УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2008 року, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
· головуючого судді - Заїкіна А.П.,
· суддів: Процик М. В., Мизи Л.М. ,
· з участю секретаря - Трошина К.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Роздільнянського районного суду Одеської області від 10 вересня 2008 року про відкриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
встановила:
У серпні 2008 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з вищеназваним позовом (а. с. 6), зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_3 У встановлений шестимісячний строк він до сьомої Одеської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся з поважних причин. Просив визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 10.09.2008 р. було відкрито провадження у справі (а. с. 18).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить ухвалу суду скасувати, як прийняту з порушенням норм процесуального права. Вважає, що ухвала прийнята судом з недотриманням правил підсудності. Спір не стосується нерухомого майна, а тому не повинен розглядатись за правилами виключної підсудності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, законність і обгрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ст. 307 ч. 2 п. 2, ст. 312 ч. 1 п.3 ЦПК України апеляційний суд за наслідками розгляду скарги на ухвалу суду першої інстанції може скасувати ухвалу і передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
ст. ст. 109, 114 ЦПК України передбачено, що позови до фізичної особи пред'являються в суд за місцем її проживання, а позови з приводу нерухомого майна - за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Справа №22ц-5352/08 Категорія - ЦПК
Головуючий у першій інстанції - Теренчук Ж.В.
Доповідач - Заїкін А.П.
З матеріалів справи вбачається, що спір не стосується нерухомого майна. Предметом спору є визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. До таких спорів діє загальне правило про визначення підсудності - за місцем проживання відповідача. Суд першої інстанції прийшов до хибного висновку про можливість відкриття провадження у справі. В позовній заяві вказано місце проживання відповідача, воно знаходиться у Малиновському районі м. Одеси.
Таким чином, колегія судів вважає, що ухвала суду першої інстанції прийнята з порушенням процесуального закону, а тому підлягає скасуванню з направленням позовних матеріалів до Малиновського районного суду Одеської області для вирішення питань, пов'язаних з відкриттям провадження у справі
Керуючись ст. ст. 303, 307 ч. 2 п. 2, 312 ч. 1 п.3, 313, 315, 317, 319 ЦПК України колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Роздільнянського районного суду Одеської області від 10 вересня 2008 року про відкриття провадження у справі скасувати. Позовні матеріали направити до Малиновського районного суду м. Одеси для вирішення питань, пов'язаних з відкриттям провадження у справі
Ухвала оскарженню не підлягає.