Головуючий у 1 інстанції - Сараєв І.А.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2015 року справа №266/3989/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Білак С.В.
Сухарька М.Г.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 28 січня 2015 року по справі №266/3989/14-а (головуючий І інстанції Сараєв І.А.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання протиправними дії щодо перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки №17808/К/05-013 від 03.09.2013 року з нарахуванням пенсії у розмірі 80% замість належних 90% від сум заробітної плати, з якої було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;зобов'язання провести перерахунок пенсії, яка була призначена у 2009 році у розмірі 90 відсотків відповідно до положень ст.. 33 Закону 3723 та ст.. 41 Закону 1058 з урахуванням сум матеріальної допомоги відповідно до довідки від 17808/К/05-013 від 03.09.2013 року; зобов'язання виконати перерахунок з 01.10.2013 року з дати, яка зазначена у рішенні суду.
Постановою Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 28 січня 2015 року позов задоволено, внаслідок чого визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки №17808/К/05-013 від 03.09.2013 року з нарахуванням пенсії у розмірі 80% замість належних 90% від сум заробітної плати, з якої було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне стархування.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що cудом першої інстанції не прийнято до уваги тих обставин, що в судовому рішенні по справі №266/4573/13-а не було вказано конкретний відсоток обчислення від суми заробітної плати, а тому правомірно було обчислено пенсію позивача у розмірі 80% від суми заробітної плати згідно вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, діючої на дату перерахунку пенсії.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач з 24.07.2009 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії призначено при стажі державної служби 33 роки 4 місяці 1 день у розмірі 90% заробітної плати.
Позивач 03 лютого 2014 року звернувся до відповідача з листом, в якому просив пояснити, на підставі чого було зменшено розмір призначеної пенсії.
Відповідач листом №2322/09 від 12.02.2014 року повідомив позивача про те, що з 01.10.2011 року відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки, в постанові Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 30.10.2013 року та в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.12.2013 року не вказано відсоток для обчислення пенсії, то перерахунок пенсії здійснюється на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції яка діє на дату такого перерахунку..
Постановою Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 30.10.2013 року по справі №266/4573/13-а визнано протиправними дії відповідача, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки Жовтневої ОДПІ в м.Маріуполі №17808/К/05-013 від 03.09.2013 року та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та її виплату з урахуванням раніше сплачених сум, починаючи з 16.09.2013 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2013 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 30.10.2013 року задоволено частково, постанову змінено, а саме змінено дату з якої повинен здійснюватися перерахунок.
На виконання рішення суду відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, при цьому відповідачем було застосовано загальний процент розрахунку розміру пенсії від заробітку - 80 відсотків.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону № 3723-ХІІ, згідно частин другої та п'ятої якої (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) право на отримання пенсії державних службовців мали особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (її текст викладено в новій редакції), зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права: пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини п'ятої статті 37 Закону № 3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 відсотків від суми заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Посилання відповідача на ті обставини, що позивач не мав права повторно звертатися до суду з позовом, оскільки постановою Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 30.10.2013 року по справі №266/4573/13-а було вже вирішено питання щодо перерахунку пенсії, колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки зменшення відсотку нарахованої позивачеві пенсії з 90% до 80% від сум заробітної плати не було предметом розгляду по адміністративній справі №266/4573/13-а.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 28 січня 2015 року по справі №266/3989/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 28 січня 2015 року по справі №266/3989/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: С.В.Білак
М.Г.Сухарьок
- Номер:
- Опис: про зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 266/3989/14-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Гаврищук Т.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.05.2015
- Дата етапу: 13.05.2015