АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/432/15Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 5 Смоляр О. А.
Доповідач в апеляційній інстанції
Качан О. В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2015 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоКачана О. В.
суддівОхріменко Н. І. , Захарової А. Ф.
при секретаріВосколович Ж.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 24 грудня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, Тубільцівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання частково недійсним свідоцтва на жилий будинок та визнання права власності на житловий будинок,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_6 звернулась дот суду з позовом до ОСОБА_7, Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, Тубільцівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання частково недійсним свідоцтва на жилий будинок та визнання права власності на житловий будинок, мотивуючи тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_8, яка була головою домоволодіння за адресою: с. Хрещатик Черкаського району Черкаської області. На момент смерті ОСОБА_8 за вказаною адресою проживали і були зареєстровані позивачка та її брат ОСОБА_7 Після смерті матері із заявою про оформлення спадщини ні позивач ні відповідач до нотаріальної контори не зверталась, так як на домоволодіння був відсутній правовстановлюючий документ.
До травня 2014 року сторони по справі на рівних користувалась домоволодінням та земельною ділянкою, що прилягає до неї. Після сварки у 2014 році відповідач перестав пускати позивача до будинку, мотивуючи тим, що він є єдиним власником будинку. На підтвердження цього пред'явив свідоцтво на право особистої власності на жилий будинок № 42, видане 17 листопада 1994 року на підставі рішення виконкому Черкаської міської ради народних депутатів від 27 жовтня 1994 року № 72.
Відповідно до наданої позивачці Тубільцівської сільською радою Черкаського району Черкаської області довідки, згідно запису в по господарській книзі за 1977-1979 роки гр. ОСОБА_7 записаний як голова домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.
Просила суд визнати недійсним вказане свідоцтво на право особистої власності на жилий будинок. Також просила суд визнати за нею право власності на ? частину домоволодіння, яке складається з жилого будинку з належними до нього надвірними спорудами, що розташовано за адресою: АДРЕСА_1. Визнати за ОСОБА_7 право власності на іншу ? частину вказаного домоволодіння.
Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 24 грудня 2014 року в задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що після смерті матері спадкоємці до нотконтори за прийняттям спадщини не зверталися, позивачка рішення сесії про надання будинку у приватну власність до суду не оскаржила.
На рішення суду ОСОБА_6 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог. Зокрема вказує, що були порушені її права як спадкоємиці першої черги, яка має право на обов'язкову частку у зв'язку з тим, що на момент відкриття спадщини вона була неповнолітньою.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи колегія вважає, що судом застосовано норми матеріального права які не підлягали застосуванню, в зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, рішення суду слід скасувати з винесенням нового по наступним мотивам.
Як вбачається із змісту позовної заяви та пояснень позивачки, вона просить визнати право на частину будинку в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 своєї матері ОСОБА_8 і, як наслідок, визнати недійсним свідоцтво на право власності на спірний будинок видане на відповідача.
Судом встановлено та підтверджено поясненнями сторін і наявними у справі доказами, що сторони від дня свого народження проживали в селі Хрещатик Черкаського району Черкаської області із своєю матір'ю ОСОБА_8 у будинковолодінні, яке відносилось до суспільної групи "колгоспний двір" за адресою АДРЕСА_1. Їх батьки були у 50-70 роках пришлого століття членами колгоспу і працювали в місцевому колгоспі. Головою колгоспного двору спочатку був батько ОСОБА_9, а після його смерті - ОСОБА_8, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. На момент її смерті членами двору були сторони - ОСОБА_7, та ОСОБА_6, яка 24.08.1978 року зареєструвала шлюб та змінили прізвище на ОСОБА_6. У 1977 році ОСОБА_6 вибула із двору та виїхала на постійне місце проживання до м. Черкаси, де проживає і в даний час.
Відмовляючи в позові суд застосував норми ЦК України діючого з 1.01.2004 року, не врахувавши, що спірні правовідносини виникли в 1975 році, під час дії ЦК України від 18.07.1963 року. ЦК України від 2004 року такі поняття як "колгоспний двір", "спадщина колгоспного двору" не передбачає.
На час смерті ОСОБА_8 діяв ЦК України від 18.07.1963 року, частина 1 статті 563 якого була викладена в такій редакції: "В разі смерті члена колгоспного двору спадкоємство в майні двору не відкривається".
Умови відкриття спадщини у колгоспному дворі передбачені ч. 2 ст. 563 вказаного кодексу: "Якщо після смерті члена колгоспного двору інших членів двору не залишається, до майна двору застосовуються правила цього розділу" (Розділ VII "Спадкове право").
Оскільки після смерті ОСОБА_8 залишилося двоє членів колгоспного двору - сторони по справі, спадщина на майно двору не відкрилася, відповідно сторони не могли бути спадкоємцями майна колгоспного двору головою якого була ОСОБА_8.
Вимоги позивачки не ґрунтуються на нормах матеріального закону і задоволенню не підлягають за відсутності правових підстав.
Керуючись ст. 563 ЦК України від 18.07.1963 року, ст. ст. 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія
в и р і ш и л а :
апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 24 грудня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, Тубільцівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання частково недійсним свідоцтва на жилий будинок та визнання права власності на житловий будинок задовольнити частково, рішення суду скасувати.
В позові ОСОБА_6 до ОСОБА_7, Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, Тубільцівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання частково недійсним свідоцтва на жилий будинок та визнання права власності на житловий будинок відмовити за відсутністю правових підстав.
Рішення колегії набуває чинності з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом 20 днів з дня проголошення.
Головуючий :
Судді :