Справа № 2-72/2009р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2009 року Іваничівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого-судді Нєвєрова І.М.
за участю секретаря Салатюк Г.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Іваничі справу за позовом ОСОБА_3 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_4, ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом , мотивуючи тим , що неповнолітній ОСОБА_5 в травні 2007 року шляхом погроз застосувати фізичне насильство відносно її малолітнього сина ОСОБА_2 та з використанням його безпорадного стану в силу малоліття, змусив останнього вступити з ним у статеві зносини. Вироком Іваничівського районного суду від 14 серпня 2008 року ОСОБА_5 засуджений за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 153 КК України . Неправомірними діями засудженого її сину була спричинена моральна шкода, яка виразилася в тому, що він переніс нервовий стрес, фізичний біль, тривалий період погано спав, неадекватно себе поводив, хотів покінчити життя самогубством . Злочином було порушено життєвий спокій сина та звичний спосіб його життя, тому розмір моральної шкоди , яка була спричинена , виходячи із її характеру та обсягу спричиненого, становить 15000 грн.. яку і просить стягнути із законних представників ОСОБА_5 - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 Крім того, просить стягнути 150 грн. витрат за надання правової допомоги.
Представник позивача в судовому засіданні уточнила позовні вимоги і просить стягнути моральну шкоду на користь малолітнього ОСОБА_2
Відповідач ОСОБА_2 позов не визнала з тих підстав, що її син не вчиняв злочину і його засуджено було незаконно, тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, причини неявки суду не відомі. Клопотань про перенесення розгляду справи від відповідача не надходило.
Вислухавши представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що вироком Іваничівського районного суду від 14 серпня 2008 року ОСОБА_5 засуджений за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 153 КК України, відносно малолітнього ОСОБА_2
Відповідно до ч. 4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили обов'язковий для суду , що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином обставини вчинення злочину неповнолітнім ОСОБА_5 доказуванню не підлягають.
Враховуючи, що ОСОБА_2. є потерпілим у кримінальній справі, то суд приходить до висновку, що злочином йому була заподіяна моральна шкода. Згідно ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. В своїй Постанові №4 від 31 березня 1995 року Верховний Суд України вказав, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, заподіяних фізичній особі незаконними діями інших осіб.
Позивач оцінює заподіяну шкоду в 15 000 грн., однак на підтвердження позовних вимог доказів про розмір моральної шкоди суду не надав.
При визначенні розміру моральної шкоди, що підлягає відшкодуванню, суд враховує характер та обсяг страждань, яких зазнав ОСОБА_2., характер немайнових втрат (їх тривалість, можливість відновлення), стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих стосунках. Виходячи із засад розумності, виваженості, справедливості суд стягує на користь малолітнього ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 3000 грн.
Відповідно до ст. 1179 ЦК України неповнолітня особа відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах. У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці , якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. За даних обставин суд приходить до висновку, що моральну шкоду в розмірі 3000 грн. необхідно стягнути солідарно з батьків ОСОБА_5 - ОСОБА_4 та ОСОБА_2 Документально підтверджені витрати за надання правової допомоги в сумі 150 грн. підлягають стягненню з відповідачів солідарно на користь позивача.
Крім того, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачів солідарно на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 150,00 грн. та витрати за інформаційно- технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 7 грн. 50 коп.
Керуючись ст.ст.23, 1167, 1179 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212 - 215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_4, ОСОБА_2 на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 3000 грн.
Стягнути солідарно з ОСОБА_4, ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 150,00 грн. витрат за надання правової допомоги.
Стягнути солідарно з ОСОБА_4, ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 150,00 грн. та 7 грн. 50 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Іваничівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення та апеляційної скарги- протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження , або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.М.Нєвєров