ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2015 року м. Київ К/9991/57748/11
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Бутенка В.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про скасування вимоги за касаційною скаргою відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2011 року,
в с т а н о в и л а:
Відкрите акціонерне товариство "Харківський завод "Точмедприлад" звернулось до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, в якому просило скасувати та визнати недійсною вимогу про сплату боргу від 04 червня 2010 року № Ю-336 на загальну суму 52439,29 грн.
Позов мотивовано протиправністю вимоги від 04 червня 2010 року № Ю-336 як такої, що надіслана органом Пенсійного фонду України за відсутності недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Так, на думку позивача, виконання страхувальником обов'язку щодо сплати страхових внесків залежить від факту отримання коштів на оплату праці (виплату доходу). У випадках, коли протягом 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду страхувальник фактично не отримав кошти на оплату праці (виплату доходу), він не може мати обов'язку по сплаті страхових внесків до моменту отримання коштів на оплату праці (виплату доходу).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі відкрите акціонерне товариство "Харківський завод "Точмедприлад" із посиланням на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове, про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відкритим акціонерним товариством "Харківський завод "Точмедприлад" до управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті на загальну суму 52439,29 грн.
У зв'язку з несплатою позивачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у встановлений законом строк, відповідачем на адресу відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" надіслано вимогу про сплату боргу від 04 червня 2010 року № Ю-336.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає обов'язок зі сплати страхових внесків незалежно від факту виплати заробітної плати (доходу). З урахуванням викладеного, а також зважаючи на те, що позивачем не сплачено страхові внески протягом граничного строку, встановленого частиною шостою статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", судами попередніх інстанцій зроблено обґрунтований висновок про правомірність надіслання позивачеві вимоги про сплату боргу від 04 червня 2010 року №Ю-336.
Згідно з пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, базовим звітним періодом у даному випадку є календарний місяць. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштівна оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно з частиною дванадцятою статті 20 зазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 статті 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція), нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати, на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до підпункту 5.1.6 пункту 5.1 статті 5 Інструкції остаточний розрахунок за базовий період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що виникнення обов'язку страхувальника зі сплати страхових внесків не ставиться в залежність від факту виплати заробітної плати (доходу). При цьому граничним терміном сплати страхових внесків відповідно до частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є закінчення двадцятиденного строку, який обчислюється з дня закінчення базового звітного періоду.
Судами попередніх інстанцій на підставі доказів, досліджених під час судового розгляду справи, встановлено, що відкритим акціонерним товариством "Харківський завод "Точмедприлад" у визначений законодавством строк страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не перераховано.
Крім цього, відповідно до підпункту 10.11 пункту 10 Інструкції у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.
Таким чином, зважаючи на те, що страхувальник на момент сплати поточних страхових внесків має несплачену суму недоїмку, орган Пенсійного фонду України правомірно провів перерозподіл сплачених сум поточних страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення та, відповідно, надіслав страхувальнику повідомлення про здійснений перерозподіл.
Правова оцінка встановлених обставин судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами попередніх інстанцій не допущено.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 210, 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Харківський завод "Точмедприлад" залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В.
Судді Амєлін С.Є.
Бутенко В.І.