Судове рішення #41623754

Дата документу 30.03.2015

Справа № 334/1717/15-ц

Провадження № 2/334/1202/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2015 року

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого - судді Гнатюка О.М.,

при секретарі Шевалдіної О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом,

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Запорізької міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом. Позовна заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача - ОСОБА_2. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 від 22 травня 2014 року. Факт родинних відносин (позивач є сином померлого) підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_4 від 14 липня 1962 року.

ОСОБА_2 залишив заповіт від 25 липня 2002 року, посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу на користь сина - позивача у справі.

Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 заведена на підставі заяви позивача приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу, Чирва Л.А. (АДРЕСА_1, тел. НОМЕР_1).

До спадкової маси після смерті ОСОБА_2 увійшло наступне нерухоме майно: житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, який належав спадкодавцю на момент смерті на підставі свідоцтва про право на спадщину від 18 листопада 1972 року, виданого Другою Запорізькою державною нотаріальною конторою та на підставі договору дарування від 28 червня 1962 року, посвідченого нотаріусом Другої Запорізької державної нотаріальної контори.

Спадщину за заповітом позивач прийняв своєчасно, інших спадкоємців, в тому числі спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, що прийняли спадщину немає.

Водночас, до цього часу свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 позивачем не отримано. Оформити спадщину після смерті батька позивач у позасудовому порядку не має можливості, про що свідчить постанова приватного нотаріусу Запорізького міського нотаріального округу, Чирва Л.А. від 05 грудня 2014 року якою позивачу відмовлено у видачі свідоцтва на спадщину після смерті батька, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу на вказаний будинок. Після смерті батька у позивача залишилась лише нотаріально посвідчена копія правовстановлюючого документа на спадкове майно.

В зв'язку із необхідністю подальшого управління спадковим майном, враховуючи неможливість отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті батька на вищевказане майно у нотаріальній конторі, позивач вимушений звернутись до суду з цією позовною заявою.

Позивач просить визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, право власності на жилий будинок з господарськими спорудами і будівлями за адресою: АДРЕСА_2, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 батька - ОСОБА_2.

Позивач до суду не прибув, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. До суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника позивача та прийняття рішення на розсуд суду на наявних доказах.

Відповідач - Запорізька міська рада, який про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представника в судове засідання не направив, заперечень проти позову не надав. В справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, тому суд ухвалив на підставі ст.ст.169,224 ЦПК України розглянути справу заочно.

На підставі ст.197 ч.2 ЦПК України справа розглянута у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 (російською «ОСОБА_2») є батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с.10)

Згідно із свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, актовий запис №329 Ленінський ВДРАЦС Запорізького МУЮ. (а.с.11)

Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі приватний нотаріус Чирва Л.А. провів реєстрацію спадкової справи №36/2014, спадкодавець ОСОБА_2 (а.с.12)

Згідно із заповітом ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, на випадок своєї смерті заповів все своє майно, в тому числі будинок АДРЕСА_2, своєму сину ОСОБА_1 Зазначений заповіт складений 25 липня 2002 року та посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_4, реєстр №2232. (а.с.13)

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину, виданого 18 листопада 1972 року нотаріусом 2-ї Запорізької державної нотаріальної контори Гончаренко Н.Я., спадкоємцем ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4, є його син - ОСОБА_2 До складу спадкового майна входить ? частина житлового будинку з відповідною частиною надвірних будов за адресою: АДРЕСА_2, що належало померлому на підставі рішення В-Хортицького народного суду Запорізької області від 29 березня 1962 року та зареєстрованого в бюро технічної інвентаризації 9 серпня 1962 року за реєстром №163. (а.с.14-15)

Відповідно до копії договору дарування від 28 червня 1962 року ОСОБА_7 дарує, а ОСОБА_2 приймає у дар ? частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, що належить дарувальнику на підставі рішення народного суду В-Хортицького району Запорізької області від 29 березня 1962 року та зареєстрованого в бюро технічної інвентаризації 19 квітня 1962 року. Договір посвідчений нотаріусом 2-ї Запорізької державної нотаріальної контори Кирюшко М.Т. (а.с.17)

24 червня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Чирва Л.А. із заявою про прийняття спадщини за заповітом: житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, земельні ділянки, що знаходяться там же.

Постановою від 5 грудня 2014 року приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Чирва Л.А. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, у зв'язку із ненаданням нотаріусу оригіналів всіх правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності на зазначений житловий будинок. (а.с.33)

Відповідно до довідки №2313/1086 від 26 червня 2014 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, постійно мешкав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 з 9 грудня 1964 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до положень ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 ст. 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно з вимогами ст. ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до глави 10 п. 4.15 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5 передбачено, що "видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусами після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкоємцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна". Якщо нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" також роз'яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Оформити спадщину після смерті батька позивач у позасудовому порядку не має можливості, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу - договору дарування на ? частину будинку, який підтверджує належність спадкового майна спадкодавцю, про що свідчить постанова приватного нотаріусу Запорізького міського нотаріального округу Чирва Л.А. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 5 грудня 2014 року.

Факт належності спадкодавцю - ОСОБА_2 ? частини житлового будинку по АДРЕСА_2 підтверджується нотаріально посвідченою копією договору дарування від 28 червня 1962 року № 4241 (копії видані 4 липня 1962 року №4567, №4568).

Інша ? частина будинку по АДРЕСА_2 належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого 18 листопада 1972 року нотаріусом 2-ї Запорізької державної нотаріальної контори Гончаренко Н.Я.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки наявні передбачені законом підстави для визнання за позивачем права власності на житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 спадкодавця - ОСОБА_2.

Керуючись ст.ст.3, 10, 15, 60, 79, 169, 197, 209, 212, 213, 214, 215, 223, 224 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Запорізької міської ради про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, право власності на житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті спадкодавця - ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

Заочне рішення може бути переглянуто Ленінським районним судом м. Запоріжжя за письмовою заявою відповідача, яку він може подати до суду протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Запорізької області через районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя: Гнатюк О. М.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація