Судове рішення #4095708

 

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ




 

 

 

 


У Х В А Л А

 

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

 

20 січня 2009 року                        Київ                           №К-13209/07

 

 

 

 

         Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

 

Головуючого  -  судді  Фадєєвої Н.М.

Суддів   -  Васильченко Н.В., Кравченко О.О., Леонтович К.Г., Матолича С.В.

 

 

розглянувши у  попередньому розгляді   касаційну скаргу Міністерства транспорту та зв»язку України   на    ухвалу Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 26.03.2007р. у справі за позовом ДП «Радіопередавальний центр» до Броварської міської ради, третя особа – Міністерство транспорту та зв»язку України, про визнання рішення недійсним, -

 

 

 

 

В С Т А Н О В И Л А :

 

 

 

 

Доповідач Фадєєва Н.М

 

 

Державне підприємство «Радіопередавальний центр» звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Броварської міської ради про визнання нечинним витягу з рішення Броварської міської ради Київської області від 29.12.2005р. № 863-41-04 про надання в оренду Державному підприємству ««Радіопередавальний центр» земельної ділянки площею 115,8643 га терміном на один рік та зобов»язати Броварську міську раду Київської області прийняти рішення про видачу Державного акту на право постійного користування ДП «Радіо передавальний центр» земельними ділянками по вул. Київській 225 та вул. Кутузова, 6.

Постановою господарського суду Київської області від 16.06.2006р.  відмовлено в задоволенні позову.

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 26.03.2007р. апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова господарського суду Київської області від 16.06.2007р. – без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеними судовими рішеннями,Міністерство транспорту та зв»язку України звернулось   з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, Державне підприємство „Радіопередавальний центр" засноване на державній власності наказом Державного комітету України по зв'язку № 93 від 12.07.1993р., входить до складу Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, який передано до сфери управління Державного комітету зв'язку та інформатизації України відповідно до Указу Президента України «Про деякі заходи щодо вдосконалення державного регулювання послуг електрозв'язку та радіозв'язку» від 01.03.2001р. № 122 та постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2001р. №539 «Про передачу Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення до сфери управління Державного комітету зв'язку та інформатизації» з усіма його підприємствами та організаціями.

Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство „Радіопередавальний центр" звернулось з клопотанням до Броварської міської ради, щодо отримання дозволу на підготовку технічної документації на оформлення Державного Акту на право постійного користування земельними ділянками по вул. Київській, 225 та вул. Кутузова, 6, для обслуговування існуючих технічних споруд і будинків.

09.09.2004р. Броварською міською радою Київської області було прийнято рішення про надання ДП „Радіопередавальний центр" дозволу на складання технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками по вул. Київській та вул. Кутузова, 6 для обслуговування технічних будівель та споруд.

Державним підприємством „Радіопередавальний центр" (замовник) було укладено Договір № 8 від 04.02.2004р. (Договір) з інститутом „Укргеоінформ" (підрядник) на виконання проектно-вишукувальних робіт та оформлення документації.

Відповідно до п. 1 Договору підрядник прийняв на себе зобов'язання по виконанню проектно-вишукувальних робіт та оформлення документації на виготовлення Державного Акту на право постійного користування двома земельними ділянками Державному підприємству „Радіопередавальний центр" в м. Бровари Київської області.

Додатковою угодою № від 02.08.2004р. до Договору № 8 від 04.02.2004р. сторони погодили, що підрядник зобов'язується виконати роботи обумовлені Договором на протязі 9 місяців 2004 року при прийнятті рішення міською радою до 01.10.2004р. про оформлення права постійного користування двома земельними ділянками.

На підставі поданих ДП «Радіопередавальний центр" документів, а саме технічної документації, виготовленої інститутом „Укргеоінформ", Броварською міською радою Київської області прийнято рішення №863-41-04 від 29.12.05р. "Про припинення право користування земельними ділянками, надання в оренду земельних   ділянок,    надання   дозволів    на   виготовлення    техдокументації   по оформленню права користування земельними ділянками юридичним та фізичним особам та зміну цільового призначення земельних ділянок, та внесення змін до рішень Броварської міської ради", відповідно до п.п.2.16. п.2 якого було вирішено надати в оренду за рахунок земель міської ради ДП "Радіопередавальний центр" земельну ділянку площею 115,8643 га, - землі обмеженого використання - без права забудови, в зв'язку з тим, що об'єкт підлягає виносу згідно з "Переліком підприємств та об'єктів, які впливають на розвиток житлово-цивільного будівництва і підлягають перепрофілюванню або виносу", для обслуговування будівель і споруд - землі зв'язку, по вул. Кутузова, 6 терміном на 1 рік (далі - спірне рішення).

Позивач вважає, що рішення Броварської міської ради Київської області №863-41-04 від 29.12.05р. є незаконним та підлягає визнанню нечинним, оскільки порушує права позивача на постійне користування земельними ділянками.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 25 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У відповідності до ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно з п. 12 розділу XПерехідних положень Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 25.10.2001р. №2768-111 чинної на час прийняття спірного рішення) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів — відповідні органи виконавчої влади.

У відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а)розпорядження землями територіальних громад;

б)    передача   земельних    ділянок    комунальної    власності    у    власність
громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;

в)   надання   земельних   ділянок   у   користування   із   земель   комунальної
власності відповідно до цього Кодексу;

г)вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до
цього Кодексу;

ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст:,

д)організація землеустрою;

є) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;

) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

ж)      обмеження,   тимчасова   заборона   (зупинення)   використання   земель
громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного
законодавства;

з)   підготовка висновків щодо   вилучення (викупу) та надання  земельних
ділянок відповідно до цього Кодексу;

и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і)  інформування   населення  щодо  вилучення  (викупу),  надання  земельних ділянок;

ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;

й) вирішення земельних спорів;

к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.    Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевою самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 122'. Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним  особам у  постійне  користування  здійснюється  на підставі  рішень органів   виконавчої  влади  та  органів  місцевого   самоврядування   за   проектами відведення цих ділянок.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Проект  відведення  земельної ділянки  погоджується  із  землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи  по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської селищної,, міської ради,  які  розглядають   його  у  місячний  строк і.   в  межах  своїх  повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки подається до відповідної місцевої ради лише після його погодження всіма зазначеними особами та органами.

Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до ст.. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності, громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.

Спірним рішенням Броварської міської ради було вирішено надати в оренду за рахунок земель міської ради ДП "Радіопередавальний центр" земельну ділянку площею 115,8643 га, - землі обмеженого використання - без права забудови, в зв'язку з тим, що об'єкт підлягає виносу згідно з "Переліком підприємств та об'єктів, які впливають на розвиток житлово-цивільного будівництва і підлягають перепрофілюванню або виносу", для обслуговування будівель і споруд - землі зв'язку, по вул. Кутузова, 6 терміном на 1 г;к.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, згідно з «Переліком підприємств та об'єктів, які впливають на розвиток житлово-цивільного будівництва і підлягають перепрофілюванню або виносу», який викладений в Генеральному плані забудови міста Бровари Київської області від 1999р. та затверджений виконкомом Броварської міської ради, технічні об'єкти, що обслуговує державне підприємство «Радіопередавальний центр» за адресою: м. Бровари, вул. Київська підлягають виносу до 2005р., в зв'язку з тим, що джерело електричного випромінювання впливає на забудову площадки під житлово-цивільне будівництво у IVжитловому районі, а технічні об'єкти, що обслуговує ДП „Радіопередавальний центр" за адресою: м. Бровари. вул. Кутузова.6 підлягають виносу до 2005р. та до 2015р. у зв'язку з тим, що згідно Генерального плану забудови міста Бровари Київської області за вказаною адресою передбачається будівництво транспортної розв'язки та житлово-цивільного і складського будівництва.

Згідно висновків відділу містобудування та архітектури Броварської міської ради від 15.10.2004р. користування земельними ділянками по вул. Київській, 225 та вул. Кутузова, 6 мають містобудівні обмеження та обтяження, зокрема, об'єкт підлягає виносу згідно з «Переліком підприємств та об'єктів, які впливають на розвиток житлово-цивільного будівництва і підлягають перепрофілюванню або виносу».

Отже, при прийнятті спірного рішення відповідачем були враховані вищевказані положення містобудівної документації.

Водночас, позивачем ні в суді першої інстанції, ні під час апеляційного розгляду справи, не надано доказів погодження розробленого проекту відведення земельної ділянки з природоохоронними та санітарно-епідеміологічними органами, як того вимагає ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності окладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час апеляційного провадження Броварською міською радою було надано наказ Державного департаменту з питань зв'язку та інформатизації Міністерства транспорту та зв"язку України від 08.08.2006р. №138 «Про створення комісії з припинення державного підприємства РПЦ м. Бровари, що входить до складу концерну РРТ».

Відповідно до п.2 вищевказаного наказу комісію з припинення ДП Радіопередавальний центр» зобов'язано забезпечити подання повідомлення до органу, що здійснює державну реєстрацію, про припинення РПЦ м. Бровари та надання йому у встановленому порядку необхідних документів для внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідних змін, здійснити відповідні заходи щодо виключення РПЦ м. Бровари з ЄДРПОУ. А також, згідно з затвердженими актами прийому-передачі забезпечити передачу активів і пасивів РПЦ м. Бровари Концерну РРТ.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що надання земельних ділянок в постійне користування є правом органу місцевого самоврядування, а не обов'язком, судова колегія погоджується з висновком суду, що спірне рішення Броварської міської ради відповідає вимогам законодавства, визначеній законом компетенції та не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

Щодо позовних вимог в частині зобов’язання Броварської міської ради Київської області прийняти рішення про видачу Державного акту на право постійного користування ДП «Радіопередавальний центр» земельними ділянками, судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до ч. З ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Предмет позову в частині зобов'язання Броварської міської ради Київської області прийняти рішення про видачу Державного акту на право постійного користування ДП «Радіопередавальний центр» земельними ділянками не відповідає встановленим законом способам захисту прав.

Вирішення питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції місцевих Рад. Ці питання повинні вирішуватись Радою відповідно до вимог діючого законодавства, що регулюють земельні відносини в Україні.

Пунктом 12 розділу XПерехідних положень Земельного кодексу України в редакції Закону України від 20.12.2005р. № 3235-1У (набрав чинності з 01.01.2006р.) встановлено,   що  до  розмежування  земель  державної  і   комунальної власності повноваження  щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім  земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, Тобто, на час звернення ДП «Радіо передавальний центр» з вищевказаною позовною вимогою, позивачем не враховано і те, що розпорядження землями, на яких розташовані державні підприємства, вже не належало до повноважень міської ради.

Колегія суддів вважає, що висновок суду про відмову в задоволенні позовних вимог є вірним.

Колегія суддів вважає, що постанова суду ґрунтується на всебічному, повному та об»єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.

           Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

 Керуючись ст.ст. 220, 220-1,  221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

 

                                 У Х В А Л И Л А :

 

Касаційну скаргу Міністерства транспорту та зв»язку України залишити без задоволення, а ухвалу Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 26.03.2007р. у справі  №167/10-06  -  без змін.

          Ухвала  набирає  чинності  з  моменту  проголошення  і оскарженню  не підлягає.

 

Судді :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація