Судове рішення #41496486

ун. № 759/796/15-а

пр. № 2-а/759/99/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2015 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Кривов'яз А.П. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 січня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій УПФ України в Святошинському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з коригуванням інших виплат в розмірі 80% суми заробітної плати.

В обґрунтування заявлених позовних вимог адміністративного позову позивачка посилається на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу». Відповідач нарахував їй пенсію без урахування у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, а також інших виплат з яких справлялися страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При зверненні до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії їй було відмовлено. Дії відповідача вважає неправомірними, та такими, що порушують конституційні права позивача на більший розмір пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов, в яких просить у задоволенні позову відмовити вказуючи на те, що виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, отримує пенсію за віком як державний службовець, яка розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу».

29.12.2014 року позивач звернулася з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії з моменту призначення, включивши суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату.

УПФ України в Святошинському районі м. Києва листом № 747/08/П-670 від 29.12.2014 року повідомило, що відповідно до заяви та довідок про заробітну плату, позивачу призначено пенсію за віком, яка розрахована відповідно до Закону України «Про державну службу». Законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» немає.

Згідно довідки від 28.05.2013 року за № 6а-06/50 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданій ОСОБА_1 надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2011 року до 14.01.2013 року становлять: надбавки - 21 070,67 грн., премії - 18 985,00 грн., премії до свят - 4 000,00 грн., інші виплати 5 310,84 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Спір виник у зв'язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон N 108/95-ВР) визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон N 3723-XII), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ч. 7 ст. 33 Закону N 3723-XII).

Частиною 1 ст. 37 Закону N 3723-XII передбачено, що пенсія державним службовцям

призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Статтею 37 ч. 4 цього Закону, встановлено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону N 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі N 21-430а11, від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Таким чином суддя дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Керуючись ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 159-163, 244-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва по відмові в перерахунку пенсії неправомірними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва (м. Київ, вул. А. Корольова, 5-а, ЄДРПОУ: 22869431) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з коригуванням інших виплат в розмірі 80 % суми заробітної плати, починаючи з 20.07.2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.




Суддя:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація