,314,315,317 ЦПК України, судова колегія, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" задовольнити.
Ухвалу судді Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 10.02.2015 року про повернення позовної заяви у цій справі скасувати.
Справу повернути до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ця ухвала судової колегії не оскаржується.
Головуючий: Судді: