Дата документу Справа №
Апеляційний суд Запорізької області
судова палата з розгляду цивільних справ
________
Україна, 69005,м.Запоріжжя, пр.Леніна,162
Суддя 1-ї інстанції Галчанский С.В. Суддя доповідач Бондар М.С
Є.у.№ 323/4502/14
14 квітня 2015 року Справа № 22ц/778/2281/15
У Х В А Л А
Іменем України
Коллегія судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючий - суддя: Бондар М.С., судді: Дашковська А.В., Подліянова Г.С.
секретар - Мельник З.П.
при участі: прокурора - адвоката -
____________________________________________________________________________________________
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за
апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" на ухвалу судді Оріхівського районного суду Запорізької області від 29.12.2014 року про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про стягнення грошових коштів за договором депозиту, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовними вимогами до Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про стягнення грошових коштів за договором депозиту.
Ухвалою судді Оріхівського районного суду Запорізької області від 29.12.2014 року було відкрито провадження у цій справі.
У скарзі позивач прохав скасувати ухвалу, вказуючи на порушення судом норм процесуального права щодо визначення підсудності заявленого спору.
Вивчивши матеріали справи, колегія суддів судової палаті з цивільних справ апеляційного суду дійшла до висновку, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.312 ЦПК суд апеляційної інстанції відхиляє скаргу, якщо судом першої інстанції ухвалу поставлено з додержанням вимог закону.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст. 8 Закону "Про судоустрій і статус суддів").
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя має перевірити належність справи до юрисдикції та підсудності суду.
Визначити підсудність суду - значить з'ясувати коло цивільних справ, які компетентний вирішувати по суті даний суд.
Підсудність - це розподіл підвідомчих загальним судам цивільних справ між різними судами першої інстанції залежно від роду (характеру) справ. що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду (ст.15 ЦПК).
Основні норми про підсудність у цивільному процесі містяться в главі 2 ЦПК.
В залежності від роду (характеру) справ, що підлягають розгляду, і від території, на яку поширюється юрисдикція того чи іншого суду, прийнято розрізняти два види підсудності в цивільному процесі: а) родову (предметну) підсудність, б) територіальну підсудність.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. З її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідну справу.
Критеріями даного виду підсудності зокрема виступають: місце проживання відповідача, місце заподіяння шкоди, місце знаходження спірного майна, місце розгляду первісного позову та ін.
Підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це така підсудність, при якій позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох вказаних в законі судів. Така процесуальна пільга встановлена законодавцем для позивачів у деяких справах з метою зробити судовий захист їх суб'єктивних прав більш зручною.
Стаття 110 ЦПК містить перелік цивільних справ, за якими встановлена підсудність за вибором позивача, якому надається право вибору підсудності залежно від категорії справи або за наявності інших зазначених у законі умов.
Отже, право вибору між судами, яким згідно із правилом загальної підсудності (стаття 109 ЦПК) і правилом альтернативної підсудності (ст.110 ЦПК) підсудна справа, належить виключно позивачеві (ч.14 ст.110 ЦПК).
Скажімо, підсудність за вибором позивача застосовується за категоріями справ, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи й можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням (ч.7 ст.110 ЦПК).
Структурні підрозділи юридичної особи, оскільки вони не є юридичними особами за законодавством України (ч.3 ст.95 ЦК), не можуть виступати стороною у справі, тобто стороною у справі має бути відповідна юридична особа.
Щодо підсудності цих позовів, то суддя повинен зважити на положення ст.95 ЦК і насамперед визначитись із поняттями "філія" і "представництво" та їх правовим становищем.
Філією - є відокремлений підрозділ юридичної особи, який розташований за її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій (ч. 1 ст. 95 ЦК).
Представництвом - є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи (ч. 2 ст. 95 ЦК).
Оскільки філія або представництво юридичної особи діють у межах наданих їм повноважень, то пред'явлення позову може мати за їх місцезнаходженням, коли спір випливає саме з їх діяльності.
Із змісту заявлених вимог слідує, що позивач вносив депозитні кошти у філії Запорізького обласного управління "Державного ощадного банку України"(а.с.5,6).
Наявні у справі копії депозитних договорів укладені за місцем знаходження філії у с.Комишуваха Оріхівського району (а.с.4).
В такому разі, суддя мав процесуальні підстави для вчинення дії яка оскажується.
Беручи до уваги наведене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.
Керуючись ст.312,313,314,315,317 ЦПК України, судова колегія, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" відхилити.
Ухвалу судді Оріхівського районного суду Запорізької області від 29.12.2014 року про відкриття провадження у цій справі залишити без змін.
Ухвала судової колегії не оскаржується.
Головуючий: Судді: