Судове рішення #4167652

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

УХВАЛА

 05.03.09

           Справа №18/99-09.

 

Господарський суд Сумської області, у складі судді Заєць С.В. при секретарі судового засідання Гордієнко Ж.М., розглянувши у судовому засіданні  матеріали справи  № 18/99-09

 

За позовом Фізичної - особи підприємця ОСОБА_1, м. Суми

До відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Суми

 про стягнення 48000 грн. 00 коп.

 

      за участю  представників сторін:

      від позивача - ОСОБА_3

      від відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5

    

Суть спору: Позивач у своїй позовні заяві просить суд стягнути з відповідача на свою користь грошові кошти у розмірі 48000 грн. 00 коп.

Представники відповідача в судове засідання подали відзив № 2886 - Р від 05.03.2009р. на позовну заяву, в якому зазначають, що договір № 22/09 від 22.09.2008р. був укладений між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 та громадянкою ОСОБА_1, у зв`язку з чим просять суд припинити провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК.

Розглянувши матеріали справи,  суд, -

 

                                                ВСТАНОВИВ:

 

В судове засідання 05.03.2009р. представники відповідача подали відзив № 2886 - Р від 05.03.2009р., в якому зазначають, що договір № 22/09 від 22.09.2009р. укладено між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 та громадянкою ОСОБА_1 

   З тексту договору вбачається, що договір № 22/09 від 22.09.2009р. укладено між ФОП ОСОБА_2 та громадянкою ОСОБА_1, не зазначено, що договір укладено та підписано ОСОБА_1 саме як фізичною особою-підприємцем, що здійснює господарську діяльність, договір не містить положення стосовно вчинення певних дій господарського чи управлінсько-господарського характеру, а також договір не скріплений печаткою фізичної особи -підприємця, про наявність якої у ФОП ОСОБА_1 свідчить копія апеляційної скарги ФОП ОСОБА_1 на рішення господарського суду Сумської області від 12.11.2007 р. по справі № 17/366-07, хоча у відповідності до ч. 1 ст. 181 ГК України господарський договір викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками сторін.

   Таким чином, договір, на який посилається позивач як на підставу своїх вимог, не є господарським та між позивачем та відповідачем відсутні господарські відносини, а також відповідно відсутній спір про право, що виникає з господарських відносин.

Згідно  вимог ч.1 ст.21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

У відповідності із ч.1 ст.1 Господарського процесуального кодексу України  підприємства, установи, організації, інші юридичні особи ( у тому числі іноземці), громадяни, які здійснюють  підприємницьку діяльності без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності ( далі -підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно  з встановленою підвідомчістю господарських справ за  захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для  вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

    Норма аналогічного змісту міститься у ст. 22 Закону України «Про судоустрій України», ст.ст. 4-1, 12 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких господарським судам підвідомчі спори, сторонами яких є виключно юридичні особи та фізичні особи-підприємці, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.

     Згідно ст. З Господарського кодексу України господарськими є відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійс ненні господарської діяльності; складаються між суб'єктами господарювання та суб`єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю; складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання, і між суб'єктом господарювання та його структурними підрозділами.

    Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господа рювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реа лізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

     У відповідності до ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів. Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.

     У відповідності до ч. 1 ст. 179 ГК України, господарсько-договірними зобов'язаннями є майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів.

   Стаття 55 ГК України встановлює виключний перелік суб`єктів господарювання, до яких у частині фізичних осіб відносяться лише фізичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

  Частина 1 ст. 173 ГК України передбачає, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

 

Оскільки позивач виступає в даних відносинах не як підприємець і ці відносини носять не господарський, а цивільний характер, спір підлягає розгляду у судах загальної юрисдикції.

Тому, спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, а провадження у справі підлягає припиненню на підставі п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

                   

                                                              УХВАЛИВ:

 

1.          Провадження у справі № 18/99-09  припинити.

2.          Копії ухвали надіслати сторонам у справі.

 

 

СУДДЯ                                                                                             С.В. ЗАЄЦЬ

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація