Судове рішення #40582730

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 1916/108/2012Головуючий у 1-й інстанції Квятковська Л.Й.

Провадження № 22-ц/789/35/15 Доповідач - Гурзель І.В.

Категорія - 45



У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2015 р. колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:

головуючого - Гурзеля І.В.

суддів - Фащевська Н. Є., Щавурська Н. Б.,

при секретарі - Парандюк Ю.Б.

з участю сторін - представників апелянта Волинець С. А., Гіль А. О., відповідача ОСОБА_3., представника відповідача ОСОБА_4, експерта ОСОБА_5

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Аурум-Плюс" на рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 06 листопада 2014 року по справі за позовом ТзОВ "Аурум-Плюс", третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору: Білівська сільська рада Чортківського району до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, управління держкомзему у Чортківському районі, Тернопільської областісті, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_10, треті особи:Білівська сільська рада Чортківського району Тернопільської області, істерство екології та природних ресурсів України, приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_11, державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області про визнання недійсним розпоряджень та державних актів на право власності на землю, вилучення записів з державного земельного кадастру, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач ТзОВ "Аурум-Плюс" звернулося до суду з позовом до відповідачів Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, управління Держкомзему у Чортківському районі, Тернопільської області, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_12, треті особи: Білівська сільська рада Чортківського району Тернопільської області, Міністерство екології та природних ресурсів України, приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_11, державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області про визнання недійсним розпоряджень та державних актів на право власності на землю, вилучення записів з державного земельного, кадастру, мотивуючи тим що з 2007 року по 2010 рік ТзОВ "Аурум-Плюс" виготовляло документи на користування надрами з метою видобування пісків родовища "Малинова гора" і 02.12.2010 року отримало Спеціальний дозвіл на користування надрами за реєстраційним номером №5235 із строком дії двадцять років, уклало з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України Угоду про умови користування надрами з метою видобування. Проте, на підставі розпоряджень Чортківської районної державної адміністрації, відповідачем в особі Управління Держкомзему у Чортківському районі видані державні акти на право власності на земельну ділянку від 26 березня 2010 року ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3, площею 2 га кожному земельної ділянки, в межах згідно з планом, для ведення особистого селянського господарства на території Білівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області ( за межами населеного пункту) які накладаються на їх земельну ділянку заплановану під видобуток піску.

Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 06 листопада 2014 року в задоволенні позову - відмовлено.

В апеляційній скарзі ТзОВ "Аурум-Плюс" просить рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. Посилається на те, що рішення ухвалене за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків суду обставинам справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши апелянта та його представника, які зіслався на доводи апеляції, відповідача ОСОБА_3 та її представника, які просять апеляцію відхилити, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що передбачених законом підстав для скасування рішень та визнання оспорюваних правочинів недійсними не встановлено. З таким висновком, колегія суддів погоджується, оскільки правовідносини між сторонами визначено вірно.

Судом встановлено, що згідно розпоряджень Чортківської районної державної адміністрації від 10 березня 2010 року за В 57, 158, 159 "Про надання дозволу ОСОБА_9, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та ведення особистого селянського господарства на території Білівської сільської ради та розпоряджень Чортківської районної державної адміністрації від 22 березня 2010 року №188,189,190 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_9, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Білівської сільської ради", відповідачам видано державні акти на право власності на земельну ділянку серія ЯИ №453839, ЯИ № 453841 та ЯИ № 453840 від 26 березня 2010 року.

Право апелянта ТзОВ "Аурум-Плюс" претендувати на зазначені земельні ділянки той обґрунтовує наданням товариству рішеннями Білівської сільської ради від 16.08.2007 року №135 (т.2 а.с.158) дозволу на збір матеріалів попереднього погодження вибору земельної ділянки для розміщення карєру для проведення геологорозвідувальних робіт, дозволом на геологічне вивчення родовищ пісків на тереторії Білівської сільської ради (т.2 а.с.160) , спеціальним дозволом на користування надрами для геологічного вивчення від 31.10.2008 року(т.2 а.с.161), спеціальним дозволом на користування надрами з метою видобування від 2.12.2010 року та Угодою виданою Міністерством екології та природніх ресурсів України (т.1 а.с. 21-26)

Судом першої інстанції вірно спростовано посилання позивача на зазначені документи як підставу визначення права на користування спірною земельною ділянкою в урочищі "Малинова гора" . Також апелянт зазначені доводи виклав в апеляційній скарзі. Вони також є невірними оскільки із здобутих в судовому засіданні доказів, вбачається, що спірна земельна ділянка не відноситься до земель промисловості, а є землями сільськогосподарського призначення.

У відповідності до ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зазначенні землі згідно заключення експертизи (т.2 а.с.26) знаходиться поза межами населеного пункту, що також підтверджено експертом в суді апеляційної інстанції, та підтверджується листом компетентного органу Управління держкомзему Чортківського району.

У відповідності до ч.5 ст.122 ЗК України обласні державні адміністрації розпоряджаються землями поза межами населених пунктів для всіх потреб.

Доказів про віднесення компетентним органом влади до земель промисловості спірного урочища немає.

Доводи апелянта про те що Чортківська РДА знала про наявні поклади піску, однак не дивлячись на це передала земельні ділянки ОСОБА_8, лобіюючи їх інтереси не є обґрунтованою підставою для скасування зазначених рішень, а доводи що до лобіювання не доведені в установленому законом порядку.

Так виявлення на земельній ділянці корисних копалин, ще не є підставою автоматичного віднесення земельної ділянки, де вони виявлені до земель промисловості, оскільки в ЗК України визначено порядок і уповноважені органи, що мають право змінювати цільове призначення землі. В даному випадку перевірка судом правильності вирішення зазначеного питання виходить поза межі позовних вимог ТзОВ "Аурум -Плюс", оскільки повинно було вирішуватись відповідними органами державної влади у відповідності до ч.2, 3 ст.20 ЗК України. Суд тільки констатує приналежність земель до категорії сільськогосподарських на даний час. Правильність прийняття такого рішення чи не прийняття рішення про переведення земель в іншу категорію- промисловості в межах зазначеного позовного провадження перевірятись не може оскільки дані правовідносини є публічно-правовими. Суд, в даному випадку, самостійно не вправі визначити приналежність земель до певної категорії, як це просить визнати апелянт, оскільки таким правом не наділений. Самого факту переведення цільового призначення спірної земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, матеріалами справи не доведено. Доводи апелянта про те що спірні землі належали до промислових також не є вірними оскільки про поклади піску стало відомо після проведення геологорозвідувальних робіт, які провів позивач, а окрім того зазначені поклади піску виявлено на глибині 6 м., а тому компетентні органи влади наділені правом доцільності використання земель як с/г угідь чи як промислової розробки.

З оспорюваних рішень Чортківської райдержадміністрації вбачається що зазначені землі визначені землями сільгоспризначення, а тому в межах компетенції передані ОСОБА_8.

Надра- є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності народу України на надра, є недійсними. Народ України здійснює право власності на надра через Верховну Раду України і місцеві ради. Право користування надрами набувається після оформлення дозвільних документів, а саме: спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами; акта гірничого відводу; правовстановлюючого документа на земельну ділянку (державний акт на право постійного користування або договір оренди земельної ділянки).Ст.19 Кодексу України про надра вказує на те, що право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Дозволи відповідних органів на проведення геологорозвідувальних робіт та відведення ділянок під зазначені цілі не можуть вважатись переважним правом на виділення ділянок під надра, оскільки таке право набувається в порядку аукціону на придбання дозволу на розробку надр.

З матеріалів справи вбачається, що ТЗОВ "Аурум плюс" програло торги аукціону, який відбувся 11 березня 2010 року. Оскільки, переможець торгів ПП "Аква" не уплатило зазначену суму тому протоколом засідання аукціону від 31 серпня 2010 року аукціон оголошено таким що не відбувся . (т.1 а.с. 42,47)

Таким чином, станом на час отримання державних актів Олешками - 22 березня 2010 року Тзов "Аурум плюс" не набуло права на користування надрами, на цій земельній площі оскільки таке право на той час було пов'язане з перемогою в торгах.

Надання дозволу на користування надрами ТЗОВ "Аурум-Плюс" в подальшому 2.12.2010 року, без скасування державних актів ОСОБА_8 на зазначені земельні ділянки від 22.03. 2010 року є невірним, оскільки ОСОБА_8 станом на грудень 2010 року є власниками зазначених земельних ділянок в силу ст. ст.125,126 ЗК України, мають право їх використовувати оскільки зареєстровані державою в установленому порядку і інші особи в т.ч. державні органи не вправі розпоряджатись їх власністю, без скасування рішень та державних актів в судовому порядку.

В даному випадку право користування надрами взаємопов'язане з правом користування земельною ділянкою, так як використання надр можливе шляхом утворення відкритих карєрів на зазначених земельних ділянках.

Крім цього зазначений дозвіл скасований рішенням Чортківського районного суду від 4.07.2014 року, яке лишене в силі ухвалою апеляційного суду Тернопільської області від 7 жовтня 2014 року.

Також колегією суддів перевірено в межах висновків і мотивів ухвали Вищого спеціалізованого суду України від 10.07.2013 року, які в силу ст. 338 ЦПК України обов'язкові для суду першої чи апеляційної інстанції доводи позивача і апелянта про наявність обтяжень оспорюваних земельних ділянок, які б не дозволяли ОСОБА_8 виготовити державні земельні акти.

У відповідності до вимог ст.ст.1,7,9 Закону України "Про державний земельний кадастр" передбачено проведення органами земельного кадастру державної реєстрація земельних ділянок - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки , категорії земель та присвоєння їй кадастрового номера; а також обтяжень земельних ділянок що проводиться Державним кадастровим реєстратором.

Будь-якого документу, (витягу з реєстру) що підтверджує існування запису про обтяження спірної земельної ділянки в державному земельному кадастрі до виготовлення Олешками державних актів в матеріалах справи немає.

Таким чином, підстав визнавати недійсними та скасовувати оспорюванні рішення та державні акти в силу ст.ст.203, 215 ЦК України не встановлено, а тому суд вірно відмовив у задоволенні позовних вимог.

Підстав для зміни чи скасування рішення суду колегія не вбачає.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 307, ст. 308, ст. 313, п. 1 ч. 1 ст. 314, ст. ст. 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Аурум-Плюс" - відхилити.

Рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 06 листопада 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом 20 днів.

Головуючий - підпис

Судді - два підписи

З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду Тернопільської області І.В. Гурзель





  • Номер: 22-ц/789/1450/15
  • Опис: за заявою Олешка О.М. у справі за позовом ТзОВ "Аурум-Плюс" до Чортківської РДА, управління держкомзему у Чортківському районі, Олешко О.М., Олешко О.С., Олешко О.О., Зайця О.С., треті особи - Білівська сільська рада, Міністерство екології та природних ресурсів України, приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Серкізовська Т.Л., державна інспекція сільського господарства в Тернопільськеій області про визнання недійсним розпоряджень та державних актів на право власності на землю, вилучення записів з державного земельного кадастру
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 1916/108/2012
  • Суд: Апеляційний суд Тернопільської області
  • Суддя: Гурзель І. В.
  • Результати справи: Ухвалено нове рішення по суті позовних вимог у зв'язку із:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.10.2015
  • Дата етапу: 14.12.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація