Судове рішення #41445424


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


23 березня 2015 р. Справа № 876/1079/15


Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шинкар Т.І.,

суддів Ільчишин Н.В.,

Пліша М.А.,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року у справі №813/7640/14 за позовом Публічного акціонерного товариства «Галичфарм» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м.Львова про визнання протиправним та скасування рішення,-


В С Т А Н О В И В:


10.11.2014р. Публічне акціонерне товариство «Галичфарм» (далі - Товариство) звернулось в суд з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів (далі - СДПІ), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Личаківському районі м.Львова (далі - УДКСУ), просило визнати незаконним та скасувати рішення відповідача №0000434000/15853 від 29.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2014р. позов задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, СДПІ подало апеляційну скаргу, просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2014р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Товариство 15.10.2013р. до ДПІ у Личаківському районі подало звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів відповідно до якого за вересень 2013 року нараховано 2 196 285,21 грн. єдиного внеску. Граничний термін сплати - 21.10.2013р. Після проведення нарахувань 21.10.2013р. в КОР Товариства виникла недоїмка в сумі 1 285 503,95 грн., яка в подальшому була погашена. Листом від 18.10.2013р. Товариство звернулось про перерахування помилково сплачених коштів по єдиному соціальному внеску з рахунку єдиного внеску з грошового забезпечення військовослужбовців на рахунок єдиного внеску з суми заробітної плати. Як свідчать надані ДПІ у Личаківському районі копії висновку координаційно-моніторингового відділу, звернення до ГУ Міндоходів у Львівській області від 22.10.2013р. №1, платіжних доручень, працівниками інспекції дотримано вимог Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів від 19.09.2013р. за №1601/24133. Враховуючи вищезазначене, СДПІ правомірно винесено рішення від 29.10.2014р.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, представник позивача щодо апеляційної скарги заперечив, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та пояснення сторін в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Галичфарм» зареєстроване як юридична особа 10.06.1993р., знаходиться за адресою м.Львів, вул.Опришківська, 6/8; основний вид діяльності - виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.05.2014р. (а.с.8-10); є платником єдиного внеску.

Товариство знаходиться на обліку в СДПІ з 01.01.2014р.

29.10.2014р. СДПІ прийнято Рішення №0000434000/15853 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штраф у розмірі 128 550,39 грн. та пеню - 4327,46 грн. за період з 22.10.2013р. по 29.10.2013р.

Вважаючи, що рішення прийняте з порушенням чинного законодавства Товариство звернулось в суд з позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VI (далі - Закон №2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч.2 ст. 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частиною 3 статті 9 Закону №2464-VI визначено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частиною 5 статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Відповідно до ч.6 ст.9 Закону №2464-VI для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Згідно з ч.8 ст.9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця

Пунктом 1 ч.10 ст.9 Закону №2464-VI встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідно до п.11 вказаної статті, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, ч. 10 ст. 25 цього Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Під недоїмкою, згідно п. 6 ст. 1 Закону України №2464-VI розуміється сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство, як страхувальник, 07.10.2013р. при виплаті заробітної плати працівникам за вересень 2013 року, сплатило на рахунок ДПІ Личаківському районі м.Львова в УДКСУ у Личаківському районі м.Львова нарахований єдиний соціальний внесок на фонд оплати праці в розмірі 1 439 195,96 грн., що підтверджується наданими платіжними дорученнями (а.с.12-20).

Відповідно до п.2.1. Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19.09.2013р. №493/815 (далі - Положення), Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів) та територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів (далі - територіальні органи Міндоходів) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).

Рахунки 3719 відкриваються в розрізі категорій платників, визначених Законом.

Рахунки 3719 відкриваються Міндоходів на балансі Державної казначейської служби України (далі - Казначейство України) та територіальним органам Міндоходів - на балансі головних управлінь Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Казначейства).

Розділом ІІІ вказаного Положення встановлено порядок проходження та розподілу страхових коштів відповідно до якого страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів Міндоходів в управліннях (відділеннях) Казначейства.

Відповідно до п.3.4. Положення страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 Міндоходів, об 11 год. 00 хв. засобами програмного забезпечення розподіляються автоматично за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі України за балансовим рахунком 3717 «Рахунки державних позабюджетних фондів» (далі - рахунок 3717) на ім'я фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування відповідно до договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених Казначейством України з власниками рахунків.

Як встановлено судом першої інстанції, 07.10.2013р. Товариством здійснено перерахування спірної суми єдиного внеску на рахунок 37190202001306 (єдиний внесок з грошового забезпечення військовослужбовців), замість рахунку 37191201001306 (єдиний внесок з суми заробітної плати).

У зв'язку з цим 18.10.2013р. Товариством подано заяву до ДПІ у Личаківському районі м.Львова про здійснення перерахунку помилково сплачених коштів по єдиному соціальному внеску (а.с.21-22).

Відповідно до п.13 ст.9 Закону №2464-VI суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Процедуру зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повернення платникам, на яких згідно із Законом, обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - платники єдиного внеску), сум помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначено Порядком зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим Наказ Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. № 450 (далі - Порядок №450).

Згідно з положеннями п.6 вказаного Порядку №450, структурний підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, одержавши від платника заяву, у строк не більше п'яти робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних та у разі необхідності вимагає від платника та його посадових осіб надання додаткових документів, інформації та пояснень.

У разі задоволення заяви, заява з відміткою про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передається до координаційно-моніторингового підрозділу для підготовки висновку.

Відповідно до п.7 та п.9 Порядку №450 координаційно-моніторинговий підрозділ органу доходів і зборів у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів, на підставі даних інтегрованих карток платників готує висновок.

Помилково сплачені суми єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок органу доходів і зборів перераховуються шляхом оформлення підрозділом фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу доходів і зборів за заявою платника не пізніше двох робочих днів з дня надходження висновку, зазначеного у пункті 7 цього Порядку.

Щодо поданої Товариством заяви ДПІ у Личаківському районі м.Львова прийнято висновок відповідно до якого, при перевірці інтегрованої картки платника ПАТ «Галичфарм» встановлено, що станом на 21.10.2013р. обліковується переплата надміру або помилково сплачених коштів у сумі 1 584 724,00 грн., яка підлягає перерахуванню на рахунок №37191201001306 (а.с.43)

Платіжними дорученнями №2 та №3 від 21.10.2013р. підтверджується перерахування коштів у сумі 271 645,9 грн. (а.с.45)

22.10.2013р. ДПІ у Личаківському районі м.Львова подано звернення до ГУ Міндоходів у Львівській області про перерахування коштів у сумі 1 313 078,10грн. у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку 3719 для зарахування єдиного внеску та фінансових санкцій по єдиному соціальному внеску необхідних для повернення надміру або помилково сплачених коштів.

Зазначена у зверненні сума була перерахована ДПІ у Личаківському районі м.Львова відповідно до платіжних доручень №4 від 25.10.2013р., №7 від 28.10.2013р., №9 від 29.10.2013р., №8 від 28.10.2013р., №13 від 29.10.2013р., №15 від 30.10.2013р., №16 від 31.10.2013р., №17 від 31.10.2013р., №20 від 05.11.2013р., №19 від 04.11.2013р. (а.с.47-51).

Виконання зобов'язань Товариства по сплаті єдиного соціального внеску підтверджується також банківською випискою про рух коштів на рахунку від 07.10.2013р. (а.с.52-57) та актом звірення розрахунків по єдиному внеску між ДПІ у Личаківському районі та ПАТ «Галичфарм» №2640-20 від 11.06.2014р. відповідно до якого за період з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. у рядку «сальдо на 31.12.2013р.» від'ємне сальдо розрахунку з бюджетом нульове, а штрафні санкції та пеня відсутні.

Враховуючи вказані обставини справи, а також те, що положеннями ч.11 ст.9 Закону №2464-VI визначено правопорушення, за вчинення яких до правопорушника застосовуються штрафні санкції, а саме за несплату (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, колегія суддів приходить до переконання, що Товариством своєчасно сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2013 року, а тому до нього не можуть застосовуватись заходи впливу з боку відповідача.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо безпідставності аргументів, якими відповідач доводить правомірність винесення спірного рішення, а тому таке прийнято необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу положень ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач не довів правомірності свого рішення, та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи. Рішення прийнято у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-


У Х В А Л И В:


Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року у справі №813/7640/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.


Головуючий суддя Т.І. Шинкар


Судді Н.В. Ільчишин


М.А.Пліш


Повний текст Ухвали виготовлено 27.03.2015р.






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація