Справа № 22ц-473/2008 р.
Головуючий у 1-ій інстанції суддя Мельник В.В.
Категорія 5
Доповідач суддя Повєткін В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2008 р. Апеляційний суд Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді: Костюченко Н.Є.
Суддів: Басуєвої Т.А., Повєткіна В.В.
При секретарі: Качур Л.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в М.Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 серпня 2007 року
за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-торгівельної фірми «Господарка» про визнання частково недійсним свідоцтва про право власності та визнання права власності, -
встановив:
В серпні 2002 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ТОВ КТФ «Господарка» про визнання незаконним свідоцтва про право власності ТОВ КТФ «Господарка» на квартиру АДРЕСА_1, розподіл сумісного майна подружжя та визнання права власності на 1/2 частину квартири, посилаючись на придбання спірної квартири на сумісні кошти відповідно до вимог ст.22 КпШС України, а також на стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ КТФ «Господарка» шкоди у сумі 3764, 50 грн. за рішенням суду від 13 липня 2000 року, опис та арешт 06 березня 2002 року спірної квартири державним виконавцем, проведення торгів 11 березня 2002 року, отримання ТОВ КТФ «Господарка» свідоцтва про право власності на цю квартиру та рішення суду від 04 липня 2002 року про виселення ОСОБА_2 з цієї квартири, про що йому стало відомо 17 серпня 2002 року (а.с.2).
В лютому 2003 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ТОВ КТФ «Господарка» про виключення 1/2 частини квартири АДРЕСА_1 з опису майна та визнання за ним права власності 1/2 частини квартири, посилаючись на вимоги ст.22 КпШС України (а.с.9).
В лютому 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з уточненим позовом до ОСОБА_2, ТОВ КТФ «Господарка» та Першої Павлоградської державної нотаріальної контори про визнання частково недійсним свідоцтва про право власності ТОВ КТФ «Господарка» на квартиру та визнання за позивачем права власності на 1/2 частину спірної квартири, посилаючись на ті є самі обставини та відсутність рішення суду про те, що боргове зобов'язання було видане ОСОБА_2 в інтересах всієї сім'ї (а.с.112-114).
В лютому 2007 року ОСОБА_1 звернувся до суду з доповненням до уточненого позову до ОСОБА_2, ТОВ КТФ «Господарка» та Першої Павлоградської державної нотаріальної контори про визнання частково недійсним свідоцтва про право власності ТОВ КТФ «Господарка» на квартиру, визнання за позивачем права власності на 1/2 частину спірної квартири та визнання за ТОВ КТФ «Господарка» права власності на 1/2 частину спірної квартири (а.с.115-117).
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 серпня 2007 року ОСОБА_1 в задоволенні позову відмовлено (а.с. 160-163).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення його позову, посилаючись на неповне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, оскільки перехід до ТОВ КТФ «Господарка» права власності на спірну квартиру мав місце не внаслідок продажу в порядку, встановленому для виконання судових рішень, а внаслідок передачі цієї квартири у зв'язку з тим, що цей продаж не був здіснений, а крім того суд не врахував судові рішення про визнання незаконними дій державного виконавця (а.с.173-175).
Перевіривши законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, апеляційний суд вважає, що скарга є обгрунтованною і підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції встановив, що незалежно від того, 30 позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є подружжям та мають рівні права володіння, користування і розпорядження майном, яке нажите ними за час шлюбу, відповідач ТОВ КТФ «Господарка» є добросовісним набувачем, у якого витребування майна власником не допускається, оскільки він набув право власності на спірну квартиру в порядку виконання державною виконавчою службою рішення Павлоградського міськрайонного суду про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ КТФ «Господарка» певної суми.
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції не відповідає вимогам закону і матеріалам справи.
Як вбачається зі справи, відповідачі є сторонами виконавчого провадження, відкритого на виконання рішення Павлоградського міськрайонного суду від 13 липня 2000 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ КТФ «Господарка» 3764, 50 грн. та судових витрат у сумі 640, 40 грн., у зв'язку з відсутністю бажаючих купити квартиру з торгів державна виконавча служба в порядку виконання судового рішення передала спірну квартиру, вартість якої після переоцінки складала 10271, 10 грн., ТОВ КТФ «Господарка», яке перерахувало на рахунок державної виконавчої служби решту вартості квартири у сумі 5866, 20 грн., залишок якої у сумі 4864, 00 грн. за вирахуванням витрат на виконання судового рішення перераховано на рахунок ОСОБА_2
Згідно з ч.2 ст.145 ЦК України в редакції 1963 року, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, витребування майна у добсовісного набувача з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, не допускається, якщо майно було продано в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Тобто законодавець встановив неможливість витребування майна у добсовісного набувача у зв'язку з переходом права власності на це майно саме у разі його продажу в порядку виконання судових рішень, що взагалі виключає можливість купівлі цього майна позивачем, який є стягувачем у виконавчому провадженні, а тому не має права приймати участь у торгах.
Відповідач ТОВ КТФ «Господарка» участі у торгах не приймав, набув право власності на спірне майно не внаслідок його купівлі-продажу з торгів, а навпаки у зв'язку з тим, що такі торги не відбулися і квартира не була продана, а була передана ТОВ КТФ «Господарка» на підставі акту передачі.
Відповідно до ч.8 ст.50 Закону України «Про виконавче провадження» стягнення на майно боржника звертається в розмірах і обсягах, необхідних для виконання за виконавчим документом з урахуванням витрат на виконання та стягнення виконавчого збору, а у випадках коли боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням державного виконавця.
Відомостей про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на час придбання спірної квартири (у жовтні 2000 року) у матеріалах справи немає.
Отже відповідно до вимог ст.ст.22, 28 КпШС України, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, позивач ОСОБА_1 мав рівні з ОСОБА_2 права володіння, користування і розпорядження спірною квартирою, нажитою ними під час шлюбу.
З огляду на це, колегія суддів вважає, що вимоги ч.2 ст.145 ЦК України в редакції 1963 року щодо заборони витребування майна у добсовісного набувача, яким є відповідач ТОВ КТФ «Господарка», не розповсюджуються на вимоги позивача ОСОБА_1 стосовно 1/2 частини спірної квартири, яка вибула з його володіння поза його волею.
У зв'язку з цим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню у зв'язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи та неправильним застосуванням норм матеріального права.
При цьому не можуть бути враховані заперечення позивача щодо невизнання недійсним акту державного виконавця від 11 березня 2002 року про передачу спірної квартири позивачу, оскільки 1/2 частина спірної квартири вибула з володіння позивача поза його волею.
Оскільки обставини по справі досліджені у повному обсязі, апеляційний суд вважає необхідним постановити нове рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1, визнавши недійсним свідоцтва ТОВ КТФ «Господарка» про право власності на 1/2 частину спірної квартири та визнання права власності на 1/2 частину спірної квартири за позивачем ОСОБА_1
Зважаючи на вищевикладене позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на 1/2 частину спірної квартири за відповідачем ТОВ КТФ «Господарка» є зайвими.
Тому в задоволенні позову ОСОБА_1 в цій частині слід відмовити.
У зв'язку з викладеним і керуючись ст.ст.307, 309, 314, 316 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційний суд, -
ВИРІШИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 серпня 2007 року - скасувати.
Визнати частково недійсним свідоцтво про право власності Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-торгівельної фірми «Господарка» на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1, видане Першою Павлоградською державною нотаріальною конторою 13 березня 2002 року та зареєстроване в реєстрі за № 2-584.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1.
В решті позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-торгівельної фірми «Господарка» - відмовити.
Рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.