ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2014 р. Справа № 804/19543/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Максименко Е.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за участю:
представника позивача - Мельник С.О., довіреність № 23000/10/10-027 від 15.12.2014 року
прокурора - Пономаренко А.Є.
за позовом Першого заступника прокурора м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області,
до Державного підприємства «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування»,
про стягнення заборгованості, -
Обставини справи: Перший заступника прокурора м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Державного підприємства «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3310260,15 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на положеннях Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та мотивовані тим, що відповідачем не сплачується у встановлені законодавством строки сума єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період вересень-жовтень 2014р.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
Під час розгляду справи, у зв'язку з частковим погашення заборгованості, подавалися заяви про зменшення позовних вимог, згідно яких заборгованість Державного підприємства «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 1096354,19 грн.
В судовому засідання прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином - шляхом направлення на його адресу судової повістки. Заперечення на позовну заяву, а також клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Приймаючи до уваги належне повідомлення осіб, які беруть участь у справі, приймаючи до уваги достатність доказів для прийняття повного та обґрунтованого рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній матеріалів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за номером 32495626 та на податковому обліку перебуває у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші, юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми .власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на. умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною скобою - підприємцем, якщо виконувані роботи (вдавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і. організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином відповідно до вищезазначених приписів Закону Державне підприємство «Дніпропетровський науково - виробничий комплекс «Електровозобудування» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п.п. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок, нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. №455 (далі - Інструкція №455), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювали і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6 Закону).
За правилами абзацу першого частини 8 статті 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Також, згідно п.п. 6 п. 4.3 розділу 4 Інструкції №455, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок; нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної шати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Таке правило, на думку суду, узгоджується з положеннями частини 5 статті 7 Закону, згідно якої єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно ч.6 ст.25 Закону, за рахунок сум, що надходять від пітника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та нені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати, недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п.62 Інструкції № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена, платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4,3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цій Інструкції обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, зокрема: якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, якщо платник має на кінець календарного місяця борт зі стані фінансових санкцій. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом (п. 6.3 Інструкції № 455).
Згідно п. 6.4 Інструкції № 455, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок; звітів платника про врахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.
Вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до абзаців 9 пункту 4 ст. 25 Закону України №2464-VI, та 6.5 Інструкції №455 протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про суму недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десята календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
За приписами абзацу 10 пункту 4 ст.25 Закону та пункту 6.8. Інструкції №455, у разі якщо платник, який одержав вимогу і протягом десяти календарних днів після її отримання не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені, не узгодив вимогу з відповідним органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня отримання узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України вимогу про сплату недоїмки, у якій зазначає суму борту за даними картки особового рахунку платника на дату подання.
У зазначених випадках орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу доходів і зборів з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Як свідчать матеріали справи, на виконання встановленого обов'язку відповідачем подано до податкового органу звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2014р. у розмірі 1643767,31 грн. та за жовтень 2014 р. у розмірі 1666492,84 грн., однак у зв'язку не своєчасним перерахуванням єдиного внеску за відповідачем утворилась недоїмка.
На підставі чого, 01.12.2014р. Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено вимогу за №Ю15, згідно з якою недоїмка становить 2765362,96 грн. Вимога отримана відповідачем 10.12.2014р., згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Державне підприємство «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» відповідно довідки по єдиному соціальному внеску станом на 25.12.2014р. має заборгованість у сумі 1096354,19 грн.
Відповідач у порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надав доказів оскарження вимоги про сплату єдиного внеску або сплати заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1096354,19 грн.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У судовому засіданні, яке відбулось 26.12.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 26.12.2014 року.
Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровський науково-виробничий комплекс «Електровозобудування» (ЄДРПОУ 32495626) на користь бюджету заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і сумі 1096354,19 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. Сидоренко