Судове рішення #40917643

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


16 січня 2015 р. Справа № 804/20792/14


Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., при секретарі Максименко Е.М., розглянувши за участю:

представника позивача - ОСОБА_1, довіреність без/н

представника позивача - ОСОБА_2, довіреність без/н

представника відповідачів - Кравченко В.В., довіреність № 83 від 12.01.2015 року

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4

до відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська,

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

Обставини справи: ОСОБА_4 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська про:

- визнання протиправною бездіяльність начальника начальника КЕВ м. Дніпропетровська, яка виразилася в не розгляді заяви ОСОБА_4 №3151 від 15.12.2014 року щодо передачі у приватну власність квартири, яку вона займає разом з членами її родини на підставі ордеру №237 від 16.11.1998р. та довідки про переоформлення особового рахунку №537 від 30.03.2006р. за адресою: АДРЕСА_1 та не прийнятті рішення по цій заяві в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» та згідно процедури, передбаченої «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого наказом МЖКГ №396 від 16.12.2009р.;

- зобов'язання начальника КЕВ м. Дніпропетровська, як керівника органу приватизації, розглянути та прийняти рішення по суті заяви ОСОБА_4 про передачу у приватну власність квартири, яку вона займає разом з членами її родини на підставі ордеру №237 від 16.11.1998р. та довідки про переоформлення особового рахунку №537 від 30.03.2006р. за адресою: АДРЕСА_1 та не прийнятті рішення по цій заяві в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» та згідно процедури, передбаченої «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженого наказом МЖКГ № 396 від 16.12.2009р. та вжити необхідні заходи щодо приватизації цієї квартири.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно не прийняв рішення щодо передачі у приватну власність квартири, обмежившись наданням відповіді №3819 від 15.12.2014р. з посиланням на те, що житловий фонд в смт Черкаське не переданий до комунальної власності, військове містечко смт Черкаське включене до числа закритих, квартири в яких не підлягають приватизації.

Відповідач проти позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що дана квартира не підлягає приватизації, оскільки розташована на території закритого військового поселення, про що повідомлено заявнику листом за вих. №3819 від 15.12.2014р.

В судовому засіданні 12.01.2014р. та 16.01.2014р. позивачем подані заяви про зміну формулювання позовних вимог, а саме щодо розташування квартири на території відкритого військового містечка та органу приватизації, а саме Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська.

В судовому засіданні представник відповідача надав рішення №105 від 12.01.2015р. про відмову в оформлені передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_2 Т.М., з клопотання про відмову в задоволенні адміністративного позову внаслідок прийняття рішення по суті звернення позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 проживає в АДРЕСА_2. Вселення в квартиру відбулося на підставі ордеру №237 від 16 листопада 1998 року, виданого Гвардійською КЕЧ району ОСОБА_1 (чоловік ОСОБА_4.).

15.10.2014р. ОСОБА_4 звернулася з заявою (вх. №3151) до начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська ОСОБА_6, про передачу в приватну власність квартири АДРЕСА_3, в якій вона проживає спільно з членами її родини на підставі ордеру №237 від 16.11.1998 р.

Листом від 15.12.2014р. за вих. №3819 начальник Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська ОСОБА_6 повідомив позивача про те, що житловий фонд військових містечок селиш, Гвардійське, Черкаське у комунальну власність територіальних громад не передано. Згідно з Законом України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», військові містечка є військовим майном, яке знаходиться в оперативному управлінні військових частин і КЕВ м. Дніпропетровська. Управлінням військовим майном, згідно з законом, здійснює Міністерство оборони. Згідно листа квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України №303/22/1/850 від 05.09.2013р., військове містечко включено до числа закритих і не підпадає під приватизацію житлового фонду. Інших керівних документів щодо надання повноважень КЕВ м. Дніпропетровська розпоряджатися житловим фондом військових містечок не надходило. Згідно з ст. 19 Конституції України посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах наданих їм повноважень. На підставі викладеного відсутні повноваження про передачу квартири в приватну власність.

Згідно із ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Правовий режим власності визначається виключно законами (п.7 ч.1 ст.92 Конституції України).

Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі - Закон України №2482), який визначає правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання і утримання.

Відповідно до ст.1 Закону України №2482 приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Згідно із ч.2 ст.2 Закону України №2482 не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Частиною 5 статті 5 Закону України №2482 передбачено, що кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Відповідно до частин 1, 2, 3, 10 статті 8 Закону України №2482, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.

Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Аналіз даної норми свідчить про те, що орган приватизації зобов'язаний не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина прийняти рішення про передачу у власність або про відмову у передачі квартири у власність.

Як вбачається з матеріалів справи, під час розгляду справи, в межах місячного строку з дня одержання заяви громадянина, відповідачем прийнято рішення №105 від 12.01.2015р., згідно якого відмовлено ОСОБА_4 в оформленні передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_4.

Отже, звернення позивача щодо передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_4, на час розгляду справи, розглянуте із прийняттям одного із можливих рішень. У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про відсутність бездіяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська щодо розгляду заяви позивача про передачу у приватну власність квартири.

Частиною ч. 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Враховуючи відсутність факту бездіяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська щодо розгляду заяви ОСОБА_4 про передачу у приватну власність квартири, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність щодо розгляду заяви, неприйняття рішення та про зобов'язання відповідача розглянути та прийняти рішення по суті заяви ОСОБА_4 про передачу у приватну власність квартири і вжиття необхідних заходів щодо приватизації квартири, задоволенню не підлягають.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 16.01.2015 року.

У повному обсязі постанову складено 21.01.2015 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.



Суддя Сидоренко Д.В.






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація