ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" лютого 2009 р. | Справа № 6/209 |
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Баранця О.М., розглянувши матеріали справи № 6/209
за позовом: Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: Великовисківської сільської ради, с. Велика Виска Маловисківського району Кіровоградської області
про стягнення 7812,30 грн.
Представники сторін:
від позивача - Церуш О.О., довіреність № 04-4/301 від 20.02.2008 року;
від відповідача - Кудря В.М., голова Великовисківської сільської ради ;
при секретарі судового засідання - К.К. Царенко
Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області подано позов до Великовисківської сільської ради, в якому позивач просить стягнути заподіяні державі збитки, внаслідок самовільного водокористування у розмірі 7812,30 грн. та судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача позов заперечив. В даному випадку чинне законодавство, на яке посилається позивач, не можна використовувати по відношенню до відповідача. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області відповідачу було видано дозвіл на спеціальне водокористування від 05.08.2008 року. Позивач звернувся до суду 23.12.2008 року, коли вимоги припису від 14.04.2008 року вже були виконані.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
В С Т А Н О В И В :
Проведеною 14.04.2008 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області перевіркою по дотриманню вимог природоохоронного законодавства встановлено, що Великовисківською сільською радою Маловисківського району Кіровоградської області експлуатується артезіанська свердловина, з якої за період з 2005 року по 2008 рік здійснювався водозабір - забір підземних вод, для господарського-питного забезпечення населення без дозволу на спеціальне водокористування, про що було складено відповідний акт від 14.04.2008 року № 214. Один примірник зазначеного акту підписаний та отриманий головою Великовисківської сільської ради - Кудря В.М. без зазначення будь-яких зауважень (а.с. 9).
За результатами проведеної перевірки 14.04.2008 року, відповідачу було надано припис про усунення виявлених порушень, а саме: пунктом 3 вказаного припису відповідача було зобов'язано оформити дозвіл на спеціальне водокористування в термін до 14.05.2008 року, відповідно до вимог Водного кодексу України (а. с. 10).
Проведеною повторною перевіркою від 13.06.2008 року встановлено, що Великовисківською сільською радою дозвіл на спеціальне водокористування не оформлено, тобто вимоги припису не виконані.
Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Великовисківської сільської ради від 13.06.2008 року № 775 було встановлено, що об'єм при самовільному водокористуванні - заборі води з водних об'єктів Великовисківською сільською радою за період з 2005 року по 2008 рік склав 26100 тис. куб. м., а саме: за період 2005 року - 9,3 тим. куб. м., за 2006 рік - 7,6 тис. куб. м., за 2007 рік - 9,2 тис. куб. м. (а.с. 12).
Внаслідок використання підземної води без відповідного дозволу державі завдано збитки в розмірі 7812,30 грн., які розраховано по формулі (1) п.6 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації", затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 18.01.2002 року за № 44/6332.
З метою врегулювання спору в досудовому порядку на адресу відповідача Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області направлено претензію від 09.10.2008 року № 07-8/2349 про відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземної води на суму 7812,30 грн.
Відповідачем відповіді на претензію не надано, заборгованість не сплачено.
Великовисківська сільська рада вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають та обґрунтовує свою позицію наступним. Водним кодексом України передбачено, що усі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України. Завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування. Відповідно до ст. 20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень. За невиконання законних розпоряджень та приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища до адміністративної відповідальності притягнуто голову Великовисківської сільської ради.
Крім того, державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області відповідачу було видано дозвіл на спеціальне водокористування від 05.08.2008 року. Позивач звернувся до суду 23.12.2008 року, коли вимоги припису від 14.04.2008 року вже були виконані.
Господарський суд вважає заперечення відповідача необґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.
У відповідності до приписів статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарський обіг так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом "б" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовищ, раціонального використання та відтворення природних ресурсів (земля, надра, поверхневі і підземні води, атмосферне повітря, ліси та інші об'єкти рослинного і тваринного світу).
Водним кодексом України передбачено, що всі води на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Статтею 49 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод та державними органами охорони здоров`я - в разі використання водних об'єктів , віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації як правило в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ст. 4 Кодексу законів про надра, надра є виключно власністю народу України, і надаються тільки у користування - тобто є виключно державною власністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" встановлено, що корисною копалиною загальнодержавного значення є підземні води: питні (для централізованого та нецентралізованого постачання), промислові, теплоенергетичні, мінеральні.
Підземні води є ресурсом з подвійним правовим режимом і тому, використовуючи підземні води слід керуватись і водним законодавством, і законодавством про надра.
Відповідно до відповіді на запит Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 10.02.2009 року № 253-06/04-2 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області повідомило, що відповідачем пакет документів на отримання дозволу на спеціальне водокористування надійшов на розгляд 31.07.2008 року за № 06-4008, тобто після сплину 3 місяців з моменту проведення фахівцями інспекції перевірки.
Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні за порушення правил спеціального водокористування (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства підлягає стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.
Відповідач не подав господарському суду доказів відшкодування заподіяних державі збитків внаслідок самовільного водокористування у розмірі 7812,30 грн.
З огляду на вищевикладене позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати на державне мито та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Великовисківської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (26241, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Велика Виска, вул. Леніна, 59, п/р № 31424001000249 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016) на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, код ЄДРПОУ 34894892) в дохід Великовисківської сільської ради на п/р № 33113331700249 в УДК в Маловисківському районі, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24062100, - збитки, завдані в наслідок самовільного водокористування в сумі 7812,30 грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
3. Стягнути з Великовисківської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (26241, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Велика Виска, вул. Леніна, 59, п/р № 31424001000249 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016) в доход державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, п/р 31115095700002, код 24145329) - державне мито в сумі 102,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Великовисківської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (26241, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Велика Виска, вул. Леніна, 59, п/р № 31424001000249 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016) в доход Державного бюджету (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, п/р 31218259700002, код 24145329) - витрати на інформаційно–технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку та у строки, визначені статтею 93 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя |
|
|
- Номер:
- Опис: стягнення недоїмки по внескам
- Тип справи: Видача дублікату наказу (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 6/209
- Суд: Господарський суд Луганської області
- Суддя: Баранець О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.08.2015
- Дата етапу: 31.08.2015
- Номер:
- Опис: стягнення 2405,56 грн.
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 6/209
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Баранець О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.04.2008
- Дата етапу: 17.10.2013