Справа №705/7698/14-а
2-а/705/26/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2015 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючої - судді: Пархети А.В.
при секретарі: Романовій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Умані справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії з перерахунку та виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
11.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії з перерахунку та виплати пенсії, посилаючись на те, що з 01.07.2006 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області та відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» одержує пенсію в розмірі 90% заробітної плати працюючої посадової особи місцевого самоврядування.
Дізнавшись у листопаді 2014 року про порушення свого права на отримання пенсії в повному розмірі при здійсненні перерахунку пенсії позивача 02.07.2011 року в зв'язку зі змінами розміру заробітної плати, 02.11.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з включенням до заробітної плати інших виплат, які входили в структуру заробітної плати та відображені в довідці про складові заробітної плати за період з 01.07.2009 року до 30.06.2011 року, що видана виконавчим комітетом Уманської міської ради 01.12.2014 року №296, зокрема, про виплати допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації заробітної плати, але отримав відмову 02.12.2014 року з посиланням на норму Закону України «Про державну службу», яка, на думку відповідача, не передбачає віднесення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати до складових заробітної плати державного службовця. Крім того, відповідачем у листі зазначено, що 30.05.2014 року до Закону України «Про державну службу» внесено зміни, згідно з яким пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообо'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії без врахування сум матеріальних допомог та сум індексації неправомірними та просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області щодо проведення розрахунку пенсії без урахування сум матеріальних допомог та сум індексації заробітної плати неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 02.07.2011 року на підставі довідки виконавчого комітету Уманської міської ради від 01.12.2014 року №296, з урахуванням зазначених в ній сум допомог на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації заробітної плати із розрахунку 90% заробітної плати відповідно до норм Закону України «Про державну службу», які діяли на час перерахунку пенсії.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини, зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача Нетеса О.Б. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. Пояснив, що матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України «Про державну службу», а врахування її при обрахунку пенсії державного службовця не передбачено чинним законодавством. При визначенні зарплати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові зарплати, передбаченими Законом України «Про державну службу» та постановою КМУ від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій».
Суд, розглянувши адміністративну справу, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача УПФУ в м. Умані та Уманському районі із заявою щодо перерахунку пенсії. В свою чергу відповідач УПФУ в м. Умані та Уманському районі повідомив його, що матеріальні допомоги та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі з 01.07.2006 р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 90 % заробітної плати працюючої посадової особи місцевого самоврядування.
Загальні засади діяльності, статус посадових осіб місцевого самоврядування, які працюють в органах місцевого самоврядування та їх апаратах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Частиною сьомою статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи вищезазначене та зважаючи на наявну в матеріалах справи довідку про заробітну плату, згідно якої єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувся на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, в тому числі й на спірні суми, УПФУ в м. Умані та Уманському районі дійшов хибного висновку про правомірність їх неврахування.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Також слід зазначити, що Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статтей 33,37 Закону України «Про державну службу» і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, 16 вересня 2014 року (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13, 21-314а14 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, аналізуючи положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону України «Про державну службу» та статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
Відповідно до ст. 72 КАС України, дані обставини не потребують доказування, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Суд вважає, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення підлягають до часткового задоволення.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених ч. 2 ст. 99 КАС України, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Оскільки позовні вимоги стосуються системних періодичних виплат, право на які у позивача виникло із встановленням відповідного статусу, то строк коли він мав дізнатись про порушення своїх прав наступав з моменту отриманням таких виплат. Правова необізнаність особи не може бути визнана поважною причиною для пропущення строку звернення до суду, як і підставою для його поновлення, оскільки закони і інші нормативно-правові акти друкуються в періодичних виданнях та є доступними необмеженому колу осіб.
Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що оскільки позивач звернувся до суду лише 11.12.2014 р., то адміністративний позов в частині вимог за період з 02.07.2011 року по 10.06. 2014 року включно необхідно залишити без розгляду. З огляду на зазначене, задоволенню підлягають тільки позовні вимоги за період з 11.06.2014 року.
Керуючись ст.ст.11, 17, 18, 70, 71, 86, 99, 158 - 163 КАС України, ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.40,41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії з перерахунку та виплати пенсії задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії без урахування сум матеріальних допомог на оздоровлення та сум індексації заробітної плати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.06.2014 року з урахуванням 90 % заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації заробітної плати, відповідно до норм Закону України «Про державну службу», які діяли на час перерахунку пенсії.
Адміністративний позов в частині вимог за період з 02.07.2011 року по 10.06.2014 року включно, залишити без розгляду.
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: А.В. Пархета