У Х В А Л А
Іменем України
26 березня 2015 року м. Ужгород
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Павліченка С.В.,
суддів: Куцина М.М., Собослоя Г.Г.,
при секретарі Чейпеш С.І.,
розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, на рішення Виноградівського районного суду від 16 грудня 2014 року, по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на час навчання дитини,-
в с т а н о в и л а :
Рішенням частково задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на час навчання дитини і стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання доньки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 300 грн. щомісячно до закінчення дитиною навчання, але не більше, як до досягнення 23 років.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та постановлення нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Зазначається, що відповідач не може сплачувати аліментів, однак суд першої інстанції цього не врахував.
При розгляді справи в апеляційній інстанції встановлено наступне.
Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі до 20 травня 2004 року.
Від шлюбу мають двох спільних дітей ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2, які проживають з позивачкою ОСОБА_3
Відповідно до рішення Виноградівського районного суду від 28.12.2012 ОСОБА_2 сплачував аліменти по 350 грн. на кожну дитину щомісячно.
На час розгляду справи в суді першої інстанції одна дитина досягла повноліття, але навчається на другому курсі Мукачівського державного університету, форма навчання денна.
Відповідач не приймає участі в оплаті за навчанні дитини.
Відповідно до ст. ст. 199, 200 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання. Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.
Згідно ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Зважаючи на наведене, суд першої інстанції законно та обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги.
Доводи апеляційної скарги щодо неможливості відповідача утримувати повнолітню доньку та надавати їй матеріальну допомогу на утримання дитини на період її навчання за обставин, коли дитина цього об'єктивно потребує, не можуть стати підставою для звільнення його від обов'язку утримувати доньку. Посилання на неспроможність відповідача надавати матеріальну допомогу, судом можуть бути взяті до уваги, лише з огляду на визначення розміру аліментів, так, як відповідач є працездатною і фізично здоровою особою.
Інші доводи апеляційної скарги, як, то неможливість працевлаштування, не підтверджуються відповідними доказами, висновків суду не спростовують і на суть прийнятого рішення не впливають.
З врахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановивши фактичні обставини справи, дав належну оцінку представленим доказам, та правильно вирішив спір по суті у визначений спосіб.
Рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 307, 308, 313 - 315, 317 ЦПК України, Судова палата у цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, відхилити.
Рішення Виноградівського районного суду від 16 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді