Судове рішення #41646633

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


30 березня 2015 р. Справа № 876/1368/15


Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкар Т.І.,

суддів Ільчишин Н.В., Пліша М.А.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі Тернопільської області на постанову Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12 січня 2015 року у справі №596/2510/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі Тернопільської області про визнання незаконними дій та зобов'язання призначити пенсію за вислугу років,-


В С Т А Н О В И В :


10.12.2014р. ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі Тернопільської області (далі - Управління), просив визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у призначені пенсії за вислугу років, зобов'язати Управління призначити пенсію за вислугу років з моменту звернення до Управління, тобто з 03 грудня 2014 року.

Постановою Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12.01.2015р. позов задоволено.

Ухвалою суду від 20.01.2015р. виправлено описку у постанові суду від 12.01.2015р. щодо дати призначення пенсії.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління подало апеляційну скаргу, просить скасувати постанову Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12.01.2015р. та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що посада викладача в позашкільних закладах освіти не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №909. Тому, періоди роботи позивача на посаді викладача Лісоводської дитячої музичної школи відділу культури Городоцької РДА не зараховуються до стажу, що дає право на пенсію за вислугою років.

Сторони повноважних представників в судове засідання не забезпечили, а тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд даної справи судом апеляційної інстанції здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., з 01.09.1989р. по 02.12.2014р. працював на посаді викладача Лісоводської дитячої музичної школи та був звільнений у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, що підтверджено копією трудової книжки (а.с.7-8).

03.12.2014р. позивач звернувся в Управління з заявою про призначення пенсії за вислугу років. Листом Управління від 08.12.2014р. №6946/03 у призначенні такої відмовлено, оскільки посада викладача в позашкільних закладах освіти не передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909.

Вказане стало підставою для звернення ОСОБА_2 із позовом до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст.48 КЗпП України та ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як вбачається із записів трудової книжки, заповненої 21.05.1981р., копії якої наявні в матеріалах справи, ОСОБА_2 працював на посаді викладача Лісоводської музичної школи по класу баяна з 01.09.1989р. (наказ №22) по 02.12.2014р. (наказ №29) (а.с. 8).

Відповідно до Положення ПСМНЗ «Лісоводська дитяча музична школа» Хмельницької області, затвердженого Наказом начальника відділу культури і туризму Городоцької РДА №77 від 23.12.20009р., Лісоводська ДМШ належить до системи позашкільної освіти, має статус державного закладу освіти, безпосередньо підпорядкована відділу культури і туризму комітету Городоцької РДА (а.с.23-24).

Відповідно до п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Згідно з ст.52 вказаного Закону України право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту «е» статті 55.

Відповідно до п. «е» ст.55 цього Закону України право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 04.11.1993р. №909 (з наступними змінами).

У розділі 1. вказаної Постанови «Освіта» передбачено посаду викладача музичної школи як таку, що дає право на пенсію за вислугою років. Відповідно до примітки 2 цієї Постанови робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України «Про освіту» позашкільна освіта та виховання є частиною структури освіти і спрямовуються на розвиток здібностей, талантів дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

22.06.2000р. прийнято Закон України «Про позашкільну освіту» ст.4 якого встановлює, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Згідно з п.1 та п.3 ч.4 ст.21 цього Закону права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників позашкільного навчального закладу визначаються Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Постановою Кабінет Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963 затверджено переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників до яких віднесено, зокрема, посаду викладача.

Відповідно до листа Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995р. №01-3/133-02-2 порядок призначення пенсії за вислугою років, передбачений Постановою Кабінет Міністрів України від 04.11.1993р. №909, поширено на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до неї.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. № 433 (зі змінами) «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» затверджено перелік типів позашкільних навчальних закладів до яких віднесено музичні школи.

Таким чином, період робот на посаді викладача дитячої музичної школи повинен зараховуватись Управлінням до стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років. Така ж правова позиція викладена у рішеннях Вищого адміністративного суду від 26.09.2013р. № К/800/39138/13, від 10.04.2013р. № К/9991/24107/11, від 12.02.2014р. №К/800/34834/13.

Враховуючи вказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що період роботи позивача з 01.09.1989р. по 02.12.2014р. є стажем роботи на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-


У Х В А Л И В:


Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гусятинському районі Тернопільської області залишити без задоволення, постанову Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12 січня 2015 року у справі №596/2510/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.І. Шинкар

Судді: Н.В. Ільчишин

М.А. Пліш



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація