Судове рішення #4145829
Справа № 2-а-15

                                                                                                                                             Справа № 2-а-15

                                                                                                                                         2009 рік

 

П О С Т А Н О В А

И М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 

 

            13 лютого 2009 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі судді Чорної О.В., при секретарі Маланчук А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду в м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Гурзуфської селищної ради, третя особа - ОСОБА_3 про скасування рішень Гурзуфської селищної ради,

 

ВСТАНОВИВ:

 

Представник позивача звернулася до суду з адміністративним позовом до Гурзуфської  селищної ради, в якому просить визнати незаконними та скасувати:

-            п. 1.11 рішення Гурзуфської селищної ради 56 сесії 4-го скликання № 22 від 25 листопада 2005 року в частині  надання дозволу  ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель із земель Гурзуфської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1;

-            п. 14.1 рішення Гурзуфської селищної ради  26 сесії 5-го скликання № 27 від 21 липня 2008 року в частині затвердження ОСОБА_3 проекту відводу земельної ділянки  та передачі їй у приватну власність земельної ділянки площею 0, 0713 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель із земель Гурзуфської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1.

            Також просить стягнути з відповідача судові витрати по справі, пов'язані з проведенням судової експертизи в сумі 4675 гривень 87 копійок.

Вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 рішенням Гурзуфської селищної ради від 14 травня 2005 року наданий дозвіл на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 га за адресою: АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд. 25 листопада 2005 року дозвіл наданий на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ОСОБА_3  за адресою: АДРЕСА_1. Вказані земельні ділянки співпадають на 98%, що підтверджується висновком експерта № 2873 від 27 січня 2009 року. 14 грудня 2005 року рішення, яким позивачу наданий дозвіл на складання проекту відводу скасоване Гурзуфською селищною радою. Однак, рішенням Апеляційного суду Запорізької області від 25 квітня 2008 року воно було скасоване. На виконання вказаного рішення Гурзуфська селищна рада затвердила ОСОБА_2 проект відводу 05 серпня 2008 року.  21 липня 2008 року затверджений проект відводу ОСОБА_3  Оскільки земельна ділянка, яка надавалась ОСОБА_3 не була вільна, існує накладення на його земельну ділянку, то оскаржувані  рішення Гурзуфської селищної ради підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні просила позовні вимоги задовольнити.

            Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що оскаржувані рішення Гурзуфської селищної ради прийняті з дотриманням вимог діючого законодавства, в межах повноважень.

            Представник третьої особи в судовому засіданні з позовними вимогами не погодився. Заперечення мотивовані тим, що земельна ділянка ОСОБА_3 надавалась з дотриманням вимог діючого земельного законодавства, їй вже затверджений проект відводу земельної ділянки, тоді як ОСОБА_2 до даного часу не надав проект землеустрою земельної ділянки, тому висновки експертизи про накладення меж земельної ділянки неможливо приймати до уваги.

            Ні представник відповідача, ні представник третьої особи не наполягали на відмові в задоволенні позову у зв'язку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду.

            Вислухавши сторони, дослідивши докази, суд вважає, що  позовна заява є законною та обґрунтованою і  підлягає задоволенню з наступних підстав.

            Відповідно до ч. 1 ст. 6  Конвенції  про захист  прав  і основних  свобод  людини  (Рим  4 листопада 1950  року),  ратифікованою Верховною радою України 17 липня 1997 року,  кожен  при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості  будь - якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим  законом.

            Конвенція про захист прав і основних свобод людини є складовою частиною  загальнонаціонального законодавства України.

            Згідно  ст. 55  Конституції України права свободи  громадян  захищаються  судом.

            Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України,  іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або  порушаються, створено або створюються перешкоди  для  їх  реалізації , або  мають  місце  інші  ущемлення прав та свобод.

            Положення Конвенції та Конституції України з цього питання відтворені в ст. 2  Кодексу  адміністративного судочинства України про завдання адміністративного  судочинства.

Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування  та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин, це є виключною компетенцією  сільських, селищних, міських рад.      

У відповідності зі ст. 116 ЗК України громадяни і юридичні особи здобувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної, або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади, або органів місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень або за результатами аукціону.

Відповідно до вимог ч.ч. 1 ст. 93 Земельного Кодексу України, ст. 1, п. в ч. 2 ст. 5 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

               Згідно із ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» передача в оренду  земельних  ділянок,  що  перебувають  у  державній  або  комунальній  власності,  здійснюється  на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу  місцевого самоврядування  чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом  укладення  договору оренди земельної ділянки

               Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності,  є сільські,  селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Судом встановлено, що  рішенням Гурзуфської селищної ради 28 сесії 24 скликання № 16 від 14 травня 2004 року ОСОБА_2 наданий дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки  орієнтовною площею 0, 15 га за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд на умовах оренди (а.с. 8).

П. 1.11 рішення Гурзуфської селищної Ради 56 сесії 4-го скликання № 22 від 25 листопада 2005 року  наданий дозвіл  ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель із земель Гурзуфської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 42).

Рішенням Гурзуфської селищної ради 57 сесії 4 скликання № 16 від 14 грудня 2005 року визнано таким, що втратило силу  рішення Гурзуфської селищної ради 28 сесії 24 скликання № 16 від 14 травня 2004 року.

Рішенням Апеляційного суду Запорізької області від 25 квітня 2008 року рішення Гурзуфської селищної ради 57 сесії 4 скликання № 16 від 14 грудня 2005 року визнано недійсним. Гурзуфська селищна рада зобов'язана прийняти рішення про затвердження проекту відводу земельної ділянки  орієнтовною площею 0, 15 га за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд на умовах оренди та укласти з ОСОБА_2 договір оренди зазначеної земельної ділянки терміном на 49 років (а.с. 10-11).

Після постановлення вказаного рішення ОСОБА_2 07 травня 2008 року направляв його копію посадовим особам Гурзфської селищної ради для відому (а.с. 13-15), а Гурзуфському селищному голові 08 травня 2008 року з проханням скасувати рішення від 25 листопада 2005 року, яким ОСОБА_3 наданий дозвіл на складання проекту відводу (а.с. 12). 

Незважаючи на це п. 14. 1  рішення Гурзуфської селищної ради  26 сесії 5-го скликання № 27 від 21 липня 2008 року затверджений ОСОБА_3 проект відводу земельної ділянки. Відповідно до цього рішення ОСОБА_3 передана у приватну власність земельна ділянка площею 0, 0713 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель із земель Гурзуфської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 43).

На  виконання вимог рішення Апеляційного суду Запорізької області від 25 квітня 2008 року рішенням Гурзуфської селищної ради 27-ї сесії 5-го скликання  від 05 серпня 2008 року № 9 ОСОБА_2 затверджений проект відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 га за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування житлового будинку та господарських будівель на землях Гурзуфської селищної ради на умовах оренди (а.с. 78).

Відповідно до плану-схеми обстеження меж земельної ділянки, яка складена інженером-геодезистом Мурмановим Л.П. межі накладення земельних ділянок ОСОБА_2 на ОСОБА_3. складають 0,0528 га (а.с. 61-62).

Згідно із висновком експерта № 2873 від 27 січня 2009 року ОСОБА_2 відведена земельна ділянка площею 0, 0588 га за адресою: АДРЕСА_2; ОСОБА_3 відведена земельна ділянка площею 0, 0713 га за адресою: АДРЕСА_1. При співставленні планів земельних ділянок встановлено накладення земельних ділянок  площею 0, 0577 га (а.с. 109-117).

Таким чином, в період дії рішення 28 сесії 24 скликання № 16 від 14 травня 2004 року про надання ОСОБА_2 дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки  орієнтовною площею 0, 15 га за адресою: АДРЕСА_2   Гурзуфська селищна рада 25 листопада 2008 року надала дозвіл ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 за адресою: АДРЕСА_1.

Тобто, дозвіл наданий ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою майже на ту ж саме земельну ділянку, на яку наданий дозвіл на складання проекту відводу ОСОБА_2, що підтверджується планом-схемою обстеження меж земельної ділянки та висновком експерта від 27 січня 2009 року.

            Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

            Всупереч вказаної вимоги закону представник відповідача не надав суду доказів правомірності п. 1. 11 рішення Гурзуфської селищної ради № 22 від 25 листопада 2005 року та п. 14.1. рішення Гурзуфської селищної ради  № 27 від 21 липня 2008 року.

Посилання представника відповідача та представника третьої особи на те,  що ОСОБА_2 до даного часу не надав Гурзуфській селищній раді проект землеустрою по відводу земельної ділянки для затвердження і у зв'язку з цим висновки експертизи неможливо приймати до уваги, оскільки не затверджена землевпорядна документація ОСОБА_2, без якої неможливо вирішити питання про накладення земельних ділянок позивача та ОСОБА_3. не можуть бути прийняті до уваги судом, тому що рішенням Гурзуфської селищної ради 27-ї сесії 5-го скликання  від 05 серпня 2008 року № 9 ОСОБА_2 затверджений проект відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 га за адресою: АДРЕСА_2 для обслуговування житлового будинку та господарських будівель на землях Гурзуфської селищної ради на умовах оренди.

Таким чином, суд дійшов обґрунтованого висновку, що оскаржувані рішення Гурзуфської селищної ради не відповідають вимогам чинного законодавства України, тому повинні бути визнані протиправними та скасовані.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 55 Конституції України,  ст.ст. 12, 81, 93, 116, 118, 124 ЗК України, ст. ст.1,  4, 5, 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» , ст. ст. 2, 6, 9, 10, 17, 71, 159-163 КАС України,

 

П О С Т А Н О В И В:

 

            Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити.

           

            П. 1.11 рішення Гурзуфської селищної Ради 56 сесії 4-го скликання № 22 від 25 листопада 2005 року в частині  надання дозволу  ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0, 15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель із земель Гурзуфської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 визнати незаконним та скасувати.

 

П. 14.1 рішення Гурзуфської селищної ради  26 сесії 5-го скликання № 27 від 21 липня 2008 року в частині затвердження ОСОБА_3 проекту відводу земельної ділянки  та передачі їй у приватну власність земельної ділянки площею 0, 0713 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель із земель Гурзуфської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 визнати незаконним та скасувати.

 

Стягнути з Гурзуфської селищної ради на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 4675 (чотири тисячі шістсот сімдесят п'ять) гривень 87 копійок.

 

 

                         Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 184, 186 КАС України.

 

Суддя:

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація