Судове рішення #4164628
8/264

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          


 29 січня 2009 р.                                                                                    

№ 8/264  



Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді

Кравчука Г.А.,

суддів

Шаргала В.І.,


Швеця В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу


Фонду державного майна України

на постанову

Львівського апеляційного господарського суду  

від 05 серпня 2008 року

у справі

№  8/264  

господарського суду

Івано-Франківської області

за позовом

Фонду державного майна України

до

Відкритого акціонерного товариства "Нафтохімік Прикарпаття"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача


Державне казначейство України

про

стягнення дивідендів


                             за участю представників сторін від:

позивача: не з'явилися, належним чином повідомлені про час та місце розгляду касаційної скарги,

відповідача: Кузюк І.Ю. (дов .від 29.12.08),

третьої особи: не з'явилися, належним чином повідомлені про час та місце розгляду касаційної скарги,                                          

                                           

Згідно з Розпорядженням Вищого господарського суду України                          № 02.03-10/37 від 28 січня 2009 року для розгляду справи № 8/264 сформовано колегію суддів у складі: Кравчука Г.А. (головуючого), Шаргала В.І.,                  Швеця В.О.

В судовому засіданні з 22 січня по 29 січня 2009 року була оголошена перерва, у зв'язку зі зміною складу колегії суддів згідно з Розпорядженням Вищого господарського суду України № 02.03-10/37 від 28 січня 2009 року, розгляд касаційної скарги у даній справі розпочинався заново.


                                                ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2007 року Фонд державного майна України звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" про стягнення дивідендів за 2005 рік в розмірі 7027611,72 грн і за 2006 рік –1269645,91 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до вимог чинного законодавства до доходів загального фонду Державного бюджету України за 2006 рік належать частина прибутку господарських організацій та дивіденди, нараховані на акції господарських товариств, які є у власності держави.

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 25.03.08  (суддя Шіляк М.А.) позовні вимоги задоволено. Рішення вмотивоване посиланнями на статтю 10 Закону України "Про господарські товариства", статтю 9 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу", статтю 2 Закону України "Про Державний бюджет України  на 2006 рік".

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.12.08 (колегією суддів у складі: Кузь В.Л. –головуючий, Городечна М.І., Юркевич М.В.) перевірене рішення місцевого суду скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятою у справі постановою, Фонд державного майна України звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову  Львівського апеляційного господарського суду від 05.12.08 скасувати, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 25.03.08 залишити в силі. Касаційна скарга вмотивована доводами щодо порушення апеляційним судом Закону України "Про Державний бюджет України за 2005 рік", Закону України "Про Державний бюджет за 2006 рік", Постанови КМ України "Про затвердження Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році" № 50 і Постанови КМ України "Питання відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році" № 678, якими не передбачено взаємозаліку дивідендів на державні корпоративні права і частини чистого прибутку.

Заслухавши доповідь судді Швеця В.О., пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, дослідивши матеріали справи і доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" від 22.02.06 було затверджено прибуток товариства у розмірі 78774100,00 грн, одержаний за 2005 рік і розподілено його наступним чином: спрямовано кошти в сумі 27029276,48 грн, що складає 34,312% чистого прибутку до фонду виплати дивідендів. Вирішено виплату дивідендів здійснювати в грошовій формі із врахуванням вимог законодавства України щодо пропорційності розподілу чистого прибутку учасників товариства пропорційно частці кожного з учасників (акціонерів). Держава є акціонером ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття", володіючи 26 % акцій. Розмір дивідендів, що припадає на одну акцію становить –2,06 грн, затверджено сплату державі дивідендів на суму 7013967,80 грн.

На загальних зборах акціонерів ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття", які відбулися 25.05.07 було прийнято рішення про нарахування дивідендів у розмірі 4883253,50 грн, що склало 50,2% чистого прибутку за 2006 рік. Згідно з пунктом 5.3 протоколу загальних зборів акціонерів дивіденди на державну частку за 2006 рік склали 1269645,91 грн, затверджено зарахувати сплату як дивіденди на державну частку за 2006 рік в розмірі 1268565,00 грн і сплатити залишок дивідендів на державну частку за 2006 рік у сумі 1080,91 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд виходив з того, що відповідач перерахувавши позивачеві частину прибутку ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" не сплатив належні державі дивіденди за акціями. При цьому суд зазначив, що сплата відповідачем 7778133,36 грн згідно платіжних доручень №№ 115, 221 є сплатою відповідачем частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності за 2004 -2005 роки, а не дивідендів.

Скасовуючи рішення місцевого господарського суду та відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний суд вказав, що приймаючи оскаржувану постанову апеляційний господарський суд виходив з того, що ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття" не є суб'єктом, який зобов'язаний здійснювати сплату частини чистого прибутку до бюджету, який залишається в розпорядженні товариства після сплати всіх податків і обов'язкових платежів, так як не відноситься до державних некорпоративних, казенних або комунальних підприємств. При цьому суд керувався висновками, що містяться в постанові Вищого адміністративного суду України від 07.12.06 у справі № К-10015/06. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив про можливість зарахування сплачених відповідачем частини прибутку товариства у розмірі 7778133,36 грн в якості дивідендів за належні державі акції.

Колегія суддів касаційної інстанції не погоджується з вказаними висновками апеляційного суду, у зв'язку з наступним.

Згідно з п. 17 статті 2 закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2006 рік належать: частина прибутку (доходу) господарських організацій та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності.

Статтею 4 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" визначено що акція є цінним папером без установленого строку обігу, який засвідчує дольову участь у статутному фонді акціонерного товариства підтверджує членство в такому товаристві та право на участь в управлінні ним. Дає право власникові на одержання часини прибутку у вигляді дивідендів, а також на участь у розподілі майна при ліквідації цього товариства. Відповідно до статті 5 вказаного Закону власник акції має право на частину прибутку акціонерного товариства (дивіденди), на участь в управлінні товариством (крім власника привілейованої акції), а також інші права, передбачені Законом, іншими законодавчими актами України та статутом акціонерного товариства. Дивіденди по акціям виплачуються один раз на рік за підсумками календарного року в порядку, передбаченому статутом акціонерного товариства за рахунок прибутку, що залишається в його розпорядженні після сплати встановлених законодавством податків, інших платежів у бюджет та відсотків за банківський кредит.

Відрахування господарськими товариствами до державного бюджету чистого прибутку, дивідендів проводиться відповідно до законів про державний бюджет України, Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році" № 50 від 15.01.05, Постанови Кабінету Міністрів України "Питання відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році"                № 678 від 17.05.06 і Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини прибутку (доходу) № 68 від 29.01.07. Положеннями зазначених правових норм не передбачається взаємозаліку дивідендів на державні корпоративні права і частини чистого прибутку, а відтак суд першої інстанції дійшов вірного висновку про неможливість зарахування сплачених відповідачем частини прибутку товариства у розмірі 7778133,36 грн в якості дивідендів за належні державі акції.

Отже, висновок апеляційного господарського суду про відсутність підстав для стягнення з відповідача дивідендів як з суб'єкта який не відноситься до державних некорпоративних, казенних або комунальних підприємств є помилковим. Не застосування судом до спірних правовідносин положень вищезазначених правових норм призвело до винесення незаконної та необґрунтованої постанови, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню.

Натомість, місцевий господарський суд всебічно і повно встановив всі фактичні обставини справи на підставі об'єктивної оцінки наявних в ній доказів та правильно застосував норми процесуального права, а тому прийняте ним рішення належить залишити в силі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11110 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -


                                      ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Фонду державного майна України задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05 серпня 2008 року у справі № 8/264 скасувати. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 25 березня 2008 року залишити в силі.




Головуючий суддя                                                            Г. Кравчук


Судді                                                                                   В. Шаргало


                                                                                            В. Швець



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація