Категорія № 47
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 січня 2009 року Справа № 2а-29589/08
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Матвєєвої В.В..
при секретарі: Зацепіної Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача: ОСОБА_1,
представник відповідача УПФУ в Новопсковському районі: Скребцова М. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області та управління Державного казначейства у Луганській області про визнання незаконними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії дитині війни, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2008 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області та управління Державного казначейства у Луганській області про визнання незаконними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії дитині війни з 01.01.2006 р.
У судове засідання позивач не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в судовому засіданні не визнав позовні вимоги, надав заперечення відповідно до якого просив відмовити в задоволенні вимог позивача, дав пояснення щодо вимог наданого заперечення.
Представник відповідача управління Державного казначейства у Луганській області в судовому засіданні не визнав позовні вимоги, надав заперечення відповідно до якого просив відмовити в задоволенні вимог позивача, дав пояснення щодо вимог наданого заперечення.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме:
про визнання неправомірних дій та бездіяльності управління Пенсійного фонду України, щодо виплати позивачу надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 року, та перерахунку пенсії з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.05.2008 року.
про зобов'язання управління Пенсійного фонду України до нарахувати та виплатити на користь позивача надбавку до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12. 2007 рік; та перерахувати пенсію з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.05.2008 року
В задоволенні інших позовних вимог відмовити за необґрунтованістю із наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни», що підтверджується посвідченням № 328875 від 25.05.2003 року, та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімального розміру пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, ст. 111 було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону
2
України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року положення ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним.
Виходячи з того, що 09 липня 2007 року Конституційний суд України прийняв рішення у справі про соціальні гарантії громадян та відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, то з 09 липня 2007 року норма ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» про підвищення пенсії дітям війни на 30% підлягає виконанню.
Вимоги про індексацію та нарахування 3 % річних від простроченої суми, не підлягають задоволенню в зв'язку з тим, що посилання позивача на наявність правовідносин між сторонами є безпідставними, оскільки, спірні правовідносини регулюються спеціальним законом і не відносяться до тих, що регулюються правовідносинами зобов'язального права. Законом -України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» така компенсація та індексація передбачені тільки у разі, якщо належні громадянинові суми були нараховані та своєчасно не виплачені, а у даному випадку позивачці відповідачами ніяких сум не нараховувалося, у зв'язку з чим вимоги зазначених Законів на виниклі правовідносини не поширюються.
Згідно ст. 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму, відповідно до законодавства.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті, незважаючи на невірне посилання позивача на розмір підвищення до пенсії, встановленого Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік».
На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановлених для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлених розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 110 Закону України „Про державний бюджет України на 2006 рік" установлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим ст. 5 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", запроваджується з 01 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" Кабінетом Міністрів України у 2006 році не було розроблено.
Про не конституційність положень ст. 110 Закону України „Про державний бюджет України на 2006 рік" рішень не приймалося. Зважаючи на те, що рішення Конституційного суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року щодо неконституційності ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», на Закон України «Про державний бюджет України на 2006» не поширюється, тому позов в частині перерахунку підвищення пенсії з 01.01.2006 року не підлягає задоволенню.
Розглядаючи позовні вимоги про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити підвищення пенсії як дитині війни у 2008 року суд виходить з наступного.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін
3
передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний до нарахувати та виплатити позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31.12.2007 рік., та призвести перерахунок и пенсії, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.05.2008 року і не має правових підстав для задоволення вимог в частині стягнення доплати до пенсії у вигляді 30% мінімальної пенсії за віком за період 2006 року та за період з 01.01.2007 по 08.07.2007 рік.
Вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача проводити перерахунок пенсії і в подальшому не підлягає задоволенню оскільки в межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов'язання управління Пенсійного фонду України в подальшому робити перерахунок позивачу пенсії з дня установлення нового розміру прожиткового розміру є безпідставним, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце, та без наявності спірних правовідносин.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 62, 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст. 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» Законом України «Про прожитковий мінімум», Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року та від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 159, 160, 161, 163, 167 КАС України , -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії та бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області, щодо відмови у перерахунку та виплаті на користь ОСОБА_2 надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07. 2007 рік по 31.12.2007 року, та перерахунку пенсії з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.05.2008 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_2 надбавку до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12. 2007 рік та перерахувати пенсію з урахуванням надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.05.2008 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом,
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.