Судове рішення #41612568

ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 556/250/15-а

Номер рядка звіту 90

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" квітня 2015 р.

Володимирецький районний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Котик Л.О.,

при секретарі Соловей Г.С.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Лемещук І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі про визнання дій незаконними та зобов»язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі про визнання дій незаконними та зобов»язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи слідуючим:

Згідно посвідчення НОМЕР_1 ОСОБА_1 являється потерпілим внаслідок Чорнобилоьської катастрофи (4 категорія)

У вересні 2014 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст.. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак рішенням Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі №3280/03 від 18.09.2014 р. йому відмовлено в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку як потерпілому від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, оскільки станом на 01.01.1993 року період проживання (роботи) його в зоні посиленого радіоекологічного контролю становить 3 роки 11 місяців 19 днів.

Дану відмову рахує незаконною, оскільки як зазначено в ст.. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пільги зі зменшення пенсійного віку передбачено для тих осіб, які постійно проживали або постійно працювали у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Він же постійно проживав у смт. Рафалівка Володимирецького району з 1984 року по 03.02.2006 року та з 11.01.2010 року по даний час, що стверджується довідкою Рафалівської селищної ради №1161 від 02.07.2014 р. Смт. Рафалівка згідно Постанови КМ УРСР №106 від 23.07.1991 р. віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю (4 категорії).

А тому просить визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі щодо відмови у призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку та зобов»язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 24 червня 2014 року.

У судовому засіданні ОСОБА_1 і його представник підтримали заявлені вимоги і дали пояснення в межах пред»явленого позову.

Представник відповідача позов не визнала. Відмова у призначенні пенсії позивачу є законною, ґрунтується на вимогах закону і матеріалах пенсійної справи, оскільки ОСОБА_1 не надав достатніх доказів, які б підтверджували його право на пільгову пенсію.

Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які постійно проживали або працювали у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки, та додатково на 1 рік за кожні 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

За змістом даної норми Закону, право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають особи, які або працювали, або постійно проживали на територіях радіоекологічного забруднення, про що, на думку суду, свідчить сполучник «або» у тексті статті.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим від аварії на ЧАЕС 4 категорії, посвідченнями НОМЕР_1 .

23 червня 2014 року позивачу виповнилось 55 років, що підтверджується оглянутим в судовому засіданні паспортом НОМЕР_2.

Як вбачається із матеріалів справи та пояснень позивача, ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернувся до Управління Пенсійного фонду з приводу призначення пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку. Відповідач відмовив в призначенні пенсії з тих підстав, що права на зниження пенсійного віку позивач не набув.

Така відмова відповідача у призначенні пенсії є неправомірною, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є уродженцем с. Полиці Володимирецького району, а з 1984 року по 03.02.2006 р. та з 11.01.2010 р. по даний час ( в т.ч. і на час аварії на ЧАЕС) проживає в смт. Рафалівка Володимирецького району, яке відповідно до Постанови КМ УРСР №106 від 23.07.1991 р. віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. Дана обставина підтверджується довідкою Рафалівської селищної ради №1161 від 02.07.2014 р.

Відомості про період проживання ОСОБА_1 в смт. Рафалівка Володимирецького району включено у довідку на підставі записів у будинковій книзі, яка є книгою первинного обліку.

Як вбачається зі ст..17 Цивільного Кодексу України 1963 року, яким було врегульовано цивільні відносини до 01.01.2004 року, місцем проживання визнається те місце, де громадянин постійно або переважно проживає. Аналогічно, у відповідності до ст..29 діючого Цивільного Кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Будь-яких доказів, які-б засвідчили факт проживання ОСОБА_1 у інших населених пунктах, відповідачем не надано.

Таким чином, із досліджених судом письмових доказів вбачається, що ОСОБА_1 постійно проживав на території радіоактивного забруднення як на момент аварії на ЧАЕС, так і в подальшому, в т.ч. станом на 01.01.1993 року прожив в зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 8 років.

Всього, станом на 23.06.2014 року, ОСОБА_1 постійно прожив в зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 27 років, і набув право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , тобто по досягненню 55 років.

Заяву про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 подав до управління ПФУ у Володимирецькому районі у вересні 2014 року.

З урахуванням досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 своєчасно та у встановленому порядку звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, та надав на підтвердження такого права відповідні документи, а саме чорнобильське посвідчення та довідку сільської ради, якою підтверджено періоди проживання на територіях радіологічного забруднення.

З урахуванням викладеного, відмова управління ПФУ у призначенні позивачу пенсії не ґрунтується на законі, і є протиправною.

У відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

У відповідності до вимог ст.45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

З урахуванням викладеного, з метою поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати відмову відповідача - управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі - у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку протиправною та зобов'язати відповідача призначити позивачу таку пенсію, починаючи з 24 червня 2014 року.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст.17, 21, 104, 159, 162 КАС України, суд -

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України у Володимирецькому районі у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 24 червня 2014 року.

Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі звільнити від сплати судового збору на підставі п.18) ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а суб"єктом владних повноважень, якого було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді - протягом десяти днів з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з часу отримання такого повідомлення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Суддя: Котик Л.О.


  • Номер:
  • Опис: про визнання дій незаконними та зобов'язання призначити пенсію
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 556/250/15-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Котик Л.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.07.2015
  • Дата етапу: 08.07.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація