Судове рішення #408089
16/36-06

У к р а ї н а


ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА

Іменем України

26.10.06                                                                                       Справа №16/36-06


Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:


Головуючий суддя Антонік С.Г. судді  Яценко О.М.    , Юхименко О.В.


при секретарі: Соколові А.А.


за участю:

представника від прокуратури: не з’явився;

представників позивача: не з’явився;

представників відповідача: Голобородько А.А., довіреність № / паспорт МО 236300 від 23.10.96, директор;

представників відповідача: Крижановський М.М., довіреність № б/н від 10.02.06;

представників третьої особи: не з’явився;


Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу  Приватного підприємства “Прагма”, м. Херсон на рішення господарського суду Херсонської області від 30.06.2006 року у справі  № 16/36-06

за позовом: Прокурора Великоолександрівського району Херсонської області в інтересах держави в особі Великоолександрівської  районної державної адміністрації, смт. Велика Олександрівка Херсонської області

до відповідача: Приватного підприємства “Прагма”, м. Херсон

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Малоолександрівська сільська рада, с. Мала Олександрівка Великоолександрівського району Херсонської області

про стягнення 94 911, 78 грн.


Розпорядженням Заступника голови Запорізького апеляційного господарського суду № 3014 від 25.10.2006р. справа № 16/36-06 передана для розгляду колегії суддів у складі: Головуючий: Антонік С.Г., суддів: Яценко О.М., Юхименко О.В.      

Колегія суддів прийняла справу до провадження.

За згодою присутніх представників сторін оголошено вступну та резолютивну частини постанови.


Рішенням господарського суду Херсонської області від 30.06.06 року (суддя Немченко Л.М.) позовні вимоги задоволено в сумі 37681грн. 65коп. Позов в частині стягнення збитків в сумі 3870 грн. 69коп. залишено без розгляду, в решті позовних вимог відмовлено. Присуджено до стягнення з Приватного підприємства “Прагма”, м. Херсон на користь Великоолександрівської районної державної адміністрації, смт. Велика Олександрівка Херсонської області суму заборгованості 37681грн. 65коп.; стягнуто до держбюджету 376 грн. 81коп. держмита.

Рішення господарського суду мотивоване  Земельним кодексом України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про систему оподаткування» та «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Не погоджуючись з рішенням господарського суду, приватне підприємство «Прагма»  звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду змінити, стягнути на користь Великоолександрівської районної державної адміністрації 23 542грн.88коп. При цьому заявник апеляційної скарги посилається на наступні обставини: площею 254,1  га підприємство не користувалось, акту прийомки-передачі землі цієї площі не було.

В судовому засіданні представники заявника апеляційної скарги підтримали її доводи, зазначили, що спірна земельна ділянка знаходилась в неналежному для ведення сільськогосподарської діяльності стані, спроба внести зміни до договору оренди райдержадміністрацією не підтримана.

У відзиві на апеляційну скаргу Великоолександрівська районна державна адміністрація  не визнала її доводи: факт використання земельних ділянок, в тому числі площею  254,1  га підтверджується документально.

Малоолександрівська сільська рада  листом від 20.10.2006 року № 115 та у відзиві на апеляційну скаргу пояснила наступне: земельна ділянка площею 255,33  га була передана ПП «Прагма» в особі її керівника, про що свідчить акт встановлення зовнішніх меж в натурі. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої  влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Користування земельною ділянкою площею  255,33  га підтверджено документально.

Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

          Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:


          Розпорядженням голови Великоолександрівської районної державної адміністрації від 30.10.2003 року № 507  було надано в оренду приватному підприємству «Прагма»  площею 554,7  га  -  а.с.13.

          На підставі вказаного розпорядження сторони уклали договір оренди земельної ділянки площею 603,42  га  та визначили межі в натурі – а.с.5, 11, 12.

          Згідно пункту 2.3 договору оренди орендна плата вноситься Орендарем у грошовому вигляді у розмірі:

- земельного податку за кожен гектар ріллі за 2003 податковий рік та у 2004 податковому році при умові утримання ріллі під чорним паром;

- 65 (шістдесят п'ять) гривень за кожен гектар цих земельних ділянок за 2004 податковий рік, за кожен гектар ріллі; 130,0 (сто тридцять) гривень за кожен гектар ріллі у 2005 податковому році та в наступні роки оренди.

Оплата вноситься рівними частинами до 15 серпня та 15 листопада рівними частинами щорічно.

У рік посіву соняшнику орендна плата за кожен гектар ріллі. зайнятий цією культурою, сплачується на півроку (податкового) наперед в термін до 01 вересня поточного року. В разі порушення цієї умови орендодавець залишає за собою право вилучити частину врожаю в рахунок орендної плати.

Орендна плата, враховуючи несплачену, підлягає Індексації на дату виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

В порушення Закону України «Про плату за землю» та умов договору оренди земельної ділянки приватне підприємство «Прагма» не сплатило орендну плату, внаслідок чого заборгованість на 17.11.2005 року складала 91 041грн.09коп.

У відповідності до статті 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратурою в інтересах держави заявлені позовні вимоги про стягнення з приватного підприємства «Прагма» суми заборгованості за орендною платою за період з 16.06.2004 року по 01.01.2006 року та збитків від землекористування ( договір оренди був зареєстрований тільки 16.06.2004 року).

Господарський суд правомірно прийшов до висновку, що оренда плата підлягає стягненню за період з 16.06.2004 року по 01.04.2005 року в сумі 37 681грн.65коп., оскільки з 01.04.2005 року у зв’язку зі змінами до Закону України «Про систему оподаткування» орендна плата за користування землею набула статус загальнодержавних податків та зборів (обов’язкових платежів),  недоїмка за якими стягується в порядку Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Оскільки позивачем на вимогу суду першої інстанції не представлені відповідні докази в обґрунтування розміру збитків, господарський суд правомірно залишив позовні вимоги про стягнення збитків в сумі 3870,69 грн. без розгляду.

Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеними обставинами, а також наступним:

У відповідності до розділу 8 договору оренди земельної ділянки останній набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації – а.с.9. Договір оренди від 21.11.2003 року був зареєстрований виконкомом Малоолександрівської сільської ради тільки 16.06.2004 року – а.с.10.Момент набрання чинності   договором оренди земель не ставиться в залежність від складання сторонами акту приймання-передачі.

Матеріали справи підтверджують, що земельна ділянка в розмірі 254,1  га знаходилась в користування відповідача.  У відзиві на позовну заяву приватне підприємство «Прагма» не заперечувало знаходження вказаної земельної ділянки у підприємства під чорним паром – а.с.50.  Земельна ділянка передавалась в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.  Згідно розділу 2.3 договору оренди орендна плата встановлена з врахуванням утримання ріллі під чорним паром – а.с.6.

У заявника апеляційної скарги (орендаря) було достатньо часу для внесення змін до укладеного договору оренди землі в установленому порядку.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість рішення господарського суду. Підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.

Судові витрати покласти на заявника апеляційної скарги.

Керуючись ст. 101 – 105 Господарського процесуального кодексу України, суд


ПОСТАНОВИВ:


Апеляційну скаргу  приватного підприємства «Прагма» м Херсон                                                   на рішення господарського суду  Херсонської області від  30.06.2006 року  у справі №16/36-06  залишити без задоволення.

          Рішення господарського суду   Херсонської  області від 30.06.2006 року  у справі №16/36-06  -  без  змін.


  

Головуючий суддя Антонік С.Г.

 судді  Яценко О.М.  


 Юхименко О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація