Судове рішення #40701129


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2015 р.Справа № 820/19923/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: П'янової Я.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 12.12.2014р. по справі № 820/19923/14

за позовом ОСОБА_1

до Профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат" , Голови профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат"

про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат" (далі - відповідач 1), Голови профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат" (далі - відповідач 2), в якому просив суд: визнати протиправними дії та бездіяльність відповідачів; зобов'язати надати відповідь та інформацію, яку ОСОБА_1 запитувала; зобов'язати відшкодувати моральну шкоду в сумі 50000 гривень.

12 грудня 2014 року ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат", Голови профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат" про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Не погоджуючись з прийнятою ухвалою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 12.12.2014 року, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

26.01.2015 року позивачем до суду подано заяву про перенесення розгляду вказаної справи на інший час у зв'язку з призначенням на 27.01.2015 року інших справ в АСХО та ХААС, в яких позивач приймає участь.

Проте, зазначене клопотання позивача задоволенню не підлягає, оскільки жодних доказів на підтвердження зазначеного факту останнім не надано.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відмовляючи у відкритті провадження, суд першої інстанції виходив з того, що даний позов не є справою адміністративної юрисдикції, не виникає з адміністративно-управлінських відносин.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з положеннями ч. 2 вказаної статті до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльність Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

П. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Вжитий у Кодексі адміністративного судочинства України термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі при виконанні делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено при розгляді апеляційної скарги, що позивач оскаржує дії Профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат", Голови профсоюзного комітету Публічного акціонерного товариства "Автрамат" щодо ненадання відповіді на запитувану інформацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що відповідачі не наділені законодавством владними управлінськими функціями, не є органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або іншими суб'єктами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а тому не є суб'єктами владних повноважень у відповідності до вимог п. 1 ч.1 ст. 3 КАС України.

Крім того, виходячи з положень ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Як вбачається з матеріалів справи, спірне питання повинно вирішуватися в порядку цивільного судочинства, оскільки оскаржувані дії та бездіяльність відповідачів в даному випадку не є діями та бездіяльністю суб'єктів владних повноважень у сфері управлінської діяльності.

Вимоги, з якими позивач звернувся до суду, є цивільно-правовими, тому вони не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд обґрунтовано відмовив у відкритті провадження по вказаній справі, правильно застосувавши до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування ухвали суду відсутні.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.


Керуючись ст.ст. 2-4, 17, 109, 160, 167, 195, 196, 197, 199, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:


Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 12.12.2014р. по справі № 820/19923/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.


Головуючий суддя Пянова Я.В.

Судді Зеленський В.В. Чалий І.С.







  • Номер: Н/820/39/15
  • Опис: визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: За нововиявленими обставинами (за заявою сторони)
  • Номер справи: 820/19923/14
  • Суд: Харківський окружний адміністративний суд
  • Суддя: П'янова Я.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.10.2015
  • Дата етапу: 28.02.2017
  • Номер:
  • Опис: визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 820/19923/14
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: П'янова Я.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.04.2016
  • Дата етапу: 28.02.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація