Судове рішення #4095633

                                               

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

 

                                                        У Х В А Л А

 

 

15 січня  2009 року                     м. Київ                     № К-13873/07

 

 

 

 

Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

 

 

 

Головуючого судді - Фадєєвої Н.М.

 Суддів-Васильченко Н.В.,Кравченко О.О.,Леонтович К.Г., Матолича С.В.

За участю секретаря - Мудренко А.О.

 

 

розглянувши в судовому засіданні матеріали касаційної скарги ОСОБА_1. на постанову апеляційного суду Луганської області від 24.05.2007р. у справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Кіровську про визнання дій протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії, -

 

 

 

 

ВСТАНОВИЛА:

 

 

 

 

 

__________________________________________________________

 

Доповідач суддя Фадєєва Н.М.

 

 

 

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому посилається на те, що йому, як учасникові ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи, захворювання якого пов'язане з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно нормативно - правових актів України, а саме ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії повинен дорівнювати 8 мінімальних пенсій за віком, а оскільки Законом України "Про державний бюджет України на 2006 р." встановлений мінімальний розмір пенсій за віком у сумі 366 грн., тому його розмір пенсії повинен бути перерахованим і становить (2928) грн. відповідно 2 групи інвалідності.

Згідно до ст.50 вказаного Закону йому також повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% відповідно від групи інвалідності. В перерахунку розмірів пенсій Пенсійним Фондом України у м. Кіровську було відмовлено посилаючись на те, що вимога безпідставна, тому позивач просить визнати дії відповідача незаконними, та зобов'язати зробити перерахунок назначеної йому пенсії, встановити її у розмірі 8 мінімальних розмірів пенсій у сумі 2928 грн. й додатково щомісячно 75% мінімальної пенсії за віком у розмірі 274 грн.50 коп.

Просив зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Кіровську Луганської області робити перерахунок пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком постійно.

Постановою Кіровського міського суду Луганської області від 18.12.2006р. позов задоволено.

Ухвалою апеляційного суду Луганської області від 24.05.2007р. апеляційна скарга задоволена, постанова Кіровського міського суду від 18.12.2006р. скасована, ухвалене нове судове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального права.

Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням апеляційного суду Луганської області від 24.05.2007р., ОСОБА_1. звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати рішення апеляційного суду Луганської області від 24.05.2007р., залишити в силі постанову Кіровського міського суду Луганської області від 18.12.2006р.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Скасовуючи рішення суду першої станції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлені саме такі розміри виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які і були виплачені позивачеві. Проте з таким висновком суду апеляційної інстанцій погодитися не можна з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.. 54 ч. 4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розмір пенсій  для інвалідів щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими:

по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Ст.. 50 цього Закону  вказує, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірах:

-    інвалідам 1 групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

-    інвалідам 2 групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

-    інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від ЗО травня 1997 року № 523 Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала наслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника наслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений новий Порядок обчислення пенсій, де передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів , щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчою по 2 групі  інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком, по 3 групі інвалідності -6. Цей пункт Закону не змінювався і не відмінявся.

Таким чином, норма Закону містить посилання на те, що при призначенні пенсій чорнобильцям" Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується, хоча представник відповідача проти цього заперечувала, крім того, в Законі чітко зазначено, що і пенсії які призначаються за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, розмірі відшкодування фактичних збитків, і пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком, по 3 групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком.

Також встановлено, що:

1) мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону (796-2), не може бути нижчим:

для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень.

Зі змісту вимог законів України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 2002-2005 роки не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статей 37, 39, 48, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягають саме статті 37, 39, 48, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та законодавство щодо розмірів мінімальних заробітних плат на 2002-2005 роки, а не Постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26.07.1996р. № 83

Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню вищевказані статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд апеляційної інстанції помилково скасував правильне по суті рішення суду першої інстанції, невірно застосувавши норми матеріального права, що призвело до ухвалення ним незаконного судового рішення. Зазначена обставина відповідно до ч. 1 ст.226 КАС України є підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

За таких обставин, касаційна скарга ОСОБА_1. підлягає задоволенню в повному обсязі, постанова апеляційного суду Луганської області від 24.05.2007р. підлягає скасуванню, а постанова Кіровського міського суду Луганської області від 18.12.2006р.- залишенню в силі.

 

 

Керуючись ст. ст. 220, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

 

                                     УХВАЛИЛА:

 

Касаційну скаргу ОСОБА_1. задовольнити.

Постанову апеляційного суду Луганської області від 24.05.2007р. скасувати.

Постанову Кіровського міського суду Луганської області від 18.12.2006р. залишити в силі.

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.

 

 

Судді

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація