ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А ЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
8 червня 2006 року у м. Києві колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого-судді: Ліпського Д.В.,
суддів: Юрченка В.В., Амєліна С.Є., Гуріна М.І., Кобилянського М.Г.,
при секретарі – Проценко О.О.,
за участю представника позивача Кирилюк З.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю “Тернопільмолоко” до Тернопільської міської ради про спонукання до укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки за касаційною скаргою Тернопільської міської ради на рішення господарського суду Тернопільської області від 10 серпня 2005 року та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 21 листопада 2005 року,
в с т а н о в и л а:
Тернопільська міська рада звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою нарішення господарського суду Тернопільської області від 10 серпня 2005 року та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 21 листопада 2005 року.
Зазначає, що в серпні 2004 року товариство з обмеженою відповідальністю “Тернопільмолоко”, звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовом до Тернопільської міської ради про спонукання останньої укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки загальною площею 900 м. кв., розташованої по вул. Танцорова, 14 у м. Тернополі, на умовах договору купівлі-продажу земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності.
Вказує, що при реорганізації відкритого акціонерного товариства “Тернопільмолоко” у товариство з обмеженою відповідальністю “ Тернопільмолоко” згідно ст. 108 ЦК України до перетвореного підприємства право на земельну ділянку по вул. Танцорова, 14 може перейти на підставі договору оренди землі, при чому не “автоматично”, а за умови належного переоформлення права землекористування.
Відповідач не погоджується з такою істотною умовою договору як ціна, оскільки звіт за результатами проведення експертно-грошової оцінки земельної ділянки втратив чинність, тому що термін його дії становить 6 місяців. На даний час не може застосовуватись експертна оціночна вартість земельної ділянки, яка була встановлена на дату складання оцінки – 4 жовтня 2002 року.
Вказуючи на допущені, на думку відповідача, судами неповного з’ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції, а справу направити на новий розгляд.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 10 серпня 2005 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю “ Тернопільмолоко” було задоволено. Зобов”язано Тернопільську міську раду укласти з товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільмолоко” договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 900 м. кв., розташованої в м. Тернополі, по вул. Танцорова, 14 на умовах договору купівлі – продажу земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності від 6 серпня 2004 року.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21 листопада 2005 року апеляційна скарга Тернопільської міської ради була залишена без задоволення, а рішення господарського суду Тернопільської області від 10 серпня 2005 року – без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача на підтримку вимог касаційної скарги, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ТОВ “Тернопільмолоко” суди першої та апеляційної інстанції правильно виходили з того, що відповідно до ст.127 Земельного кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність. Пунктом 8 ст. 128 цього Кодексу встановлено, що вартість земельної ділянки визначається на підставі її грошової та експертної оцінки, яка проводиться за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Апеляційний суд Тернопільської області, зокрема, зазначив, що не заслуговує на увагу посилання відповідача на недосягнення взаємної згоди сторін щодо ціни земельної ділянки як на підставу для не підписання надісланих на його адресу примірників спірного договору купівлі-продажу, оскільки ціна земельної ділянки, що визначена експертним шляхом у відповідності до вимог Земельного кодексу України, взаємному погодженню не підлягала.
Згідно поданого звіту про експертну грошову оцінку від 4 листопада 2002 року, виконаного на замовлення ВАТ “Тернопільмолоко” – ТОВ “Самсон” – вартість земельної ділянки по вул. Танцорова, 14 в м. Тернополі, станом на 4 жовтня 2002 року, становить 37380 грн. (без ПДВ).
Висновком державної землевпорядної експертизи Державного комітету України по земельним ресурсах № 1382 від 20 листопада 2002 року підтверджено, що експертна грошова оцінка земельної ділянки проведена у відповідності з вимогами земельного законодавства та діючих нормативно-правових документів з експертної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення.
Згідно з ч.3 ст.210 КАС України підставами касаційного оскарження є порушення судами норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Встановлено, і це вбачається з матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судових рішеннях, не спростовуються, підстави для скасування постановлених по справі судових рішень відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись ст.ст. 210, 221, 223, 224, 230,231 КАС України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Тернопільської міської ради залишити без задоволення, а рішення господарського суду Тернопільської області від 10 серпня 2005 року та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 21 листопада 2005 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ліпський Д.В.
Судді: Юрченко В.В.
Амєлін С.Є.
Гурін М.І.
Кобилянський М.Г.
З оригіналом звірено:
Суддя Юрченко В.В.