Судове рішення #405437

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  РІВНЕНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59

 

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

 

                                                                   Справа № 

 

Господарський суд Рівненської області у складі судді   при секретарі судового засідання  , розглянувши адміністративну справу

 

за позовом       суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

до відповідача Державної податкової інспекції у м. Рівне

про                     визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій НОМЕР_2

Представники: від позивача    -ОСОБА_2. (дов.НОМЕР_1.),

ОСОБА_3.( дов.НОМЕР_1.);

 від відповідача- ДПІ Кулініч А.О. (дов. № 11011/10-32 від 11.07.2006 р.)

 

Статті 27, 29, 49, 51, 127 Кодексу адміністративного судочинства України роз'яснені.

ВСТАНОВИВ: Позивач -суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1, м. Рівне- просить визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне про застосування фінансових санкцій НОМЕР_2 за недотримання вимог законодавства при здійсненні торгівлі підакцизними товарами.

Позивач просить поновити пропущений процесуальний строк звернення до суду з позовом.

Своє клопотання та позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що він дізнався про існування оскаржуваного рішення лише при отриманні копії позовної заяви по справі № 12/152 про стягнення виказаної суми до бюджету -04 жовтня 2006 року. Посилається при цьому на те, що відповідно до ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” штрафні санкції повинні застосовуватись лише органом, який видав ліцензію. Тому відповідач є неналежним органом.

Відповідач -Державна податкова інспекція у м. Рівне- позов заперечує. Свої заперечення обгрунтовує тим, що податковому органу надано право застосовувати штрафні санкції за вказані правопорушення. Заперечує про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, давши їм достатню правову оцінку, господарський суд прийшов до висновку, що пропущений процесуальний строк звернення до суду з адміністративним позовом підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач подав адміністративний позов до суду 05.12.2006 р. Оскаржуване рішення НОМЕР_2 про застосування фінансових санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявної ліцензії в сумі 1.700,00 грн.  та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без дозволу органів місцевого самоврядування на право розміщення об'єкту торгівлі -в сумі 1.700,00 грн., датоване 14.06.2004 р.

 

05 жовтня 2006 року податковий орган звернувся до позивача з позовом про стягнення оскаржуваних фінансових санкцій в сумі 3.400,00 грн. та 568,85 грн. за порушення в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій (справа № 12/152). В справі № 12/152 наявне рішення НОМЕР_2 від 14.01.2004 р. та повідомлення-рішення від цього ж числа НОМЕР_3 про застосування спірних фінансових санкцій в сумі 3.400,00 грн. та 568,85 грн.

Позивач у справі № 2/8 подав лист ДПІ у м. Рівне від 06.04.2004 р. щодо направлення тільки повідомлення-рішення щодо рішення про застосування фінансових санкцій не згадується.

Таким чином, дані обставини свідчать, що позивачеві дійсно стало відомо про наявність оспорюваного рішення лише 04.10.2006 р.

По суті спору, позов підлягає задоволенню із наступних підстав.

Відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” № 481/95-ВР від 19.12.1995 р., затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790 (далі по тексту -Порядок № 481/95-ВР),  підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:

ü          акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;

ü          результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

ü          матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Пунктом 6 Порядку № 481/95-ВР встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” Державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Указом президента України від 11.07.2001 р. № 510/2001 “Про посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів” на Державну податкову адміністрацію України покладено функції із забезпечення реалізації державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері.

Пп. 2 п. 2 даного Указу № 510/2001 Кабінету Міністрів України доручено здійснити у двотижневий строк заходи, пов'язані з покладенням на Державну податкову адміністрацію України функцій із забезпечення реалізації державної політики у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, передбачивши, зокрема, вирішення питань щодо ліквідації Державного департаменту регулювання виробництва та обігу алкоголю і тютюну у складі Міністерства фінансів України та створення у складі Державної податкової адміністрації України відповідного департаменту з питань реалізації державної політики у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та його територіальних підрозділів.

На виконання зазначеного Указу Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова від 07.08.2001 р. за № 940 “Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору” (із змінами та доповненнями), відповідно до якої утворено у складі ДПА України Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі по тексту -Департамент), як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі -регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.

Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, що Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою Державної податкової адміністрації. Регіональні управління очолюють начальники, які призначаються на посаду та звільняються з посади директором Департаменту.

Департамент діє на підставі положення, що затверджується Головою Державної податкової адміністрації, а його регіональні управління - на підставі положень, що затверджуються директором Департаменту.

Державну податкову адміністрацію зобов'язано розробити і затвердити у тижневий термін Положення про Департамент, в якому передбачити основні завдання щодо участі в реалізації державної політики у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, сплати акцизного збору, здійснення міжгалузевої координації у цій сфері, зокрема:

Ø          здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і сировини, додержанням норм втрат та виходу спирту, алкогольних напоїв суб'єктами підприємницької діяльності, які виробляють, імпортують, експортують, зберігають, транспортують та реалізують таку продукцію, а також додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів та технологічних інструкцій на виробництво спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, забезпечення розподілу спирту між споживачами в установленому порядку з оформленням нарядів на одержання та здійснення контролю за його цільовим використанням;

Ø          ліцензування діяльності суб'єктів підприємницької діяльності з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; зупинення дії та анулювання виданих ним ліцензій; надання згоди Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції на видачу ліцензій на експорт та імпорт спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у встановленому порядку;

 

Ø          застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства з ліцензування, виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

Ø          запобігання незаконному виробництву та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

На виконання Указу Президента України від 11.07.2001 р. № 510/2001, Постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 р. № 940 наказом ДПА України від 09.08.2001 р. № 320 створено Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів.

Наказом ДПА України від 21.08.2001 р. № 331 затверджено Положення про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України, відповідно до якого Департамент серед інших виконує і наведені вище завдання, визначені постановою КМ України від 07.08.2001 р. за № 940.

Крім того, згідно з вказаним Положенням Департамент виконує такі функції:

§          (п. 3.14) здійснює відповідно до законодавства регулювання і контроль у сфері виробництва, зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та виробництва парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;

§          (п. 3.16) організовує видачу суб'єктам підприємницької діяльності ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами;

§          (п. 3.19) веде реєстри виробників парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового і виробників, імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

§          (п. 3.24) організовує проведення перевірок діяльності суб'єктів підприємницької діяльності щодо обігу на митній території України спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів на підставі первинних документів бухгалтерського обліку, інвентаризацію цієї продукції та сировини на підприємствах усіх форм власності, які виробляють, зберігають, транспортують та реалізують таку продукцію;

§          (п. 3.26) застосовує у випадках, передбачених законодавством, фінансові санкції до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

§          (п. 3.37) звертається до суду з позовами про стягнення з суб'єктів підприємницької діяльності фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно до ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів. Рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Таким чином, відповідач не є органом, уповноваженим видавати суб'єктам підприємницької діяльності ліцензії на торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами, законодавчими актами йому не надано повноважень щодо прийняття рішень про застосування фінансових санкцій , встановлених ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, оскільки вказані повноваження віднесені до компетенції Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України.

Керуючись статтями 94, 109, 158 ч. 1, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

1.          Поновити пропущений процесуальний строк звернення до суду.

2.          Позов задоволити.

3.          Визнати нечинними рішення Державної податкової інспекції у м. Рівне НОМЕР_2.

4.          Присудити позивачу - суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд.НОМЕР_4)  з Державного бюджету України  03 (три) грн.   40  коп.  держмита (судового збору).

5.          Видати  виконавчі листи за заявою стягувача після набрання постановою законної сили.

6.          Сторона, яка не погоджується з постановою, має право на апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

     Суддя                                                           

 

Постанова складена в повному обсязі і  підписана суддею  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація