Судове рішення #4062435

Справа №2-120/2008 p.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

6 травня 2008 року     Демидівський районний суд

Рівненської області в складі:

головуючого судді: А.О.Олексюк при секретарі: Г.М. Савковій

провівши попереднє судове засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою,  в якій просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини та визнати за ним право власності на компенсаційний рахунок НОМЕР_1 залишок вкладу - 2035, 33.

В обгрунтування позовних вимог вказав,  що його мама ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

Після маминої смерті відкрилась спадщина на належне їй на законних підставах майно.

Першочерговим спадкоємцем за законом майна матері є її донька - сестра позивача - ОСОБА_3,  яка прийняла спадщину після смерті матері,  так як проживала разом з нею на день смерті. Однак вона відмовилась від частини спадщини,  а саме від суми вкладів ощадної книжки,  яка належала матері,  на користь позивача.

Коли позивач звернувся до нотаріуса по питанню оформлення права власності на спадкове майно,  то йому було відмовлено і свою відмову нотаріус мотивував тим,  що позивач пропустив шестимісячний строк,  встановлений законом для прийняття спадщини.

Дійсно позивачем було пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини,  але причини пропущений строку були поважними. А саме,  він не знав про те,  що законом встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини,  який починається з часу відкриття спадщини. Крім того,  вагомою причиною був виїзд на певний період часу за межі постійного місця проживання.

Поряд з цим просить суд визнати за ним право власності на спадкове майно.

Під час попереднього судового засідання позивач позовні вимоги підтримав повністю з тих же підстав.

Представник відповідача - голова Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області позов визнав повністю,  не заперечує проти надання ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,  що залишилось після смерті спадкодавця- матері позивача.

Сторонам роз»яснено наслідки таких їх процесуальних дій,  як визнання позову

відповідачем на стадії попереднього судового розгляду справи. Будь-яких обмежень у

визнанні позову представником відповідача не встановлено. Дане визнання позову не

суперечить закону і не порушує права та законні інтереси інших осіб.    

На цій підставі суд вважає,  що позов підлягає до задоволення на стадії попереднього судового засідання з наступних підстав.

Відповідно до  ст.  15 ЦК України кожна особа має право на захист нового

цивільного права у разі його порушення,  невизнання або оспорювання. Кожна особа має

право на захист свого інтересу,  який не суперечить загальним засадам цивільного

законодавства.    

Відповідно до  ст. . 1220 ЦК Україна спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом відкриття спадщини є день смерті особи. Про те,  що спадкодавець - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2,  підтверджує свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 /а.с. 4/.

Згідно  ст. . 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. За померлою по місцю реєстрації її проживання в с. Дубляни Демидівського району Рівненської області відкрилася спадщина. Спадкове майно складається з вкладних рахунків у в Демидівському територіально-відокремленому безбалансовому відділенні № 10017/084 «Державного ощадного банку України» (а.с.  13)

Відповідно до ч.3  ст. 1272 ЦК України: за позовом спадкоємця,  який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини,  суд може визначити йому додатковий строк,  достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З пояснень позивача та представника відповідача вбачається,  що позивач з поважних причин пропустив шестимісячний строк,  який встановлений для прийняття спадщини після смерті спадкодавця. Суд визнає поважною причину пропущення строку для прийняття спадщини - необізнаність особи з порядком прийняття спадщини та оформлення прав на спадкове майно та виїзд за межі постійного місця проживання та місця розташування спадкового майна.

Крім того суд рахує за необхідне поряд з визначенням додаткового строку для прийняття спадщини,  визнати за позивачем право власності на вкладний рахунок: компенсаційний рахунок НОМЕР_1,  залишок вкладу - 2035, 33.

Відповідно до  ст.  1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.2  ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту,  визнання його недійсним,  неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом,  а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи,  визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу.

Так як в даному випадку заповіт взагалі відсутній,  то спадкування відповідно до ч.2  ст.  1223 ЦК України буде здійснюватися за законом.

Відповідно до 1261 ЦК України у першу чергу на спадкування за законом мають діти спадкодавця,  у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті,  той з подружжя,  який його пережив,  та батьки.

Спадкоємцями майна ОСОБА_5  відповідно до даної статті є її діти - ОСОБА_3 та позивач.

Однак ОСОБА_3 відмовилась від належної їй частини спадщини,  а саме від суми вкладів ощадної книжки на користь позивача,  про що підтверджує її заява /а.с. 12/.

Про те,  що позивач є сином спадкодавиці підтверджує свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 /а.с. 6/.

Відповідно до ч.3  ст.  1296 ЦК України відсутність у позивача свідоцтва про право на спадщину не позбавляє його права на спадщину.

Відповідно до  ст. 328 ЦК України,  право власності набувається на підставах,  що не заборонені законом.

Отже позивач на законних підставах набув права власності на вкладний компенсаційний рахунок НОМЕР_1,  залишок вкладу - 2035, 33 грн.,  відповідно до  ст. 328 ЦК України.

Враховуючи наведе,  на підставі  ст.   ст.  1217,  1223,  1261,  1272 ЦК України,  керуючись  ст.  ст.  10,  60,  212,  213,  214,  215 та  ст. . 130,  174 ЦПК України,  -

РІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання правй власності на спадкове майно - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини,  пропущений з поважних причин.

3

Визнати за ОСОБА_1 право власності на вкладний компенсаційний рахунок НОМЕР_1,  залишок вкладу - 2035, 33 грн..

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Рівненської області через Демидівський районний суд з поданням в десятиденний строк заяви про апеляційне оскарження,  з наступним поданням в двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження апеляційної скарги.

Рішення може бути також оскаржено і без подачі заяви про апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили в разі неподання заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк по закінченні цього строку. В разі подання заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк,  а в подальшому неподання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили по закінченні десятиденного строку.

У разі подання апеляційної скарги рішення,  якщо його не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

  • Номер: 6/226/129/2015
  • Опис: про видачу дубліката виконавчого листа
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-120/2008
  • Суд: Димитровський міський суд Донецької області
  • Суддя: ОЛЕКСЮК А.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.09.2015
  • Дата етапу: 16.09.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація