Судове рішення #40897137


ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"16" лютого 2015 р. Справа № 917/1884/14


Колегія суддів у складі: головуючий суддя Бондаренко В.П., суддя Россолов В.В., суддя Тихий П.В.,

при секретарі Деппа-Крівіч А.О.,

за участю представників:

позивача - Дикий С.О. - дов. № 12/01-17 від 22.01.2015р.,

відповідачів - не з'явились,

третіх осіб - не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу 1-го відповідача (вх. №132 П/1-9) на рішення господарського суду Полтавської області від 25.11.2014 р. у справі № 917/1884/14,

за позовом Полтавської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок, м. Полтава,

до 1) Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, м. Полтава;

2) Територіальна громада м. Полтави в особі Полтавської міської ради, м. Полтава,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1) Управління з питань містобудування та архітектури, м. Полтава;

2) Інспекція по контролю за благоустроєм екологічним та санітарним станом міста, м. Полтава,

про усунення перешкод у користуванні майном, -


ВСТАНОВИЛА:


Рішенням господарського суду Полтавської області від 25.11.2014 р. (суддя Гетя Н.Г.) позов задоволено. Зобов'язано фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 за свій рахунок знести незаконно здійснене ним будівництво торгівельного павільйону, який знаходиться по АДРЕСА_1 у м. Полтаві. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Полтавської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок 1218,00 грн. судового збору. Провадження в частині позовних вимог до 2-го відповідача - Територіальної громади м. Полтави в особі Полтавської міської ради припинено.

1-й відповідач, ФОП ОСОБА_2, з рішенням суду першої інстанції не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Полтавської області від 25.11.2014р. та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм чинного законодавства.

У судове засідання апелянт не з'явився та про причини неявки суд не сповістив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 15.01.2015р. про прийняття апеляційної скарги до провадження, копію якої отримав 20.01.2015р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи (а.с. 170).

Позивач, Полтавська обласна організація Українського товариства мисливців і рибалок, відзиву на апеляційну скаргу не надав, в судовому засіданні просить апеляційну скаргу 1-го відповідача залишити без задоволення, а рішення господарського суду Полтавської області від 25.11.2014 р. у справі № 917/1884/14 - без змін. Вважає, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції законним та таким, що прийняте у відповідності з нормами чинного законодавства.

2-й відповідач, Територіальна громада м. Полтави в особі Полтавської міської ради, та треті особи, Управління з питань містобудування та архітектури, м. Полтава, і Інспекція по контролю за благоустроєм екологічним та санітарним станом міста, м. Полтава, відзивів на апеляційну скаргу не надали, в судове засідання не з'явились та про причини неявки Харківський апеляційний господарський суд не сповістили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи (а.с. 168,169,171).

Враховуючи те, що судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, проте відповідачі та треті особи не скористалися своїми правами, передбаченими статтею 22 ГПК України та виходячи з того, що явка сторін не визнавалася обов'язковою судом апеляційної інстанції, а участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені статтею 22 ГПК України) є правом, а не обов'язком сторін, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі вищевказаних осіб за наявними у ній матеріалами у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи 1-го відповідача, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та повторно розглянувши справу в порядку ст. 101 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно свідоцтва № 670 право власності на нежитлові будівлі адміністративний будинок, загальною площею 739,2 кв. м та гаражі, загальною площею 212,0 кв. м, що складають 37/50 частин об'єкту, який розташований в АДРЕСА_1, належить Всеукраїнській раді Українського товариства мисливців і рибалок на праві колективної власності.

15.11.2011р. до Голови президії обласної ради товариства мисливців і рибалок Боровика К.О. звернулися із письмовою заявою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про надання дозволу на побудову торгового павільйонна в АДРЕСА_1

Цього ж дня, 15.11.2011р. Голова президії обласної ради товариства мисливців і рибалок Боровик К.О. розглянув заяву ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про надання дозволу на прибудову торгового павільйону в АДРЕСА_1 та надав відповідь, що не буде заперечувати, якщо цей павільйон не буде створювати труднощів проїзду на територію даної організації.

15.01.2013р. Голові президії обласної ради товариства мисливців і рибалок Боровик К.О. поступила заява від жителів двох будинків по вул. Новий Базар з проханням не надавати дозволу ОСОБА_6 на прибудову торгового павільйону в АДРЕСА_1, так як такі дії перекриють заїзд до будинку, як спецмашин (пожарна, швидка допомога) так і іншому транспорту.

11.02.2013р. 1-й відповідач почав зводити металеву конструкцію в м. Полтава по АДРЕСА_1 та кріпити її до стіни фасаду будинку. 19.02.2013 р. він продовжував свої дії, обшивши металічний каркас залізними листами.

21.01.2013р. та 20.02.2013р. голова президії обласної ради товариства мисливців і рибалок Боровик К.О. звертався до міського голови м. Полтави Мамая О.Ф. з вимогою доручити відповідним службам провести необхідну перевірку. Також, 20.02.2013 р. голова президії Полтавської обласної ради УТМР звернувся до ФОП ОСОБА_6 з листом, яким просив припинити протиправні дії по зведенню металевої конструкції шляхом демонтажу, посилаючись на те, що даними діями пошкоджено фасад адмінбудинку та порушено правила планування і забудови міських і сільських поселень ДБН 360-92, так і пожежні вимоги щодо протипожежної відстані між житловими, громадськими і допоміжними будинками промислових підприємств.

19.03.2013р. Управління з питань містобудування та архітектури надало президії обласної ради товариства мисливців і рибалок відповідь, що, розміщення зазначеної тимчасової споруди відповідно до розроблених графічних матеріалів погоджено головою президії Полтавської обласної організації УТМР, якій належить будівля по АДРЕСА_1.

В зв'язку з чим, голова президії обласної ради товариства мисливців і рибалок Боровик К.О. звернувся до начальника УБОЗ УМВС України в Полтавській області, начальника ПМУ УМВС України в Полтавській області, Начальника УМВС України в Полтавській області, прокурора Октябрського району м. Полтави, прокурора Полтавської області з проханням провести перевірку і прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України відносно групи осіб: ОСОБА_6 та інших невідомих осіб, які шляхом підробки листа обласної організації УТМР щодо не заперечення проти встановлення металевого павільйону та подання його до Виконкому Полтавської міської ради, незаконно вмонтували металевий павільйон в стіну фасаду адміністративного будинку Полтавської обласної організації УТМР по АДРЕСА_1

17.04.2013р. Полтавським міським відділом Управління Держтехногенбезпеки у Полтавській області дано відповідь, в якій зазначено, що згідно з вимогами ст. 37 Закону України "Про пожежну безпеку" питання, пов'язані із знесенням, перенесенням, переплануванням будівель, побудованих з порушенням вимог пожежної безпеки, вирішуються місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого та регіонального самоврядування, судом.

12.05.2014р. від Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста на ім'я голови президії обласної ради товариства мисливців і рибалок надійшла відповідь, в якій зазначено, що в межах наданих повноважень, розглянуто звернення щодо правомірності встановлення металевого павільйону впритул до стін фасаду адміністративного будинку Полтавської обласної організації Українського товариства мисливців і рибалок за адресою АДРЕСА_1.

Інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста, з виходом на місце, перевірено викладені у зверненні факти та з'ясовано, що дана тимчасова споруда (торговельний павільйон) була розміщена ФОП ОСОБА_2 на підставі паспорта прив'язки торговельного павільйону по АДРЕСА_1 від 03.07.2012р. виданого управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради та який був дійсний до 03.07.2013р.

Станом на 30.04.2014р. вказаний паспорт прив'язки на торговельний павільйон по АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_2 не подовжений. Тому, Інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста по даному факту було складено адміністративний протокол по ст. 152 Кодексу України "Про адміністративні правопорушення" на гр. ОСОБА_2 за порушення п. 80.19 ст. 80 "Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в місті Полтава".

У відповідності до "Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Полтава", згідно зі ст.ст. 1, 2, 13, 16, 24 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" та ст.ст. 1, 2, 77, 78 "Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в місті Полтава" ФОП ОСОБА_2 надано припис з вимогою до 10.05.2014р. демонтувати вказану тимчасову споруду (торговельний павільйон).

Проте, станом на 12.05.2014р. вимога припису ФОП ОСОБА_2 не виконана. Інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста надіслано лист до Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради та голові комісії по розміщенню тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Полтава виконавчого комітету Полтавської міської ради з проханням порушити питання на засіданні комісії по розміщенню тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Полтава стосовно проведення подальшого демонтажу тимчасової споруди (торговельного павільйону) за адресою АДРЕСА_1.

13.05.2014р. засіданням комісії з розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, розглянуто питання щодо проведення демонтажу стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону ФОП ОСОБА_2 по АДРЕСА_1, та доручено Управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради створити комісію про визначення стану тимчасової споруди, що підлягає демонтажу та провести демонтаж зазначеної тимчасової споруди.

На підставі протоколу №ПР/6/20 від 13.05.2014р. засідання комісії з розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, Інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста направлено листа до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради та комунального підприємства "Полтавська міська шляхово-експлуатаційна дільниця" Полтавської міської ради з проханням ініціювати створення комісії щодо визначення стану зазначеної тимчасової споруди та їй демонтажу.

03.07.2013р. фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 було направлено лист, яким повідомлено, що в зв'язку з необхідністю усунення пошкоджень фасаду будинку Полтавської обласної ради УТМР, які були завдані ним при встановленні павільйону, та необхідністю ремонту фасаду даного будинку, який належить обласній раді УТМР, в термін до 01.08.2013р. йому необхідно забезпечити доступ до будинку, який повинен відповідати Правилам планування і забудови міських і сільських поселень ДБН 360-92.

Також, 11.07.2014р. отримано відповідь прокуратури м. Полтави, в якій зазначено, що відповідно до протоколу засідання комісії з розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Полтава (протокол від 13.05.2014 ЖЇР/6/20) в зв'язку з закінченням строку дії дозвільних документів та невиконання умов припису Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста №1118 від 30.04.2014р. вирішено провести процедуру демонтажу стаціонарної тимчасової споруди ФОП ОСОБА_2 по АДРЕСА_1. Інформація про необхідність демонтажу вказаної тимчасової споруди Управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради 10.07.2014р. направлена до Полтавської міської шляхоексплуатаційної дільниці для організації виконання.

Позивач, вважаючи свої права порушеними тим, що неодноразові його звернення до 1-го відповідача узгодити дії, стосовно володіння та користування тимчасовою спорудою (торгівельним павільйоном), та земельною ділянкою під павільйоном відповідно до вимог Земельного кодексу України з тим аби не чинити один одному перешкод у користуванні землею, не знайшли з боку 1-го відповідача порозуміння, звернувся до суду із вимогою зобов'язати ФОП ОСОБА_2 за свій рахунок знести незаконно здійснене ним будівництво (торгівельного павільйону), який знаходиться по АДРЕСА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.

Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч. 4 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

У відповідності до ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Пунктом 2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. визначено, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки, відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21 Порядку). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31 Порядку). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30 Порядку).

Таким чином, враховуючи викладене та те, що чинне законодавство передбачає такий спосіб захисту права, як вчинення певних дій, а саме, зобов'язання 1-го відповідача знести незаконно здійснене ним будівництво торгівельного павільйону, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог (в редакції заяви від 21.10.2014 р.).

На підставі викладеного, доводи апеляційної скарги не знайшли підтвердження в матеріалах справи та не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Судова колегія вважає, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду прийняте при повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, у відповідності до норм чинного матеріального та процесуального права, викладені в рішенні висновки відповідають обставинам справи, через що рішення господарського суду Полтавської області від 25.11.2014 р. у справі № 917/1884/14 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -


ПОСТАНОВИЛА:


У задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Рішення господарського суду Полтавської області від 25.11.2014 р. у справі № 917/1884/14 залишити без змін.


Повний текст постанови складено 18.02.2015р.


Головуючий суддя Бондаренко В.П.


Суддя Россолов В.В.


Суддя Тихий П.В.








  • Номер:
  • Опис: Скарга на дії ВДВС
  • Тип справи: Скарга на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби
  • Номер справи: 917/1884/14
  • Суд: Господарський суд Полтавської області
  • Суддя: Бондаренко В.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.11.2015
  • Дата етапу: 09.11.2015
  • Номер:
  • Опис: Заява про зміну способу та порядку виконання рішення
  • Тип справи: Про відстрочку або розстрочку виконання судового рішення, зміну способу та порядку виконання
  • Номер справи: 917/1884/14
  • Суд: Господарський суд Полтавської області
  • Суддя: Бондаренко В.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.11.2015
  • Дата етапу: 04.12.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація