Головуючий у 1 інстанції - Папаценко П.І.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2015 року справа №263/803/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарька М.Г.
Білак С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 18 лютого 2015 року у справі №263/803/15-а (головуючий І інстанції Папаценко П.І.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій, щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату недоотриманих сум,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дії щодо обмежень під час перерахунку з 28.04.2014 року розміру пенсії за вислугу років; зобов'язання провести перерахунок пенсії з 28.04.2014 року відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку згідно довідки №75 від 25.04.2014 року Генеральної прокуратури України без обмеження граничного розміру пенсії та здійснити відповідні виплати.
Постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 18 лютого 2015 року позовні вимоги задоволено, внаслідок чого визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років з 28.04.2014 року; зобов'язано здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №75 від 25 квітня 2014 року Генеральної прокуратури України (реєстраційний №18-75зн), відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії з 28 квітня 2014 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги тих обставин, що документи на перерахунок пенсії позивачем були подані у 2014 року, тобто у період дії Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням змін, внесених Законом України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач з 13.09.2002 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З часу призначення розмір пенсії розраховувався виходячи з 90 % заробітної плати.
Після звільнення з органів прокуратури, позивач 28.04.2014 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», до якої була додана довідка №75 від 25.04.2014 року про заробітну плату, згідно якої середньомісячна заробітна плата для перерахунку пенсії за посадою прокурора складає 13623,57 грн..
Розпорядженням №199235 від 12.05.2014 року відповідач здійснив перерахунок пенсії виходячи з розміру 80% заробітної плати.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-XII., відповідно до частини 1 статті 50-1 якої (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.
З урахуванням змін, внесених Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року, пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати.
У той же час, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали.
Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За приписами частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числі місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначенні пенсії, а внесені Законом № 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 50-1 Закону № 1789-XII вирішено також Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), в яких зазначено, що виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України №8-рп/99 від 06.07.1999 року, №5-рп/2002 від 20 березня 2002 року розумінні сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов.
Доводи апеляційної скарги з посиланням на ті обставини, що документи на перерахунок пенсії позивачем були подані у 2014р. , тобто у період дії Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням змін, внесених Законом України « Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки ці зміни стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи людини і громадянина, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 18 лютого 2015 року у справі № 263/803/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 18 лютого 2015 року у справі № 263/803/15-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.
- Номер:
- Опис: визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату недоотриманих сум задовольнити
- Тип справи:
- Номер справи: 263/803/15-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Гаврищук Т.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.05.2015
- Дата етапу: 14.05.2015