Справа №2- 378/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2009 року Вінницький районний суд Вінницької області
в складі :
головуючого - судді Ганкіної І.А.,
при секретарі Яровій О.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_2до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом , -
В с т а н о в и в :
ОСОБА_2. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3. про визначення додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, мотивуючи свої вимоги тим, що 11.04.2008 року померла його рідна тітка (рідна сестра його батька) ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина : на будинок з погосподарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1
- на земельну ділянку площею 2.04 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Степанівської сільської ради Вінницького району та була надана спадкодавцю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , та належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серія НОМЕР_1 від 27.06.2003 року.
11.01.2008 року спадкодавець ОСОБА_3. вчинила заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй належало на день смерті і на що вона за законом мала право заповідала в рівних частках своїм племінникам, їм сторонам по справі, який був посвідчений секретарем Степанівської сільської Ради, та зареєстрований в реєстрі за № 10 .
Як вказує позивач в своїй заяві, що він фактично спадщину після смерті спадкодавиці прийняв, так як ще при житті спадкодавець ОСОБА_3. передала йому в користування свідоцтво про право власності на будинковолодіння та державний акт на право приватної власності на земельну ділянку, в замін цього він надавав матеріальну допомогу, купував продукти харчування та ліки за власні кошти, крім того він, приймав участь в похованні своєї тітки ОСОБА_3., проводив поминальні дні після її смерті , однак заяву про прийняття спадщини в строк , встановлений ст. 1270 ЦК України не подав з поважної причини, оскільки отримавши 14.02.2008 року закордонний паспорт , виїхав на роботу в Росію , а повернувся в Україну лише 29.12.2008 року , про що свідчить відмітка митного контролю в закордонному паспорті , а тому просить визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини .
Інший спадкоємець за заповітом , відповідач по справі ОСОБА_3. спадщину не приймав та на неї не претендує, написавши при цьому заяву про відмову від спадщини в користь свого брата , позивача по справіОСОБА_2..
В попередньому судовому засіданні представник позивачаОСОБА_2.- ОСОБА_1 позовні вимоги свого довірителя підтримав, аргументуючи їх мотивами, викладеними в позовній заяві , просив їх задоволити.
Відповідач ОСОБА_3. в попереднє судове засідання не з»явився, суду надіслав заяву, завірену нотаріусом нотаріального округу Санкт -Петрбургу, про слухання справи в його відсутність, позовні вимоги позивача по справі визнав в повному обсязі, не заперечував щодо до їх задоволення, при цьому повідомивши, що спадщину після смерті ОСОБА_3. не приймав та на неї не претендує.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України. Згідно ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення представника позивачаОСОБА_1, взявши до уваги заяву відповідача по справі -ОСОБА_3., дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть , виданої 11.04.2008 року серії НОМЕР_2, померла ОСОБА_3 , а/з № 10 (а.с. 6).
Після смерті ОСОБА_3. відкрилася спадщина : на будинок з погосподарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1, що належав померлій ОСОБА_3. на підставі свідоцтва про право власності на будинок від 20.11.1989 року ( а.с.8 ) ; технічного паспорту на житловий будинок, де головою двору записана ОСОБА_3. ( а.с.9- 12) .
- На земельну ділянку площею 2.04 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Степанівської сільської ради Вінницького району та була надана спадкодавцю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , та належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серія НОМЕР_1 від 27.06.2003 року ( а.с. 13 ) .
Ще за життя , а саме 11.01.2008 року ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, а саме : все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй належало на день смерті і на що вона за законом мала право заповідала в рівних частках своїм племінникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .Даний заповіт був посвідчений секретарем Степанівської сільської Ради, та зареєстрований в реєстрі за № 10 ( а.с. 7 ) .
Спадкоємець за заповітом ОСОБА_3.- відповідач по справі, не скористався своїм законним право на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3., написавши при цьому заяву про її відмову ( а.с.21) .
Спадщину ж, фактично прийняв позивач по справі ОСОБА_2., вступивши в оперативне управління спадковим майном, а саме ще за життя спадкодавиця ОСОБА_3. передала йому в користування свідоцтво про право власності на будинковолодіння та державний акт на право приватної власності на земельну ділянку ; надавав матеріальну допомогу останній, купував їй продукти харчування, ліки, крім того він, приймав участь в похованні своєї тітки ОСОБА_3., проводив поминальні дні після її смерті , однак заяву про прийняття спадщини в строк , встановлений ст. 1270 ЦК України не подав з поважної причини, оскільки отримавши 14.02.2008 року закордонний паспорт , виїхав в Росію , а повернувся в Україну лише 29.12.2008 року , про що свідчить відмітка митного контролю в закордонному паспорті ( а.с.17-18 ) .
Дані правовідносини регулюються:
- ч.1 с. 1223 ЦК України передбачає , що право на спадкування мають ті особи, які визначені у заповіті.
- ч.3 ст. 1272 ЦК України, згідно якої позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
- ч.1 ст. 1273 ЦК України передбачає, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України ....
- ч.1 ст.1274 ЦК України , згідно якої спадкоємець за заповітом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за заповітом.
Оскільки позивач пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини з причин, які судом визнані поважними, то з метою захисту його майнових прав, необхідноОСОБА_2 визначити додатковий строк, терміном один місяць, який буде достатній для подачі вказаної заяви до нотаріальної контори, крім того інший спадкоємець за заповітом ОСОБА_3. спадщину не приймав, відмовився від неї в установлений законом термін в користь ОСОБА_2..
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 1261, 1272, 1273, 1274 ЦК України, ст.ст.10, 11, 27, 31, 60, 130, 213, 214, 215, 223 ЦПК України, суд - ,
В и р і ш и в :
Позов задоволити.
Визначити для ОСОБА_2 додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини за померлоюІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 терміном в 1 ( один) місяць після вступу рішення в законну силу.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги в строк передбачений для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя :
- Номер: 6/280/42/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-378/09
- Суд: Коростишівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Ганкіна І.А.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.11.2016
- Дата етапу: 01.02.2017
- Номер: 22-ц/776/411/17
- Опис: про визнання недійсним акту про нещасний випадок форми НПВ, зобов'язання складання акта форми Н-1
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-378/09
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: Ганкіна І.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.01.2017
- Дата етапу: 01.02.2017
- Номер: 6/280/4/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-378/09
- Суд: Коростишівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Ганкіна І.А.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.02.2017
- Дата етапу: 20.12.2017
- Номер: 22-ц/776/1606/17
- Опис: про визнання недійсним акту про нещасний випадок та про видачу дубліката виконавчого листа і поновлення строку для пред’явлення до виконання
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-378/09
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: Ганкіна І.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.07.2017
- Дата етапу: 20.12.2017