Судове рішення #41627925

Справа №549/175/15-а

Провадження №2-а/549/7/15


УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

08 квітня 2015 року                                                                              смт. Чорнухи

  

Суддя Чорнухинського районного суду Полтавської області  Крєпкий С.І. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом в якому з посиланням на ст.344 ЦК України, ст.17 КАС України просила визнати рішення сесії Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області від 27 березня 2015 року, яким їй відмовлено у приватизації житлової частини приміщення аптеки в с.Мокиївка по вул. Леніна, 11 з сараєм та погрібом, а також зобов’язати сесію Мокиївської сільської ради надати дозвіл на приватизацію зазначеного нерухомого майна.

Як вбачається з адміністративного позову ОСОБА_1 свої вимоги обґрунтовує тим, що вона з 1988 р. користується наданим їй філією ПОКП «Полтавафарм» вищевказаним житловим приміщенням, яке 24 лютого 2014 р. було передано у комунальну власність територіальної громади с.Мокиївка Чорнухинського району, сплачує всі комунальні платежі, здійснювала його ремонт, а рішення про виселення не отримувала.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у адміністративній справі на підставі поданої позовної заяви прихожу до висновку, що заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В пунктах 3 та 13 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року №8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» роз’яснено, що вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.

Справи у спорах про захист порушених, невизнаних або оспорюваних інтересів, що виникають із житлових правовідносин, згідно з частиною першою статті 15 Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року N 1618-IV розглядаються за правилами цивільного судочинства, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

З огляду на положення частини другої статті 17 КАС України спори, в яких урегульовані нормативно визначеною процедурою управлінські дії суб'єкта владних повноважень, пов'язані з реалізацією житлових прав фізичних осіб (щодо обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нагляду і контролю за забезпеченням реалізації права громадян України на житло, додержання правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків тощо), є публічно-правовими і розглядаються за правилами адміністративного судочинства.

У відповідності до ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин,  інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Як роз’яснено в пункті 24 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 березня 2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», у порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття із такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов’язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання у належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків (стаття 25 Закону України від 04 вересня 2008 року № 500-VI «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків») тощо). Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі як відповідача суб’єкта владних повноважень.

Як вбачається з позовної заяви спір між сторонами виник із житлових правовідносин, стосується житлових прав громадян та права власності на житло, а тому його слід розглядати в порядку цивільного судочинства, а не як публічно-правовий спір.

Зазначення відповідачем у справі суб'єкта владних повноважень не змінює правову природу спірних відносин та не робить даний спір публічно-правовим.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суд,

ухвалив:

1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мокиївської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити дії.

2. Роз’яснити ОСОБА_1 її право звернутися з такими вимогами в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чорнухинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-ти денний строк з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:підпис

З оригіналом згідно

Суддя

Чорнухинського районного суду ОСОБА_2


  • Номер: 2-а/549/7/15
  • Опис: Скарга Бойко Жанни Іванівни на рішення 56 сесії 6 скликання Мокіївської сільської ради від 27 березня 2015 року "Про відмову в приватизації"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 549/175/15-а
  • Суд: Чорнухинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Крєпкий С. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.04.2015
  • Дата етапу: 08.04.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація