Справа № 1- 25/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2009 року Кагарлицький районний суд
Київської області в складі:
головуючого судді Кириченка В.І.
при секретарі Марчук Н.М.
за участю прокурора Вдовенко Л.М
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Кагарлику справу про обвинувачення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уродженець с. Липовець, Кагарлицького району, Київської області, громадянин України, українець, освіта середня-спеціальна, одружений, являється постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи, не депутат, невійськовозобов”язанний, державних нагород не має, працюючий ІНФОРМАЦІЯ_2, житель АДРЕСА_1, раніше не судимий, у вчиненні злочину передбаченого ст. 272 ч.2 КК України , -
ВСТАНОВИВ:
Органами досудового слідства ОСОБА_1 обвинувачується в слідуючому:
ОСОБА_1 працює на посаді ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_2, на яку був призначений розпорядженням НОМЕР_1 Кагарлицького міського голови від 31 березня 2003 року та з яким щорічно укладався контракт про призначення його на вказану займану ним посаду, а останній раз 1 березня 2008 року. Відповідно до Статуту комунального підприємства «Кагарликводоканал», посадової інструкції ІНФОРМАЦІЯ_2 та названого контракту, ІНФОРМАЦІЯ_2 в своїй діяльності керується діючим законодавством, правилами і нормами технічної експлуатації водоканалізаційного господарства, здійснює керівництво адміністративним і виробничим персоналом підприємства, який зобов»язаний виконувати всі його вказівки, розпорядження і накази та виконує інші обов»язки, які є організаційно-розпорядчими і адміністративно-господарськими, тобто, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_1 являється службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до ст. 153 Кодексу законів про працю України (надалі КЗпП України), на власника або уповноважений ним орган покладається систематичне проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної охорони.
Відповідно до ст. 160 КЗпП України, постійний контроль за додержанням працівниками вимог нормативних актів про охорону праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Відповідно до вимог ст. 18 Закону України «Про охорону праці», працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року № 1631 «Про затвердження Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами», до робіт підвищеної небезпеки відносяться роботи в колодязях, колекторах та ін.
Відповідно до п. 4 Посадової інструкції ІНФОРМАЦІЯ_2 «Кагарликводоканал», з якою ОСОБА_1 ознайомлений ІНФОРМАЦІЯ_3 року та власноручно її підписав, яка погоджена з головою Кагарлицької міської ради, в своїй діяльності останній керується діючим законодавством, правилами і нормами технічної експлуатації водоканалізаційного господарства, наказами та розпорядженнями вищестоящих організацій, а відповідно до п. 5 названої посадової інструкції, директору комунального підприємства «Кагарликводоканал», підчиняється весь адміністративний і виробничий персонал підприємства, який зобов»язаний виконувати всі його вказівки, розпорядження і накази.
Відповідно до п.п. 1.5.5, 4.2.2, 4.2.3, 4.3.2 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0.00-1.01079), при направленні робітників на виконання робіт підвищеної небезпеки відповідальні за виконання робіт керівники повинні виписувати їм наряд - допуск, вказавши небезпеку та міри захисту; направити бригаду в складі не менше трьох чоловік, в тому числі, відповідального керівника робіт із числа інженерно - технічних працівників; забезпечити працівників засобами індивідуального захисту та приладами для визначення наявності небезпечних газів, механічного провітрювання колодязів.
В порушення наведених норм Конституції України, КЗпП України, «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених місць» та інших нормативно-правових актів, ІНФОРМАЦІЯ_6 року після закінчення робочого дня, о 18 годині 50 хвилин, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 дав розпорядження виконуючому обов»язки ІНФОРМАЦІЯ_4 з 1 січня 2008 року ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 виїхати до каналізаційного колодязя, що знаходиться біля будинку № 18 по вулиці Миру м. Кагарлик та провести роботи по промивці каналізаційного колектора методом продувки. При цьому ОСОБА_1, знаючи про те, що роботи в каналізаційних колодязях відносяться до робіт підвищеної небезпеки, не призначив відповідного керівника робіт із числа інженерно-технічних працівників і достовірно знав про відсутність у зазначених працівників засобів індивідуального захисту, контрольно-вимірювальних приладів і сигналізаторів для визначення наявності небезпечних газів, механічного провітрювання колодязя. ОСОБА_3 і ОСОБА_2 виїхали автомобілем марки КО-503Б державний номерний знак НОМЕР_2, яким управляв останній, до каналізаційного колодязя, що знаходиться біля будинку № 18 по вулиці Миру м. Кагарлик, без наряду - допуску, відповідного керівника робіт із числа інженерно-технічних працівників та засобів індивідуального захисту, контрольно-вимірювальних приладів і сигналізаторів для визначення наявності небезпечних газів, механічного провітрювання колодязя. Оглянувши колодязі від будинку № 18 по вулиці Миру до будинку № 30 по вулиці Комунарська, ними було виявлено, що 4 колодязі були заповнені водою, а колодязь НОМЕР_3 по вулиці Комунарська находився без каналізаційних стоків. При виконанні вказаних робіт в каналізаційному колодязі НОМЕР_3, в якому перебував ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 без засобів індивідуального захисту, сталося миттєве виділення газу, внаслідок чого останній отримав гостре інгаляційне отруєння сірководнем із втратою свідомості і впав у колодязь. ОСОБА_2 кинувся в колодязь рятувати ОСОБА_3, але і сам втратив свідомість. Викликані на місце події рятувальники Кагарлицького РВ ГУ МНС України підняли з каналізаційного колодязя НОМЕР_3 ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яких бригадою швидкої медичної допомоги доставили в реанімаційне відділення Кагарлицької центральної районної лікарні, де не приходячи до свідомості, ОСОБА_3 о 23 годині 50 хвилин ІНФОРМАЦІЯ_6 року помер. Згідно висновку судово-медичної експертизи смерть ОСОБА_3 настала в результаті гострого інгаляційного отруєння сірководнем, яке призвело до пригнічення дихального центру, токсичного набряку легень та гострої легенево - серцевої недостатності. У ОСОБА_2 мало місце гостре інгаляційне отруєння сірководнем легкого ступеню і воно відноситься до легких тілесних ушкоджень, які призводять до короткочасного розладу здоров»я.
Зазначений груповий нещасний випадок на виробництві стався внаслідок порушення вимог законодавчих та інших нормативно - правових актів про охорону праці ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1, який відповідно до вимог п. 1.2.1 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та відведення населених місць» (НПАОП 41.0.00-1.01.-79), які введені в дію з 01.10.1980 р. наказом МЖКГ УРСР № 550 від 29.12.1979 року, не забезпечив організацію роботи по охороні праці і проведенню виробничого процесу по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт в колодязях (роботи підвищеної небезпеки) безпеки, високий рівень технічної експлуатації в обслуговуванні водоканалізаційного господарства, а саме :
- допустив до виконання роботи підвищеної небезпеки в колодязі працівників без наряду - допуску, чим порушив п. 1.5.5 та п. 4.2.2 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0.00-1.01.-79) та п. 1.11 «типової інструкції по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (НПАОП 0.00-5.11-85);
- допустив до роботи працівників без засобів індивідуального захисту, контрольно - вимірювальних приладів і сигналізаторів для визначення наявності небезпечних газів, механічного провітрювання колодязя, чим порушив п. 4.2.3 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0.00-1.01.-79);
- допустив до виконання роботи в колодязі бригаду в складі менше 3-х чоловік та без відповідного керівника робіт із числа інженерно-технічних працівників, чим порушив п. 4.3.2 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0.00-1.01.-79);
- допустив до роботи працівників без навчання та перевірки знань з охорони праці;
- не забезпечив бригаду для виконання робіт в каналізаційних колодязях спецавтомобілем, укомплектованим запобіжними і захисними засобами, чим порушив п. 4.3.6. «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (НПАОП 41.0.00-1.01.-79).
Таким чином, своїми діями, які виразились у грубому порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою в підприємстві особою, яка зобов»язана їх дотримувати, що заподіяло шкоду здоров»ю потерпілого та спричинило загибель людей, ОСОБА_1 вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст. 272 КК України.
ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні злочину з необережності який не є особливо тяжким відповідно до ст. 12 КК України, є потерпілим в наслідок Чорнобильської катастрофи - особою, яка підпадає під дію Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які пострадали в наслідок Чорнобильської катастрофи », дав згоду на застосування амністії, підстав за яких до нього не застосовується амністія не встановлено. Тому на підставі ст. ст. 1 п. е, 6 закону України «Про амністію» від 12.12.2008 року. ОСОБА_1 слід звільнити від кримінальної відповідальності за вчинений злочин по ст. 272 ч.2 КК України, Кримінальну справу закрити на підставі ст. 6 ч.1 п.4 КПК України.
Керуючись ст.ст. 1п. «е» 6 Закону України «Про амністію» від 12.12.2008 року, ст. 6 ч.1 п.4 КПК Укаїни, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звільнити від кримінальної відповідальності по ст. 272 ч.2 КК Ураїни, а кримінальну справу закрити.
Речові докази: журнал реєстрації інструктажів та журнал реєстрації втупного інструктажу залишити КП «Кагарликводоканал».
На постанову протягом 7 днів з дня її винесення сторони можуть надати апеляцію до апеляційного суду Київської області через Кагарлицький райсуд.
Суддя: підпис
З оригіналом вірно. Суддя:
- Номер: 5/773/5/15
- Опис:
- Тип справи: на справу в порядку виконання судових рішень у кримінальних справах (кримінальних провадженнях)
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Апеляційний суд Волинської області
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.06.2015
- Дата етапу: 15.06.2015
- Номер: 11-кс/774/2683/15
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Апеляційний суд Дніпропетровської області ( м. Дніпропетровськ)
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2015
- Дата етапу: 28.12.2015
- Номер: 1-в/404/17/16
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Кіровський районний суд м. Кіровограда
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2015
- Дата етапу: 21.01.2016
- Номер: 1-в/279/447/15
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2015
- Дата етапу: 29.12.2015
- Номер: 11-кс/774/2688/15
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Апеляційний суд Дніпропетровської області ( м. Дніпропетровськ)
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2015
- Дата етапу: 30.12.2015
- Номер: 5/785/29/16
- Опис: клопотання Дегтерьова П.І. про перерахування строку ув"язнення
- Тип справи: на справу в порядку виконання судових рішень у кримінальних справах (кримінальних провадженнях)
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Апеляційний суд Одеської області
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2016
- Дата етапу: 19.01.2016
- Номер: 1-кс/692/103/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.12.2017
- Дата етапу: 19.12.2017
- Номер: 11-п/793/708/17
- Опис: Полішкевич В.А. п.2 ч.1, ч.2 ст. 34 КПК , підсудність
- Тип справи: на подання (клопотання ) про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Апеляційний суд Черкаської області
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.12.2017
- Дата етапу: 27.12.2017
- Номер: 1-в/695/17/18
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-25/09
- Суд: Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
- Суддя: Кириченко В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.01.2018
- Дата етапу: 26.01.2018