АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 609/1337/14-цГоловуючий у 1-й інстанції Ящук Т.М.
Провадження № 22-ц/789/56/15 Доповідач - Гурзель І.В.
Категорія - 05
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2015 р. колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Гурзеля І.В.
суддів - Фащевська Н. Є., Щавурська Н. Б.,
при секретарі - Парандюк Ю.Б.
з участю сторін - апелянта ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шумського районного суду від 20 листопада 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Шумської районної державної адміністрації, відділу Держземагенства в Шумському районі про визнання права на земельну частку/ пай/ в порядку спадкування за законом та виділення земельної частки/паю/ в натурі ,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідачів Шумської районної державної адміністрації, відділу Держземагенства в Шумському районі про визнання права на земельну частку/ пай/ в порядку спадкування за законом та виділення земельної частки/паю/ в натурі.
Рішенням Шумського районного суду від 20 листопада 2014 року у задоволені позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. Посилається на те, що судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши апелянта ОСОБА_1, яка зіслалась на доводи апеляції, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.
Так, задовольняючи позов суд першої виходив з того, що позивачка не має право на спадкування земельної частки (паю) після смерті матері, оскільки спадкодавець не набула такого права за життя. З таким висновком суду колегія погоджується, правовідносини між сторонами визначено вірно.
Судом вірно встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Аядруга, Кременецького району, Тернопільської області, що стверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1, виданим 07 травня 2008 року Білокриницькою сільською Радою Кременецького району.
Позивачка, є її дочкою і вважає, що її мати за життя мала право на земельну частку пай як член КСП "Дружба" с. Тилявка Шумського району.
Після смерті матері позивачка прийняла спадщину у встановлений строк, що стверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим 12.11.2008 року Кременецькою державною нотаріальною конторою.
Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до Закону України "Про порядок виділення земельних ділянок у натурі власникам земельних часток (паїв)" від 5 червня 2003 року № 899-ЇУ право на земельну частку (пай) мають п'ять категорій осіб, а саме: колишні члени сільськогосподарських підприємств, кооперативів, товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай); громадяни-спадкоемці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); громадяни, право на земельну частку (пай) яких визнане судом; громадяни, переселені із зони Чорнобильської аварії.
Померла ОСОБА_3 постійно проживала і була зареєстрована в с. Башківці Шумського району до 16 березня 1994 року, що стверджується довідкою № 287 від 01.10.2014 року, виданою Тилявською сільською Радою Шумського району.
Згідно Державного Акту на право колективної власності на землю серії TP № 006, вбачається що він виданий агрофірмі « Дружба», що в с. Тилявка Шчмського району 22 серпня 1995 року, землю передано у колективну власність для виробництва товарної сільськогосподарської продукції відповідно до рішення Тилявської сільської Ради народних депутатів від 18 липня 1995 р. № 6. Згідно додатку 1 вказано: список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства.
Як стверджується додатком - списком громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства ОСОБА_3 в списку не значиться.
Сторони ствердили, що дійсно ОСОБА_3 не була включена в списки осіб, членів колективного сільськогосподарського підприємства агрофірма « Дружба», які мають право на земельну частку/ пай/ і їй за життя не видавався сертифікат на право на земельну частку/ пай/ по ксп агрофірмі «Дружба» і за свого життя вказана особа не зверталася до агрофірми « Дружба» із заявою про включення її в списки таких осіб.
Згідно архівної довідки № 224 від 03.11.2014 року, виданої« Комунальною архівною установою « Шумський районний трудовий архів» Шумського району, у книзі обліку трудового стажу і працівника значиться ОСОБА_3 із 1959 по 1974 p., була членом колгоспу ( ксп) « Дружба».
Даних щодо того, що померла ОСОБА_3. Після 1974 року перебувала у членах агрофірми "Дружба» позивачкою не представлено.
Відповідно до ст.ст.22, 23 Земельного кодексу України ( в редакції 1990 року), п.2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» №720 від 8.08.1995 року право на земельну частку(пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта н право колективної власності на землю.
Виходячи зі змісту вказаних вимог закону особа набуває права на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП, включення до списку осіб, долучених до Державного акту на право колективної власності на землю, одержання КСП цього акту.
Згідно із ст.ст.1216,1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) в фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб(спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до роз»яснень п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практик застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04,2004рок^ в разі смерті члена КСП, включеного до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК.
Оскільки з часу проведення паювання земель в агрофірмі « Дружба» з 1995 року до дня своєї смерті -2008 p., ОСОБА_3 в списки осіб, які мають право на земельну частку(пай). включена не була, за життя не претендувала на земельну частку пай, сертифікат який посвідчує право на земельну частку(пай) на її ім'я не видавався, а тому суд першої інстанції вірно встановив, що це право не увійшло і до складу спадщини, яку могла прийняти позивачка.
За вказаних обставин, доводи позивачки не спростовують обставин встановлених рішенням суду, а тому підстав для його зміни чи скасування колегія не вбачає.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 307, ст. 308, ст. 313, п. 1 ч. 1 ст. 314, ст. ст. 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1- відхилити.
Рішення Шумського районного суду від 20 листопада 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом 20 днів.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області І.В. Гурзель